Tabip Odası Başkanı Dr. Haluk Tümer  14 Mart Tıp Bayramını Kutladı

Tabip Odası Başkanı Dr. Haluk Tümer 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı

Aksaray Tabip Odası Başkanı Dr. Haluk Tümer 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada hekimlerin insan sağlığının güvencesi olduğunu bildirdi

Aksaray Tabip Odası Başkanı Dr. Haluk Tümer 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada hekimlerin insan sağlığının güvencesi olduğunu bildirdi.

Tümer, 92 yıl önce 14 Mart 1919’da bir araya gelen ve düşman işgaline tepkilerini gösteren tıp fakültesi öğrencilerinin kendilerinden sonra bu günün bayram olarak kutlanmasına öncülük ettiklerini, belirttiği açıklamasında, bir yurt savunma hareketi ile başlayan 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarının temel özünün fedakârlık olan tıp mesleği çalışanları tarafından sahip çıkılması gereken en önemli bir gün olduğunu belirtti.

‘O günden günümüze kadar da bir ruhu bize miras bıraktılar”diyen Tümer,  ̶
;Nedir bu ruh? Vatansever Türk aydınının bir anlamda Türkiye’yi işgal etme niyetinde olan düşman kuvvetlerine karşı bir cevabı, önemli bir cevabı hem de bu cevap bazen düşman kuvvetlerine karşı canını vermek şeklinde şehit olmak şeklinde tezahür edebilir. Bazen de kışın çok ağır geçtiği bir bölgede bir hamile anneye ulaşabilmek için ebesiyle şoförüyle birlikte yine canını tehlikeye atarak buna ulaşmaya çalışmak şeklinde de tezahür edebilir. İkiside birbirine de çok benziyor. Zaten bizim mesleğimizi de mukaddes kılan da doğrudan insana hizmet edişimizdir”

14 Mart, hekimler için ülkenin sağlık sorunlarına, sorunların çözümlerine, kendi özlük haklarına dikkat çeken bir süreç haline geldiğini belirten Aksaray Tabip Odası Başkan Dr.Haluk Tümer, ‘’Çünkü bu tarihin çıkış kaynağı da bunu gerektirmektedir. Evet, geçen yıl olduğu gibi, bir önceki yıl olduğu gibi yine bugün 14 Mart'ta biraz daha güçlü bir sesle sıkıntılarımızı dile getirme hakkımızı kullanacağız. Hekimler insan sağlığının güvencesi olmak için yetiştirilirler ve İnsanoğlu  sağlığı ile  varlığını sürdürebilir, yani aslolan insan hayatıdır.”

‘Son yıllarda sağlık sisteminde yapılan ve yapılmaya çalışılan değişiklikler, sağlık hizmetinin vatandaşlar tarafından alınması kolaylaşmış fakat olayın hekim hakları ayağı zayıf kalmıştır”diyen Tümer” Oysa biz hekimlerin talepleri son derece basittir. Temel talebimiz, hekimlik sanatını içinde bulunduğumuz toplumun hizmetine sunmak ve bunu yaparken de sağlığımızdan, iş güvencemizden vazgeçmeden çalışmak,  gelecek kaygısı duymaksızın yaşamaktır’dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.