Yoksullukla Kömür Dağıtarak Değil  İşsizlikle Mücadele Ederek Başedilir

Yoksullukla Kömür Dağıtarak Değil İşsizlikle Mücadele Ederek Başedilir

MHP İl Başkanı Op.Dr.Rıfkı Karabatak Yayınladığı basın bülteninde şunları söyledi

 MHP İl Başkanı  Op.Dr.Rıfkı Karabatak Yayınladığı basın bülteninde şunları söyledi.AKP iktidara  geldiğinden beri,  ülkemizde her iktidarın yapmış olduğu ve yapmakla sorumlu olduğu sosyal  yardımlar adeta seçim yatırımına  ya da  karşılığında oy  alınan metaya  dönüşmüştür. Oysa dinimizce de makbul olan bu yardımların yardım edileni  rencide  etmeyen bir  yöntemle yapılmasıdır. Yoksullukla  mücadele,  sadece yoksullara yardım yapıp  onları  üretmemeye alıştırmakla değil, işsizlikle mücadele  edilerek yapılır. MHP yoksulluk ve işsizlikle mücadele konusunda somut projeleri olan ve kaynaklarınıda  seçim beyannamesinde açıklamış tek partidir. Bu  çerçevede çeşitli partilerden aday adayı olan herkese ̶
;sorunları biliyoruz üstesinden biz geliriz” mealinde sığ  açıklamalar yerine somut önerilerinin sorulması yerinde olur kanaatindeyim. Ayrıca adaylık süreci geçtikten sonra da şimdi  aday adayıyım  diyen herkesin, ülke ve Aksaray meselelerine bugünkü kadar duyarlı olmalarını canı gönülden dilerim.

MHP İktidarında yoksulluk ve işsizlikle mücadele ana hatlarıyla şöyle olacaktır;

Asgari ücret yükseltilecek, 2
11 yılı itibariyle net asgari ücret 825 liraolacaktır.

Her yıl yaklaşık 7

bin yeni istihdam sağlanacaktır.

Muhtaç durumdaki ailelerin en az bir ferdine iş imkanı sağlanacaktır. İş sağlanana kadar asgari ücretin yarısı kadar (yaklaşık 32
TL
)
 ̶
;Aile Sigortası Yardımı
 ödeme programı başlatılarak ailelere sosyal koruma uygulaması yapılacaktır. Bu ödemenin öncelikle ev hanımlarına yapılması esas alınacaktır.

Muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleriHİLALKART ismiyle harcama kartları verilecektir. Çeşitli adlar altında yapılması öngörülen destek ödeme tutarları bu kartlara yüklenecektir.Küçük esnafın desteklenmesi amacıyla bu kartlar sadece ikamet edilen mahaldeki (ilçe ve belde) esnaftan yapılacak alışverişte geçerli olacaktır.

Yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından her ne ad altında olursa olsun yapılan yardımlar arttırılarak sürdürülecektir. Yoksul ve dar gelirliler üzerinde haksız bir yük oluşturan dolaylı vergiler indirilecektir.

Sosyal koruma bilgi sistemi geliştirilerek gerçek yoksulların hakkaniyete uygun bir şekilde sosyal yardım programlarından yararlanması ve hiç kimsenin aç ve açıkta kalmaması sağlanacaktır.

·           Her yoksul vatandaşın genel sağlık sigortasına ait primleri devletçe ödenecektir.

·           Kamuya ait atıl arazilerden kullanılabilir olanları, tarımsal üretim ve istihdam amaçlı olarak işsiz ve yoksul vatandaşlara tahsis edilecektir.

·           Konutu olmayan muhtaç kimselere sosyal konut sağlanacak, konut sağlanamadığı durumda ise kira yardımı yapılacaktır.

·           65 yaşını doldurmuş, muhtaç durumdaki kişilere ödenen aylık, 1
5 liradan 25
liraya
 yükseltilecektir.

·           Yoksullara yönelik, bireysel veya toplu konut yatırımlarında her türlü belediye harç ve vergileri kaldırılacaktır.

·           Yaşlılıkta yaşam kalitesini düşüren hastalık ve bakıma muhtaçlık problemlerine yönelik çözümler getirilecek, yaşlıların sağlık hizmetlerine kolay erişimi sağlanacak, yaşlı sağlık hizmetleri standardı yükseltilerek bu hizmetlerden etkin bir şekilde yararlanma temin edilecektir.

·           Belli nüfusun üzerindeki yerleşim birimlerinde ̶
;Yaşlı Bakım Evleri”
yapılması sağlanacaktır.

·           Yalnız yaşayan yaşlıların günlük ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak destek hizmetleri geliştirilecektir. Bu çerçevede, muhtaç durumdaki yaşlılara evlerinde temizlik, günlük bakım, alışveriş gibi konularda destek hizmeti verilecek, bakıcı/refakatçi sistemi geliştirilecektir.

·           Yaşlısına bakmakla yükümlü olan muhtaç durumdaki ailelere yaşlısını koruyup kollaması ve onun her türlü fiziki, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılaması için ̶
;sosyal bakım yardımı” ödemesi yapılacaktır.

·           Uzun süreli işsizlerin, gençlerin, kadınların ve dezavantajlı grupların istihdamını özendirmek amacıyla ̶
;istihdam esaslı” teşvik politikası etkin bir şekilde uygulanacak, işe alınan her ilave işçi için belirli süre ile sigorta primi, muhtasar vergi ve enerji bedeli hususlarda avantajlar sağlanacaktır.

Yukarda  sunduğumuz proje  ve  esaslarla yoksulumuzu,  işsizimizi rencide  etmeden , bir  yandan küçük esnafımızı destekleyerek  milleti miskinliğe  değil çalışmaya ve üretmeye  teşvik  ederek  topyekun kalkınmayı sağlamak mümkündür. 2
23 lider Ülke Türkiye  perspektifinde sektörel  bazda somut  önerilerimizi ilan  etmeyi  sürdüreceğiz. Vatandaşlarımızın seçim atmosferinde boş  vaatlere  değil somut önerilere kulak  vermelerini dilerim..


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.