Yrd.Doç.Dr. İbrahim BAYKAN

Yrd.Doç.Dr. İbrahim BAYKAN

Taltif Rezaleti

Taltif; diğer bir değişle; çalışanları onurlandırma ve ödüllendirme anlamına gelen bu davranış memuriyette uygulanan bana göre en rezalet ve saçma bir uygulamadır.

Neymiş efendim; memur görevini üstün bir gayretle yapmış. Tabi ki; verilen görevleri layıkıyla ve üstün bir şekilde yapacak. Taltifi uygulayan her amirde de sanki Hz. Ömer adaleti varmış gibi.

İş hayatım memuriyette geçti bu taltifin adil verildiğini hiç görmedim. Verilenlerin çoğunu izledim ve araştırdım; kimileri baldız ve bacanağa, kimileri taklacı ve yağcılara, kimileri de siyasilerin teklif ettikleri kişilere idi. Arada sırada hak eden kişilere verilse de çoğunlukla saydığım bu tip yalakalara veriliyordu. Bu yalakalar da böyle bir taltif alma sonucu önce yürüyüşleri değişiyor sonra da huyları. Sanki kendilerini vatan kurtarmış bir kahraman gibi görüyorlardı. Diğer memurlar ise; hak edilmeden verilen bu uygulama sonucu şevkleri kırılıyor ve görevlerinde isteksiz davranıyorlar. Haksız da değiller.

Yapılması gereken; istismara açık bu saçma taltif uygulamasının bir an önce yürürlükten kaldırılması olacaktır. Bizim gibi; senin adamın, benim adamım zihniyetinin hâkim olduğu bir ülke için hiç uygun bir uygulama değil.

Bunun aksine ne memurlar tanırım yaptığı üstün başarılar karşısında bırakın taltifi anasından emdiği sütü burnundan getirdiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.