SAADET PARTİSİ: “Tahakkümcü Zihniyetler Ayakta Duramaz”

SAADET PARTİSİ: “Tahakkümcü Zihniyetler Ayakta Duramaz”

Saadet Partisi Aksaray İl Başkan Yardımcısı Kazım Serkan Şimşek, son günlerde İslam dünyasında yaşanan siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu

Saadet Partisi Aksaray İl Başkan Yardımcısı Kazım Serkan Şimşek, son günlerde İslam dünyasında yaşanan siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.


Şimşek, Mısır’da yaşanan halk hareketinin beklenen bir durum olduğunun altını çizerek, emperyalist güçlerin bu yeni durumdan yararlanma girişimlerine karşı Mısırlı Müslümanlara uyanık olma çağrısında bulundu. Saadet Parti’li Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, birkaç aydır İslam dünyasında meydana gelen ve domino etkisi yapan siyasi gelişmelere değindi ve Sudan’da gerginlik sonrası yapılan seçimlerde ülkenin ikiye bölündüğünü hatırlattı.


Son günlerde birçok İslam ülkesinde ciddi gelişmelere şahit olunduğunu ifade eden Şimşek, “Sudan referandumundan bölünme çıktı. Tunus’ta yıllardır kendi halkına zulmeden ve onları mahkum eden bir zihniyet devrildi. Mısır’da başlayan halk ayaklanması bütün baskılara ve tehditlere rağmen büyüyerek devam ediyor. Devlet başkanının halkı teskin etmeye yönelik bir takım göstermelik hareketleri ayaklanmayı engellemeye yetmedi. Bu halk hareketlerinin diğer ülkelere yayılma ihtimalinden söz ediliyor” dedi.


Halk ayaklanmalarının olduğu ülkelerde bir takım özelliklerin benzerlik gösterdiğinin altını çizen Şimşek, “Halklar genelde baskı altında tutulmuş, inançlarının gereğini bile yerine getirme olanağına sahip olamamış, halkın iradesine hiçbir zaman itibar edilmemiş, demokrasi ya tamamen rafa kaldırılmış ya da göstermelik olarak icra edilmiş. Uygulanan yanlış ekonomi politikalarla işsizlik ve yoksulluk dayanılmaz boyutlara ulaşmış, ülkeler borca mahkum edilmiş ve geri bırakılmış. Bu şartların oluşturduğu tepkinin bir gün doruğa ulaşacağı, patlayacağı tahmin ediliyordu. Nitekim beklenen oldu. Halklar ayaklandı. Görünen o ki bu ülkelerde artık bıçak kemiğe dayanmış. Bu ayaklanmada halkın talepleri yerine getirilmeden, bu taleplerin yerine getirileceği yönetimler oluşturulmadan halk teskin olmayacaktır” diye konuştu.
Kazım Serkan Şimşek, günlerdir protestolarını sürdüren halkların taleplerinin çok açık olduğunu da dile getirerek, “İnsanca bir yaşam istiyorlar. İnançlarının gereğini yerine getirmek, çalışacak bir işe, hayatlarını sürdürecek bir gelir seviyesine sahip olmak istiyorlar. Ülkelerinde demokrasi, insan haklarına saygı olsun, hukuk üstün tutulsun istiyorlar. Bu meşru taleplere karşı çıkmak, saygı duymamak mümkün değil” dedi.


Bir zamanlar İslam ülkelerine karşı haçlı seferi ilan edildiğini ve Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)’nin gündeme getirildiğini ve 22 ülkenin sınırlarının değişmesinden söz edildiğini de hatırlatan Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Şimşek, “Bu proje bir takım yayın organlarında haritalarla gösterilmişti. Emperyalist güçler, sıkça dile getirdikleri demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne aslında kendileri dışında pek de itibar etmiyorlar. Kendi çıkarları söz konusu olduğunda bunlardan vazgeçebileceklerini geçmişte icraatları ile gösterdiler. Endişemiz, bu ortamdan istifade ederek, yine kendi menfaatlerine hizmet edecek, yönetimlerin iş başına getirilmesi için el altında çaba sarf etmeleridir. Elbette şartlar değişmiştir. Artık tahakkümcü zihniyetlerin ayakta durması mümkün değildir. Bunu biliyorlar. Bundan dolayı şimdi kendi menfaatlerini kollayan ve halklarına da şirin gözüken işbirlikçi iktidarlara ihtiyaç duyuyorlar. Şimdi uyanık olma zamanı. Allah İslam coğrafyasındaki tüm kardeşlerimizin yardımcısı olsun.” Dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.