Yünün yüzüne bakan yok! İsteyen ücret ödemeden yün götürebilir!

Yünün yüzüne bakan yok! İsteyen ücret ödemeden yün götürebilir!

Üreticiler, hava sıcaklarının artmasıyla birlikte koyunların yünlerini kırktı. Koyundan bol verim almak amacıyla gerçekleştirilen kırkım işlemi ilçe genelinde tamamen neticelendi.

Kırkılan hayvanlar, fazlalık yapan yünlerin alınması sayesinde daha da gelişiyor. Kış aylarında yem ve samanla, bahar aylarında merada beslenen koyunlar, beslenmeye göre yün verirken, bu sene yünlerin geçen senelere oranla daha iyi olduğu belirtildi.

Bu yıl yağışların bol olmasıyla birlikte koyunları kırkmanın oldukça kolay olduğunu kaydeden Aksaray Eskil'in Yazır Yaylası'ndan Hasan Sanlav, “Hıdırellez sonrası kırkıma başladık ve geçtiğimiz günlerde bitirdik. Zamansız kırkım olursa bu sefer hayvana zarar veririz. Havaların güzel olmasını bekledik ve kırkımı yaptık, ancak yünün yüzüne bakan yok. Her yıl başka şehirlerden buraya 2 yün alıcı geliyordu, bu sene ikisi de gelmedi. Kendilerini aradım. Yünü yurt dışına gönderiyorlarmış. Bu sene koranavirüsten dolayı o da mümkün olmamış. 110 koyundan yaklaşık 180 KG yün elde ettim şu anda evde bekliyor ve hiçbir şekilde değerlendirebileceğim bir alan yok bu gidişle çöle dökeceğiz. ihtiyacı olan varsa hiçbir ücret ödemeden götürsünler en azından bir kardeşimizin işine yarasın." dedi.

Zamanla birlikte yüne verilen önemin azaldığına dikkat çeken Hasan Sanlav, "Eskiden yün çok para ediyordu, ancak şimdi bedava versen alan yok, çünkü eskiden yünlerle çorap, giyim, yorgan, patik ve yastık, yatak, keçe, kebe, kilim ve halı imal ediliyordu. Bu tür gelenekler kayboluyor. Geçmişte koyun yünü bölgede büyük rağbet görürdü. Koyun yünüyle yapılan yorgan, yastık ve yatak kışın çok rahat ve sıcak oluyor. Annelerimiz, ninelerimiz koyunların yünlerden elde ettikleri ipleri çeşitli kök boyaları ile renklendirerek yün kazaklar, çoraplar, eldivenler, çok güzel halılar ve kilimler dokuyordu. Fakat şimdi bunları yapan çok az. Fabrikasyon ürünler çoğaldıkça, insanlarımız da geleneklerinden gittikçe uzaklaşıyor.” diye konuştu. aksaraymedya.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.