Yrd.Doç.Dr. İbrahim BAYKAN

Yrd.Doç.Dr. İbrahim BAYKAN

Yardımlar ve bağışlar…

Yardımlaşma ve bağış; bizim hem dinimizin hem de aldığımız terbiyenin bir gereğidir.

Biz bu girişimlerimizi bir kısım vakıf ve dernek yöneticileri tarafından yaptığımızda maalesef bazı fırsatçılar tarafından yağmalanmakta ve günümüz deyimiyle hortumlanmaktadır. Bu tip fırsatçılar eskiden de vardı, gelecekte de var olacaktır.           

 

Bunlara bu fırsatı vermemenin tek çaresi; yapacağınız yardımı; lütfen üşenmeden kendiniz birebir gerçek ihtiyaç sahibine yapınız. Biz insanoğlu çok şeyde olduğu gibi bu konuyu da başkalarına havale ediyoruz. Hal bu ki; bunun hiç de zorluğu yok.

 

Öncelikle kendi akraba ve yakın çevrenizde mutlaka muhtaç kişiler vardır. Şayet yoksa gidersiniz bir eğitim kurumuna kurum yöneticilerinin yönlendireceği kişilere yardımınızı doğrudan yaparsınız. Gidersiniz bir mahalle muhtarına bu kanaldan da gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilirsiniz. Bunu da yaparken asla bir şova dönüştürmemek gerekir.

 

Maalesef biz; tüm bunları bir zahmet gibi görüyor; oturduğumuz yerden giriyoruz internete bir parmak hareketi ile bağış yaptığımızı zannediyoruz. Bu davranışımızla aslında bu tür hortumculara yardım ve yataklık yaptığımızın farkında bile değiliz. Ancak bunları yargıya intikal ettiğinde öğreniyoruz. O zaman da iş işten geçmiş oluyor.

   

Benim çocukluğum yoksullukla geçti. Hiç unutmam Ortaokul yıllarında bir öğretmenimiz birkaç arkadaşımla birlikte bizi bir mağazaya götürdü tepeden tırnağa donatılmıştık. Hangi hayırseverdi bilmedik. Ne O bizi gördü ne biz O'nu.

 

Şundan çok eminim ki; her birimizin gardıropları giymediğimiz giysilerle dolu; senede yaz ve kış olmak üzere iki kez kullanmadıklarımızı seçerek bir başkasının kullanmasını sağlamakla hayırlı bir iş yapmış oluruz. Bunu yaparken de çok eski ve yıpranmış olanları ayırt etmemiz önemlidir. Ayrıca temizletip vermek onurlu bir davranış olduğu gibi karşıdaki insan da rencide edilmemiş olur.

 

Sonuç olarak lütfen yapacağımız yardım ve bağışlarda tembellik etmeyelim; gerçek ihtiyaç sahiplerini kendimiz bulalım, O zaman yardım gerçek amacına ulaşmış olacaktır. Bunu yapmanın zamanı sadece kutsal aylardaki dini duygularımızın kabardığı anlarda değil her zaman yapmalıyız.

 

Bunu yaparken de fırsatçılara fırsat vermeden bizzat kendimiz yapmalıyız. Aksi halde fırsatçıların ekmeğine yağ sürmüş oluruz.

 

Samimi dünya müslümanlarının Ramazan Bayramını kutlar tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini cenabı Allah'tan dilerim.

 

 

Sevgi ve Saygılarımla

Yrd. Doç. Dr. İbrahim BAYKAN

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.