Tarım ilaçları ne kadar kontrol ediliyor?

Tarım ilaçları ne kadar kontrol ediliyor?

Eskil Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Vedat Belgemen çiftçiyi beyaz sineğe karşı mücadele ilaç konusunda uyarırken, Belgemen'in açıklaması akıllara o soruyu getirdi, "Tarım ilaçları ne kadar kontrol ediliyor?"

Belgemen'in yaptığı açıklama şu şekilde, "Bu sezon satın almış olduğunuz tüm mısır tohumları  Clothianidinin (poncho FS 600) bakanlık tarafından yasaklanmasından dolayı ilaçlı mısır tohumları bölgede farklı (bozkurt ve tel kurduna etkili) ilaçlarla işlenerek satışa sunuldu. Bu sebeple çok büyük tehlike olan beyaz sineğe karşı savunmasız kalındı ve korkulan da oldu. Asıl problem de bundan sonra oluşacak. Şu an tarlalarımızda buğdayların yeşil olmasından dolayı sinekler arpa ve buğday tarlalarında.  Bunların hasadı yaklaşıyor  ve yeşil aksamların kurumaya başlamasıyla birlikte tüm beyaz sinekler mısır tarlalarında beslenmeye başlayacak ve mısırlarda büyük zarara sebep olacaktır. Çiftçi tarlasını acilen kontrol etmeli ve damlama sermiş olsa dahi verim kaybı yaşamamak için holderle veya damlama ile sistemik ilaçlar kullanmalı ve 21 gün sonra çiftçi ürününün yine kontrol etmeli." diye konuştu.

Belgemen sözlerini şöyle devam ettirdi, "Etiketinde uyarı da bulunan tohum kaplama ilaçlarının bölgemizde beyaz sinek mücadelesinde kullanılmaktadır. Bu tohum kaplama ilaçları hem faydalı hem de zararlı böcekleri öldürdükleri için bitkilerin tozlaşması olmamakta ve verim kayıplarına sebep olmakta, bununla birlikte bal arıları bu bitkilere konduklarında ölümlerine sebep olmaktadır. Bu ilaçların bitki bünyesinde kalıcı etkisinin yüksek olduğunu için insan ve hayvan sağlığı açısından zararlıdır. Çiftçilerimiz bu ilaçları sinekle mücadelede asla kullanmamalı." dedi. aksaraymedya.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.