Sınav Kaygısı Yönetimi Programı  başladı

Sınav Kaygısı Yönetimi Programı başladı

Aksaray’da sınav kaygısı yaşayan ve dikkatini toplamakta zorlanan öğrencilere Aksaray Belediyesi müthiş bir proje ile yardım eli uzattı.

Aksaray’da sınav kaygısı yaşayan ve dikkatini toplamakta zorlanan öğrencilere Aksaray Belediyesi müthiş bir proje ile yardım eli uzattı.


Aksaray Belediyesinin, sınavlarda kaygı yaşayan öğrencilere psikolojik destek ve kolaylık sağlamak amacıyla düzenlediği Kaygı Yönetimi Programı belediye altındaki salonda başladı.


Belediye Başkanı Nevzat Palta konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi  ̶
;Aksaray’ımızdaki öğrencilerin başarılarının artması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bu konuda çok farklı projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızdan biri de sınav kaygısı yönetimi programıdır. Program çok başarılı bir şekilde başladı ve halende devam etmektedir.


Aylarca, yıllarca başarılı olabilmek için çalışıp uğraşan çocuklarımız sınavlar yaklaştıkça ister istemez bir heyecana kapılmaktalar. Dikkatleri dağılmakta. Çok iyi bildikleri soruları bile cevapsız bırakabilmektedirler. Bu problemi ortadan kaldırabilmek, başarıyı artırmada en etken yol olacaktır.


Çocuklarımızın başarısını engelleyen unsurlardan biri de sınav anındaki kaygı, stres ve dikkatsizliktir. İnşallah biz belediye olarak yapacağımız bu çalışma ile bu engeli ortadan kaldıracağız. Sınavlarda dikkatini toplamakta zorlanan, kaygısına dur diyemeyen öğrencilerimizi bu grup çalışmasına katılmalarını tavsiye ederim”.


Bu arada ilk Programa katılan öğrencilere kaygının neden oluştuğu ve bu kaygıyı nasıl yönetebilecekleri anlatıldı. Kaygının başarılarına engel olmasını nasıl durdurabilecekleri konusunda bilgi verildi. Programda her öğrenciye sınav kaygısı ölçeği uygulandı. Yapılan sunumlardaki şaşırtmalı görüntüler öğrenciler tarafından hayretle izlendi. Birçok konu sahnede uygulamalı olarak gösterildi. Uygulamalara öğrencilerde katıldı.


Kaygı yönetimi programını uygulayan Psikolojik Danışman Rafet Dağlı: ̶
;Programımızın ilk gününde, öğrencilerimizin kaygıyı yenebilmeleri için, o yaşadıkları duyguları onlara tanıttık. Kaygıyı ortaya çıkaran nedenleri görmeleri ve bu nedenleri ortadan kaldırabileceklerini fark etmelerini sağlamaya çalıştık. Bir sonraki hafta da yapacağımız uygulamalarla katılımcıların duygu ve düşüncelerini nasıl yönetebileceklerini göstereceğiz.


Sınavdan önce veya sınav anında kendilerini nasıl kontrol edebileceklerini görecekler, örneklerini burada uygulayacaklar. Sınav anında dağılan dikkatlerini tekrar nasıl toplayabileceklerini görecekler.” Dedi.


Yetkililer, programa katılmak isteyen öğrencilerin Aksaray Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne başvuru yapabileceklerini kaydettiler.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.