SP İL BAŞKANI BAYSAL: “HALKIMIZ YOKSULLAŞTIRILMAKTADIR”

SP İL BAŞKANI BAYSAL: “HALKIMIZ YOKSULLAŞTIRILMAKTADIR”

Saadet Partisi İl Başkanı Erdem Baysal yaptığı basın açıklamasında halkın günden güne yoksullaştığını ve hükümetin buna tedbir almadığını belirtti.

Saadet Partisi İl Başkanı Erdem Baysal yaptığı basın açıklamasında halkın günden güne yoksullaştığını ve hükümetin buna tedbir almadığını belirtti.

Baysal açıklamasında “Engin bir tarihi müktesebata sahip olan Türkiye, yoksul bir ülke değildir. Kasten veya gafletle fakirleştirilmiş zengin bir ülkedir” dedi. SP İl Başkanı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:


“Türkiye, bulunduğu coğrafya itibariyle dünyanın merkezinde yer alan bir ülkedir. Genç ve çalışkan nüfusa sahiptir. Yüz ölçümü itibariyle Avrupa’nın en büyük ülkesidir. Almanya’dan sonra en kalabalık nüfusa sahiptir. Yeraltı ve yerüstü maden ve zengin bitki varlığı bulunmaktadır. Türkiye hem deniz, hem de kara ulaşımı bakımından merkez konumuna sahiptir. Petrol zengini olmayan ülkemiz, sahip olduğu iklim ve doğal kaynakları itibariyle bölgenin gelişmeye en müsait ülkesidir.


Ülkemizde ekonominin iyiye gittiğini savunan ve bu savlarını ispat etmek için rakamları konuşturanlar, tablonun bir bölümünü göstermemeye çalışıyorlar. Rakamlarla ekonomik gidişatın paylaşım boyutu milletten saklanmaya çalışmaktadırlar. Ekonominin iyi gidişini gösteren önemli iki gösterge bulunmaktadır. Bunlardan biri işsizliğin azalması ve paylaşımın adil olmasıdır. Her iki hususta durum hiç de iç açıcı değildir. İşsizlik ülkemizde kronikleşmiş bir sorun olmaya devam etmektedir. Ülkemizde bir avuç rantiyeci zenginleşirken kitleler yoksullaşmaktadır. Bugün Türkiye’de birçok işyeri kapanmaktadır. Ekili arazi ekilmemekte ve besihanelere kilit vurulmaktadır. Birçok işletme ise atıl kapasite ile çalışmaktadır. Büyüme rakamları üretimdeki artıştan çok hizmet sektöründeki artışı yansıtmaktadır. Halkımızın büyük kesiminin geliri ise azalmaktadır. 2
1
yılı sonunda kişi başına düşen gelir miktarında, 2

7 yılındaki miktarın gerisindeyiz. Ekonomide sağlanan gelişmeden halk değil, belli çevreler ve özellikle üretime katkıda bulunmayan iç ve dış rantiyeci çevreler yararlanmaktadır.


Vadeli satışlar teşvik edilmektedir ve gelecek kazancımızı bugün tüketmekteyiz. Bankalara borçlanma özendirilerek tüketim sürekli teşvik edilmektedir. Bundan dolayı yeterince yatırım yapılmadığı için işsizlik artmaktadır. Kamu borçları artmakta ve ülkede üretilen hâsılanın büyük bir bölümü borç ve faize gitmektedir. Bugün kamu gelirlerinin yaklaşık yüzde 2
’si borç faizlerini ödemek için harcanmaktadır. Eskiden sadece devlet dışarıdan borç almaktaydı. Şimdi ise Devletin yanında özel sektör ve halk borçlandırılmıştır. Yurtiçi tasarruf hacmi daraltılmış ve yurt dışından gelen sıcak para ve borçlanma ile tasarruf açığı kapatılmaya çalışılmaktadır. Ülkemizin ve halkımızın geleceği adeta dış finans çevrelerine ipotek edilmektedir.”


Saadet Partisi İl Başkanı Erdem Baysal açıklamasını “Bölüşümdeki adaletsizlik bazı insanları aşırı zenginleştirirken, bazı insanları sefalet ve intihara sürüklemektedir. Bugün Türkiye, dünyada gelir dağılımı en adaletsiz olan ülkeler arasında yer almaktadır. Buna acil önlemler almak iktidarların en önemli vazifesidir” diyerek bitirdi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum