Tüm Türkiye'ye örnek olması dileğiyle, "Eskil Belediyesi örnek uygulama ile mera işgaline dur diyor"

Tüm Türkiye'ye örnek olması dileğiyle, "Eskil Belediyesi örnek uygulama ile mera işgaline dur diyor"

Eskil Belediyesi, Türkiye'ye örnek olacak bir uygulamayı kararlı bir şekilde yaşama geçirdi.

Belediye ekipleri, tecavüze uğrayan meraları tek tek tespit ederek iş makineleri yardımıyla meraları ayırıyor. İlk olarak 5 yaylada hayata geçirilen uygulama tüm ilçe geneline yayılacağı belirtilirken, Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen mera işgalinin büyük bir vebal olduğunu kaydetti ve ilçemizin her bir karış toprağını bu hukuksuzluktan kurtaracağız diye konuştu.

Söz konusu uygulamaya Eskilli vatandaşlar da önemli oranda destek veriyor.

Başkan Belgemen: "15 gündür Yüksecik, Kaputaş, Çokum, Meryemağılı yaylalarımızda mera arazilerinin iptali için bir çalışmamız var. Bu çalışmayı görevimiz gereği ve de büyük bir haksızlığı önlemek amacıyla başlattık. Allah için hiçbir kimseyi mağdur etmek veyahut kişileri hedef alma gibi bir niyetimiz kesinlikle yok.

Gördüğünüz gibi kimseye hak geçirmeden bir uçtan girip bir uçtan çıkıyoruz. Kim olursa olsun o merayı ekecek biz vebalini mi çekeceğiz. Bizlere oy da vermiş olabilir.

Ben her konuşmamda yer işgal etmek isteyen, haksız istekleri olanlar yanıma gelmesin diye açık açık beyan ettim. Bu konuda bana küsen darılan darılsın ben Allah için doğru olanı yapacağım. Ayrıca bu işgallerden bizlerin geçmiş yöneticilerinde hatası var.

17 yıldır görevde değildim. Bizim zamanımızda halk gelir müracaatını yapar Encümen, Zabıta ve Fen memuru gider bin veya bin beş yüz metre kare yer gösterirdi. Öyle kafamıza göre de yer göstermezdik köye yakın bir konumda kendi akrabalarının yanında uygun bir yer gösterirdik. Dip dibe herkeste güzel geçinip giderdi. Herkesin de bir birine saygısı vardı, bir mahallede bir büyük ne derse o olurdu. Şimdi bakıyorum baba evladı evlat babayı saymıyor. Buda neden oluyor siz tahmin edin! Herkesi serbest bırakmışlar gücü yeten ekmiş sürmüş cevirmiş. Diğer garibanlar ve hakkına razı olanlar mera sürmenin ne olduğunu bilenler ortada kalmış. Bunu yapanlar her köyden on veya on beş kişiyi geçmez. Bur da halkımızın, devletimizin, garip gurabanın, hayvanların kısaca 83 milyonun hakkı var.

Allah için mera süren ve haksız yer işgal edenin huzuru var mı?

Başı dertten kurtuluyor mu?

Bir etrafınıza bakın. Adam geliyor bize tarlam yok ben ne yiyeceğim içeceğim diyor.

Mera süren yüz iki yüz kişi var. Toprağı olmayan Eskilde beş bin kişi var. Onlar ne yapıyorsa sizde onu yapın.

Arkadaşlar kimse kusura bakmasın elimizde geleni yaparak mücadele edeceğiz. Bu arada bu konu hakkında halkımız, muhtarlarımız bize destek olacaklar. Biz de ekenleri Allah için çoluğuna çocuğuna evine haram yemeden kurtaracağız. Allah'ın izniyle siz bize güvenin siz de huzura kavuşacaksınız. Haksız kazançla karın doymaz. Yapanları da huzursuzluğa iter. Biz yanlış düşünüyorsak kasıtlı bir şey yapıyorsak Allah bize bin katını versin. Şayet iftira atan karalamak için yapıyorsa Allah onlara da bin katını versin. Şunu da belirtiyim üç beş kişi mahkemeye verdiğini söyledi. Eğer kazanırlarsa o yerleri eski haline getireceğimizi de belirteyim. Hiç kimse haberim yok diye bahane uydurmasın 18 aydır uyarıyoruz. Hiç kimsenin arazisini almıyoruz herkesin ortak kullanımı olan Devletin malını alıyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.