TEBRİKLER SAYIN MİLLETVEKİLİM

 

  Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa ACAR Tıp Fakültesi dosyasını tekrar ele alınca ,  Ak Parti Aksaray Milletvekili Alirıza Alaboyun kolları sıvadı.Dün görüştüğüm Sayın milletvekilimle 400 yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi için Hacettepe Üniversitesi görüşmelerin devam ettiğini bu konuda olumlu sonuçların olduğunu söyledi.Teşekkürler Sayın Rektörüm Allah nasip ederse Tıp Fakültesinin ilk adımı olan bu hastanenin kurulması fevkalade bir şeydir.

 

 

  Hatırlarsanız daha önceki yazılarımda Sağlık Bakanlığı müsteşarından gelen yazıyı vermiştim Aksaray Devlet Hastanesi Eğitim Araştırma Hastanesi kurulana kadar Aksaray Devlet Hastanesinden faydalanılır.

 

 

Sağlık Bakanlığından gelen bir yazıyı size sunacağım

 

 

 

 

 

                                      T.C

 

 

                            SAĞLIK BAKANLIĞI

 

 

                    Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

 

 

 

 

Sayı:B.1
.
.THG.
.1
.

.
2.251-11

 

 

Konu:Aksaray Devlet Hastanesi

 

 

 

 

 

                                 AKSARAY VALİLİĞİNE

 

 

                                 (İl Sağlık Müdürlüğü)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgi:11.12.2

9 tarih ve 11
67 sayılı yazınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Tıp Fakültesi kurulması ile ilgili çalışmalar çerçevesinde Aksaray Devlet Hastanesinin "Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi"olarak kullanımı konusunda görüş talep edilen ilgide kayıtlı yazınız incelenmiştir.

 

 

 Bakanlığımız başta sağlık insan gücü olamk üzere bina,tıbbi teknoloji ve finansman gibi sağlığa ayrılan kaynakların dengeli dağılımını sağlamak bunların etkin ve verimli bir şekilde kullanmak için sağlık hizmet sunumunda bölge sağlık planlamasını anlayışını benimsemiştir.

 

 

   Bakanlığımız hastaneleri ve üniversite hastanelerinin işbirliği ile vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinde daha etkin ve kaliteli yararlandırılmaları için özellikle uzman hekimlik düzeyinde nitelikli hizmet verilmesi planlamaktadır.

 

 

    Bu çerçevede Aksaray DEvlet Hastanesi 400

yataklı,Anestezi ve Reanimasyon,Beyiin ve Sinir Cerrahisi,Biyokimya ve Klinik Biyokimya,Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları,Deri ve Zührevi Hastalıkları,Enfeksiyon Hastalıları ve Klinik Mikrobiyoloji,Fizik Tedavi ve Rehabilatasyon,Genel Cerrahi,Göğüs Cerrahisi,Göz Hastalıkları,İç Hastalıkları,İlk  ve Acil Yardım,Kalp ve Damar Cerrahisi

 

 

Kardiyoloji,Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji,Nöroloji,Nükleer Tıp,Ortopedi ve Travmotoloji,Patoloji,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi,Radyodiagnostik,Ruh sağlığı ve Hastalıları Üroloji branşlarında uzman tabiplerin görev yaptığı All rolünde hizmet hastanesidir.

 

 

     Hastane imkanlarımızın Üniversitenintalepleri doğrultusunda sağlık bilimleri ve tıp fakültesi öğrencilerinin uzmanların ve öğretim elemanlarının gözetiminde pratik yapmaları için kullanılması mümkündür.

 

 

     Konuya ilişkin iş ve işlemlerin buna göre yürütülmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rice ederim.    

 

 

 

 

 

                                                               Prof Dr Nihat TOSUN

 

 

                                                               Bakan a.

 

 

                                                              MÜSTEŞAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu belge Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulabilmesi için alt yapı çalışmasıdır.

 

 

Çorum'da yapılması planlanan yeni devlet hastanesi için TBMM'de bir toplantı yapıldı. Toplantıya Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çorum Valisi Nurullah Çakır, Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, Sağlık Bakanlığı Müsteşar yardımcısı, Sağlık Bakanlığı bürokratları, Çorum İl Sağlık Müdürü de katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çorum'u çok iyi bildiğini belirterek, "Çorum gibi illerimize akıllı hastane yapmayı arzu ediyorduk ancak 4

yataklı hastane alanımıza belediyemiz tarafında yapılacak olan imar planı değişikliği ile 17 dönüm arazinin ilavesiyle birlikte 6

yataklı hastane yapımı planlıyoruz" dedi.

 Akdağ, "4

yataklı hastanemiz için şartlarımız hazır durumda hemen başlayabiliriz, mevcut hastanelerimizin doluluk oranlarını değerlendirdiğimizde Çorum için 4

yataklı hastane yeterli ama uzun vadede düşünerek hareket etmemiz lazım. Buna göre Çorum ilimize 6

yatak kapasiteli bir devlet hastanesinin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Burada buna karar vermek üzere bir araya geldik" şeklinde konuştu.

Toplantıda konuya ilişkin olarak söz alan Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediye Asfalt Şantiyesi karşısında bulunan eski Karayolları arazisi üzerinde sağlık alanı olarak işaretlenmiş yer hakkında heyete bilgiler verdi. Başkan Külcü, İmar planında yapılacak değişiklikler ve belediyemize ait arsaların tahsisi ile 1
1 dönüm araziye kavuşmuş olacaklarını söyledi.

Kamulaştırma ve imar planı değişikliklerinin bir an önce bitirilmesini isteyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı teknik heyetine imar planı engel olmazsa hastanenin ihalesini bir an önce yapılması talimatını verdi. Bakan Akdağ ayrıca Çorum'un Kargı ve Bayat ilçelerinde de Entegre Hastane yapımı için talimat verdi.

Toplantıdan sonra Çorum heyeti adına bir açıklama yapan Vali Nurullah Çakır ise, "Sayın Sağlık Bakanımızın başkanlığında devlet hastanemizle ilgili bir çalışma toplantısı yapıldı. İlk etapta kamulaştırılan karayollarından tahsis edilen arazi dışında, yeni imar planı değişikliği ile arsa 1
1 dönüme çıkartılarak. Sayın bakanımız tarafından yaklaşık 6

yataklı bir hastane çalışması talimatı verildi ancak bu imar planı değişikliğinin neticesi gerçekleştirilinceye kadar da inşaatın başlamasında herhangi bir engel olmadığı katılımcılar tarafından teyit edildi. Ayrıca diğer ilçelerimizde devam eden yatırımlarda gözden geçirildi. Bakanımızın başkanlığında ilave olarak eski hastanenin bulunduğu alan üzerinde bazı yeni ilavelerinde yapılması hususunda karar verildi" şeklinde konuştu.

 

 

  Bunların aynısı Aksaray için uygulanabilir

 

 

Selam sevgi ve dua ile

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.