ZAFER VE SECİYE


   Sevgili aksaray medyacılar yeni bir yazımla tekrar sizle beraber olmak çok güzel.Bugün siyaset sahnesinden uzak olacağım .

  Aksaray siyasetinde partiler çalışmalarına devam ederken kimi zaman medyada partide kazanların kaynadığını bir yere bir makam mevkiye gelerek hizmet  etmenin çabasında oldukları gözleniyor.

    Neyi paylaşıyoruz neleri paylaşamıyoruz bunu kendimize bir soralım Amacımız Devletin bekası mı yoksa devlerin savaşı mı ...İnternette gezerken çok güzel bir yere girdim ve sizinle paylaşmaya karar verdim  karar sizin

       

 

ZAFER VE SECİYE


 1915 Çanakkale Savaşlarına katılan ve sonradan Avustralya Genel Vâlisi olan İngiliz Üsteğmen Casey’in bir hâtırâsı olan şu târihî belgeyi nefeslerimizi tutarak okuyalım:

     ̶
;25 Nisan 1915 günü Conkbayırı’nda Türkler ve Birleşik Kuvvetler arasında korkunç siper savaşları oluyor. Siperler arasında 8-1
metre mesâfe var. Süngü hücûmundan sonra savaşa ara verildi. Askerler siperlere çekildi. Yaralılar ve ölüler toplanıyor. İki siper arasında açıkta, ağır yaralı ve bir bacağı kopmak üzere olan İngiliz Yüzbaşısı avazı çıktığı kadar bağırıyor, ağlıyor, ̶
;Kurtarın!” diye yalvarıyordu. Ancak, hiçbir siperden kimse çıkıp yardım edemiyor.

          Çünkü en küçük bir kıpırdanışta, yüzlerce kurşun yağıyordu. Bu sırada akıl almaz bir olay oldu: Türk siperlerinden beyaz bir iç çamaşırı sallandı. Arkasından arslan yapılı bir Türk askeri, silâhsız siperden çıktı. Hepimiz donup kaldık. Kimse nefes alamıyor, ona bakıyorduk. Asker yavaş adımlarla yürüyor, siperdekiler kendisine nişan almış bekliyorlardı.

     Asker, yaralı İngiliz subayını okşar gibi yerden kucakladı, kolunu omuzuna attı ve bizim siperlere doğru yürümeye beşladı. Bizim siperin başına gelince, yaralıyı usulca yere bırakıp, geldiği gibi kendi siperine döndü. Teşekkür bile edemedik. Savaş alanında günlerce bu kahraman Türk askerinin cesâreti, güzelliği ve insan sevgisi konuşuldu. Dünyanın en yürekli ve kahraman askeri Mehmetçiğe derin sevgi ve saygılar...” 

       Türk askerinin  cesareti kahramanlığı  taktire şayan...Yorum sizin

   Selam ve sevgi ile Allah'a emanet olun 

 

 

 

 

Not:Bir Aksaray Efsanesi başlıklı yazımdan sonra gelen telefonlara çok teşekkür ederim

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.