YÖK Onaylı Sınavsız Üniversiteler

YÖK Onaylı Sınavsız Üniversiteler

Yurt dışında üniversite okuma fikri, eskiden beri ülkemizdeki öğrencilerin düşüncelerinde yer alan bir durumdur.

Ancak bazı ülkelerin üniversitelerinden alınan diplomalar YÖK tarafından kabul edilmez ve bu da öğrencilerin okuma merakını ellerinden almaya neden oluyor. Gerçi son dönemlerde ülkemiz ile farklı ülkeler arasında yapılan eğitim anlaşmalarından sonra çoğu üniversitenin diploması YÖK tarafından kabul edilmeye başlandı ama yine de bunu iyi araştırmak, sonrasında mahcup olmamak gerekir. son yıllarda daha fazla kendinden söz ettirmeye başlayan Polonya ve Ukrayna, yurt dışında üniversite okumak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaya başladı. Bulgaristan, Türkiye’ye yakın olması ve Türk vatandaşlarının fazlasıyla bulunduğu bir ülke olduğu için daha fazla tercih ediliyor. Karayolu ile İstanbul’a 10 saat olması kendi başına tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Polonya ise daha farklı bir ülkede daha farklı şartlarda eğitim almak isteyenlerin son yıllarda tercih ettiği ülkelerin arasında yer alıyor. YÖK onaylı ve sınavsız üniversitelerin her iki ülkede bulunmasının yanı sıra ekonomik anlamda da diğer yerlere göre daha uygun olması, yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren kurumlardan daha çok bu ülkelere yönelik taleplerin gelişmesi söz konusu olmaktadır. Aslında yurt dışında üniversite eğitimi alırken hangi üniversitelerin beklentilerinizi karşılayabileceği konusunda araştırma yaparsanız, belki de Bulgaristan gibi çok yakın bir ülkede de eğitim alma şansınızı arttırabilirsiniz. Bu da hem maliyet bakımından az yükün sırtınıza binmesine hem de istediğiniz gibi bir eğitim ortamının oluşmasına yardımcı olacaktır.

Üniversiteler neden önemlidir?

Okul okumuş veya diğer bir ifadeyle tüm okul dönemlerini bitirmiş biri, yüksek lisans, doktora gibi eğitimleri de almış biri ortalama 25 yılını eğitime verir ve ancak bundan sonra düzenli bir hayata atılmış olur. Durum böyle iken her öğrencinin daha doğrusu eğitim alanında başarılı yerlere gelmek isteyen bir öğrencinin üniversite seçimine hayli dikkatli olması gerekir. Yurt içinde üniversite okuyan öğrenciler, her ne kadar geniş imkânlara sahip olsalar da ileri sınıflara gelmek isteyenlerin bir şekilde uğrayacakları yer yurt dışı olur. Yani 4 yıllık bir programı tamamladıktan sonra master, doktora veya daha farklı bir alanda eğitimine devam etmek isteyen biri, Türkiye’deki kısıtlı şartlardan uzaklaşarak daha geniş şartların bulunduğu ve eğitim alanında kendinden söz ettiren bir ülkeye gitmekten başka bir çare bulamayacaktır. Ben de diyorum ki; mademki işin sonu yine yurt dışında master eğitimine değinecekse erken yaşta gitmek daha iyidir. Hem gidilecek ülkeye alışma sürecinin daha kısalması için hem de deneyimlenerek daha iyi master veya yüksek lisans yapmak için erken yaşta gitmek daha mantıklıdır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren Endlessabroad ‘ın eğitim danışmanları ile görüşebilirsiniz.

En iyi üniversitelerde okuyun

Hayalinizi gerçekleştirmek, beklediğiniz gibi bir bölümde ve istediğiniz bir ülkede okul okumak için sıkı bir araştırma içerisine girmeniz gerekir. Bunun için internet sitelerini inceleyebilir veya sosyal medya hesaplarından daha önce deneyim kazanmış kişileri bularak fikir alabilirsiniz. Ancak bunun yanında yurt dışı eğitim danışmanlığı alanında hizmet veren ve başarısı ile kendini kanıtlamış kurumumuz ile de iletişime geçebilirsiniz. Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitiminizi tamamlayın, kariyer yapmada beklentilerinize daha erken sürede ulaşın. Eğitimde kalitenin önemli olduğunu unutmayın.  Bunun için https://www.endlessabroad.com.tr/ adresini ziyaret etmeniz yeterli.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.