Gökten ÖZTÜRK

Gökten ÖZTÜRK

TIP FAKÜLTESİ OLAN İLLER
ff> Sevgili Aksaray medyacılar Tıp Fakültesi olan yani en son kurulan illeri yayınlamaya devam ediyoruz.

ff>      Amasyanın nüfusu 2
11 de  323 Bin
79 kişi yaşamaktadır.


 

                    


cc>  Amasya'ya Tıp Fakültesi Kuruluyor

> Tıp Fakültesinin Kuruluş Kararını Aldıklarını Belirtti.


 Tıp Fakültesi kurulmasına ilişkin kararın Resmi Gazete'de yayımlandığını belirterek, Tıp Fakültesi'nin Amasya'ya hayırlı olmasını diledi.

      Amasya Üniversitesine Tıp Fakültesi kurulması Resmi Gazetede 15 Nisan 2
11 tarih ve 2
11/1595 sayılı kararı ile ilan edilmiştir.Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Üniversitemize, Amasya’mıza ve ulusumuza hayırlı olsun.

 

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY: AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amasya Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kurulmasına ilişkin kararın Resmi Gazete'nin bugünkü nüshasında yayımlandığını kaydetti.Amasya Üniversitesi'nin önemli atılımlar gerçekleştirdiğini, bunlardan en önemlilerinden birinin de Tıp Fakültesi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Metin ORBAY , Tıp Fakültesinin kurulmasına ilişkin Amasya Üniversitesi Senatosu'nun 2

7 yılında oybirliğiyle karar aldığını hatırlattı.

 "Tıp Fakültesi Amasya'ya ve üniversitemize hayırlı olsun. Bu karar gerçekten çok heyecanlandırdı beni. Amasya'ya uzmanlık alanı olan bir hastane kurmayı planlıyorum. Örneğin kalp damar hastalıklarının bütün uzmanlarını burada olmasını düşünüyorum. Hastalarımızın Samsun'a, Ankara'ya, İstanbul'a gitmelerine gerek kalmayacak. Kadın, doğum ve çocuk hastanesi olabilir. Tıp Fakültelerindeki arkadaşlarımdan da öneriler bekliyorum. Umarım Amasya'mıza hayırlı olur. "


T.C. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Amasya Üniversitesi arasında "T.C. Sağlık Bakanlığı Amasya Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi" kurulma anlaşmaları imza aşamasında. Bu amaçla, Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne 46 Ana Bilim Dalı Başkanlığı YÖK'ten onay alınarak kuruldu   Biz sadece Kırşehir'i değil diğer vilayetlerdeki Tıp Fakültelerinide örnek gösteriyoruz 

    
66>Muğla Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kurulması, Üniversite Senatosunun 2
/12/2

6 tarih ve 366/4 sayılı kararı ile teklif edilmiş olup Milli Eğitim Bakanlığının 14/
5/2

7 tarih 11968 sayılı yazısı üzerine, 28/
3/1983 tarihli ve 28
9 sayılı kanunun ek 3
’uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/
5/2

7 tarihinde kararlaştırılmıştır.Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesine 31.12.2

8 tarihinde Prof. Dr. Nurettin Demir Dekan Vekili olarak atanmış ve 8 Prof. Dr. ve 3 Doç. Dr. Öğretim Üyesi ilk olarak göreve başlamıştır. 11.
3.2
11 tarihinde Prof. Dr. İrfan ALTUNTAŞ Tıp Fakültesi Dekanı olarak atanmıştır. Halen Fakültemizde 12 Prof. Dr. ve 5 Yrd. Doç. Dr. Öğretim Üyesi görev yapmaktadır.66>  Buyrun inanmıyorsanız siz araştırın
ff>Hüseyin Çelik'i, 'doktor açığı' gerekçesiyle yeni tıp fakültelerinin açılmasını da içeren önlemlerin alınması için YÖK'le görüşmek üzere görevlendirdi. YÖK hükümetin yeni üniversite ve fakülte açma girişimlerine başından beri soğuk bakıyor.

ff>Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında, sağlıkta dönüşüm programı ve bu kapsamdaki çalışmalar değerlendirildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uygulama ve eksikliklerle sağlık kurumlarının birleştirilmesinin ardından muayene sayısının arttığını, buna karşın doktor başına düşen hasta sayısının azaldığını söyledi.

ff>1

bin kişiye 123 doktor
Toplantının ardından basına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, doktor açığına dikkati çekti. Türkiye'de 1

bin kişiye 123 doktor düştüğünü belirten Şahin, bu rakamın artırılması gerektiğini kaydetti. Hasta başına bütçeden ayrılan payın da Avrupa ülkelerine göre düşük olduğunu kaydeden Şahin, "Bizim tıp fakültesi sayısını, doktor sayısını arttırmamız gerekir. Kişi başına düşen doktor sayısı da azdır" dedi. Şahin, Erdoğan'ın Bakan Çelik'e çözüm yönünde adım atılması için YÖK'le görüşme talimatı verdiğini de kaydetti. Çelik, YÖK'ün konuya yaklaşımını ve kurumdaki doktor açığıyla ilgili istatistikleri aldıktan sonra konuyu yeniden Bakanlar Kurulu gündemine getirecek.


http://www.sagliksen.org.tr/index.php?p=259&l=1&modsubsubtit=lts.48992
347646


Kaynak: radikal

  Selam sevgi ve dua ile

 

 66>
 66> 66> 66> 

 


 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum