SELAM

SELAM
ff>    Sevgili Aksaray medya com  cular merhaba size  selamların en güzeli ile ES SELAMU ALEYKÜM ile sözlerime başlarım tanışmamızın ilk gününde Aksaray medya com 'a yazı yazmanın mutluluğu içerisindeyim.Bu köşede zaman zaman dertleşecek sizden gelen istekler doğrultusunda bazı yerlere ulaşacak Güzel Aksarayımızın güzel Türkiyemizin insanlarına internet yoluyla sesleneceğiz.
ff size=4>    Selam dedik selam nedir selam vermeden bahsederek yazımıza devam edelim.
ff size=4>İbni Ömer'in Buhari'de yer alan rivayetine göre, bir adam Resulullah'a (sas) 'İslam'da yapacağım en hayırlı şey nedir?' diye sorar. Resulullah da ona, "Yemek yedirmen ve tanıdık-tanımadık herkese selam vermendir." buyurur.
Müslim'de rivayet edilen başka bir hadiste de 'selam vermek' cennete girme sebeplerinden biri sayılmıştır.
Allah'ın bir ismi olan ve Kur'an'da 24 defa geçen Selam'ın önemini kısaca şöyle belirtebiliriz:
1. Bir İslam şiarıdır.
2. Muhabbet ve güvenin belirtisidir.
3. Bir duadır.
4. Sosyal dayanışma ve kaynaşmanın vesilesidir.
5. Selam vermek sünnettir, korku durumu varsa vaciptir. Selam almak, kişiye farz-ı ayn, topluluğa da farz-ı kifayedir. Mektup ve şahıslar yoluyla gönderilen selamlara cevap vermek vaciptir.
6. Günaydın, hayırlı sabahlar gibi ifadeler selamın verdiği sevabı vermez. İşaretlerle veya eğilerek verilen selam caiz görülmemiştir.
7. Sesli Kur'an okuyana, ilim ve zikir meclisinde olana, yeme-içme ile meşgul olana, sarhoş, deli, banyo ve tuvalette olan kimselere selam vermek ise mekruh sayılmaktadır.
***
"Efşu's-selâme beyneküm"
"Aranızda selamı yayınız." (MüslimSelam bir anahtardır, mü’min yüreklerin kapılarını açan

Karşılaştığımız insanlara Selam verdiğimizde ̶
;Allah’ın Selamı Sizin Üzerinize Olsun!”
diyerek onlara emniyet, itimat, barış ve esenlik telkin etmekle birlikte kardeşlerimize hem dünya refahı, hemde ahiret mutluluğu için duada bulunuruz

Selam, Rabb’i zikirdir Selam, Allah’ın 99 isminden bir tanesidir ve ̶
;ayıptan, kusurdan, eksiklikten, fani olmaktan ve zevalden salim olan; kurtuluş ve esenlik kaynağı olan ve isteyenleri selamete ulaştıran” anlamına gelir

Selam kelimesi sözlükte, ̶
;İnsanların birbirleriyle karşılaştıklarında kullandıkları yakınlık dostluk, saygı ifade eden söz, yaptıkları işaret veya hareket” diye geçer Selamın İslam toplumunda yeri, anlamı ve önemi çok daha büyüktür Selam vermek, her şeyden önce Peygamberimiz (sav)’den bizlere kalan en güzel sünnetlerinden biridir Selamın alınması ise farzdır

Sünnet olmakla birlikte, ilk insan olan HzAdem (as)’den bizlere bir yâdigardır da Ebu Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre, Nebî (sav) şöyle buyurdu:

̶
;Allah Teâlâ Âdem (as)’i yaratınca ona: - Git şu oturmakta olan meleklere selam ver ve senin selamına nasıl karşılık vereceklerini de güzelce dinle; çünkü senin ve senin çocuklarının selamı da bu olacaktır, buyurdu
ff size=4> 
ff size=4>
 
ff size=4>
 
ff size=4>
 
ff size=4>
 
ff size=4>                                              Gökten Öztürk
ff size=4>                                                  Gazeteci

 

 

 

 

 


ff33 size=4>e-mail adresim:goktenozturk@hotmail.com


ff33 size=4>
 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum