Yerel Çevre Eylem Planı Çalışmaları Aksaray'da Başlıyor

Yerel Çevre Eylem Planı Çalışmaları Aksaray'da Başlıyor

Aksaray’ın öncelikli çevre sorunları belirlenecek ve gelecekte ihtiyaç duyulan faaliyet ve yatırımlar tespit edilecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın “Çevre Alanında Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) finansmanıyla ve Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye Ofisi tarafından, Aksaray Belediyesinin koordinasyonunda yürütülecek olan Aksaray Yerel Çevre Eylem Planı’nın(YEÇEP) Başlangıç Toplantısı 3
Aralık 2
1
günü saat 14.

’te Aksaray Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılıyor. Toplantıya çevre ile ilgili çok sayıda kurum ve temsilcisinin katılması bekleniyor.Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi “Projenin ana amacı; Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam uyum sürecinde ulusal çevre mevzuatının uyarlanmasına ve uygulanmasına yönelik sorumluluk taşıyan yerel kamu kuruluşlarında ve ilgili kesimlerde teknik kapasitenin geliştirilmesini katkı sağlamaktır.

Aksaray, “Çevre Alanında Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında Türkiye’de seçilen 3 şehirden biridir. Diğer yerel çevre eylem planları Trabzon ve Mardin’de halen yapılmaktadır.

Aksaray YEÇEP çalışması, Çevre ve Orman Bakanlığı, Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye Ofisi ve Aksaray Belediyesi arasında Başlangıç Toplantısı’nda imzalanacak olan “İşbirliği Niyet Belgesi” çerçevesinde yürütülecektir.

Aksaray Çevre Eylem Planı; Aksaray Belediyesi koordinatörlüğünde, demokratik ve geniş kapsamlı katılımı sağlayan bir süreçte Aksaray’daki tüm yerel kamu kuruluşlarının, özel sektör temsilcilerinin, bilim kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yer alacağı bir yaklaşımla hazırlanacaktır.Yaklaşık bir yıl sürecek olan bu süreçte Aksaray’ın öncelikli çevre sorunları belirlenecek ve gelecekte ihtiyaç duyulan faaliyet ve yatırımlar tespit edilecektir. Bu çerçevede Aksaray’da; atıklar, atık sular, su kirliliği, hava ve gürültü kirliliği ile imar sorunları ve çarpık kentleşmeden doğan çevre sorunları ele alınacak, çevre yönetimindeki darboğazlar tespit edilecek, ayrıca il düzeyinde su kaynaklarının korunması, toprak kirliliği, tarım topraklarının korunması, çevre dostu enerji faaliyetleri ve iklim değişikliği sorunları gibi konular da çalışma kapsamında değerlendirilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.