Ropörtaj / GÜLER YÜZ, TEVAZU VE LİYAKAT

Ropörtaj / GÜLER YÜZ, TEVAZU VE LİYAKAT


Mütevazı kişiliği ile her zaman göz dolduran, halkın içinden gelen, Aksaraylı bir hukuk adamı̷
;


   Aksaray sokaklarında yürürken herkesin selamını alan, bazı simalar gibi elindeki olanakları kullanarak böbürlenmeyen, irtibatı yüksek, saygılı ve seviyeli yaklaşımları ile kendisinden söz ettiren bu toprağın sesi olabilecek bir isim̷
;

>   >Güler yüz, tevazu, liyakat
 
anlayışı ile yola çıkan, yaşadığı şehrin sorunlarını çok iyi bilen, hizmet için bende adayım diyen ve saygı anlayışı ile herkesin önünde ceketinin düğmesini ilikleyen genç bir isim 


>Sayın Ahmet KANAT.


  


>Aksaray’da AK Parti bir rekora koştu ve 51 aday adayı ile gündeme oturdu. Parti içerisinde görev yapmış,> yapmamış birçok isim aday adaylık serüvenine katılırken bu patlamanın belirli sebebi nedir?


   Öncelikle partimize aday adayı sayısı olarak çok fazla kişinin müracaat etmesi toplumda AK Parti’ye olan teveccühün toplumsal bir kabulün göstergesidir. Ben bu durumu çok önemsiyorum ve sevindirici bir gelişme olarak bakıyorum. Diğer partilere baktığım zaman aday adayı sayısı çok az, buda gösteriyor ki AK Parti şehrimizde bir sürü başarıya imza atacaktır. Aday adayı patlamasının diğer nedeni ise başbakanımızın mevcut kadroda büyük bir tasfiyeye gideceği ve yeni döneme daha genç ve dinamik adaylara önem vereceğini, AK Parti vizyonuna daha yakın insanlarla yoluna devam edeceği yönündeki en son grup toplantısında yaptığı açıklamaları da göz önünde bulundurma hedefini buna bağlayabilirim.


   


>Başbakanın şu anki mevcut 2

vekili tekrar adaylığa koymayacağının duyumlarını aldık, bu konu hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz?


   Bu konu doğru, başbakanın bu konuyu gerçekleştireceğini düşünüyorum. Bu dönem AK Partinin üçüncü dönemi olacak ve sonuç alabileceği bir dönem gerçekleşecek.     


   Kompozisyonlarda giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olur, AK Partinin bu serüveni ilk dönemi bir girişti, ikinci dönemi bir gelişme oldu ve üçüncü dönemi ise ürünleri toplama dönemi olarak görüyorum. Bu nedenle büyük bir değişim ve heyecan katacak meclise, başbakanımız bu düşüncelerle çok büyük oranda yeni vekillerle mecliste devam edeceğini düşünüyorum.


   


>Siz, kendinize ilk 3 aday sıralamasında % kaç şans veriyorsunuz? Genel merkez ile görüşmeleriniz oldu mu?>Ve ben aday gösterilmesem dahi şu 3 aday adayını destekliyorum dediğiniz isimler var mı?


   Tabi’i ki herkes bu yarışa çıkarken kendisini şanslı görür. Bende mevcut belli bir aday içerisinde bu güne kadar taşıdığım kimlik, hayat tarzım, dünya felsefem beni şanslı adaylar içerisinde oranımı yükseltiyor. Seçilme şansımın yüksek olduğuna inanıyorum. Şu anki mevcut 51 aday içerisinde çok kaliteli adaylar elbette ki var, diğer adaylarında şansları olduğunu düşünüyorum.


   Benimde birlikte çalışmak istediğim aday adayı arkadaşlarım var ama bunları isim olarak değil de, hakikaten bu davayı benimsemiş, AK Parti misyonuna yakışan ehliyetli liyakatli dürüst insanlardan oluşmasını istiyorum.

ff>   >Milletvekili seçildiğiniz takdirde yaşadığınız şehir için düşündüğünüz bireysel projeler var mı?


   Allah kısmet ederde bu millete hizmetkâr olma görevi bana verilirse şehrimiz için düşündüğüm projelerim elbette ki var. İlk belirleyici özellik toplumla barışık bir milletvekili olma hedefim, sosyal ilişkileri çok güçlü bir milletvekili olma düşüncem var. Aynı zamanda şehrimizdeki sivil toplum kuruluşları ile sıcak bir etkileşim içerisinde şehrimizin öncelikli eksiklerini tespit edip bunların tedavisi yönünde gerekli adımları atmak için meclis de en üst gayreti sarf edebileceğimi söyleyebilirim. Şehrimiz son yıllarda büyük bir atılım içerisine girdi, gelişme anlamında büyük bir ivme kazandı ve bu gelişmeleri daha da arttırarak hız kesmeden devam ettirmek için gerekli önlem ve tedbirleri alacağız, şehrimizi tarımsal yönden bir üst bölge yapma gayreti içerisine gireceğiz.


   Organize sanayi bölgemizi bir Konya bir Kayseri gibi daha gelişmiş ölçekli hale getirmek için büyük firmaları şehrimize yatırım yapmak için davet edeceğiz. Üniversitemizin Aksaray’da ki geldiği nokta sevindirici fakat yetersiz olarak görüyorum. Bugün bazı durumlarda Konya, Kayseri, Ankara’ya hasta sevkleri oluyor. Aksaray’da ki hastalarımızın Aksaray’da tedavi edilebilmesi için tıp fakültesinin üniversitemiz bünyesine katılabilmesi için elimizden geleni yapacağız ve en büyük hedeflerimden bir tanesi olacak. Ayrıca üniversitemize gelecek öğretim üyelerinin kalitesini arttırmak için belediye ile iş birliği içerisine girerek şehrimize gelecek profesör düzeyindeki insanları buraya çekebilmek için sosyal ve kültürel alt yapıyı hazırlamamız lazım, bunu da ben çok önemsiyorum. Aksaray’da üniversite var ama dışarıdan gelen öğretim üyeleri şehrimizi küçük bir şehir kırsal bir bölge olarak görüyorlar, ̶
;burada akşam saat 8 de hayat bitiyor, buraya geldiğimizde çok sıkıntı yaşarız sosyal yönden” gibi çekincelerle şehrimize gelmek istemiyorlar. Bunun alt yapısını oluşturduğumuz takdirde en iyi profesörleri şehrimize kazandırmış oluruz.


   


>Sizin milletvekilliği aday adaylığına aday olmanızı sağlayan> faktörler nedir? Ahmet KANAT belediyedeki çalışmalarını bırakarak neden aday adayı oldu?


   Ak partinin il teşkilatlanmasında hukuk işlerinden sorumlu olarak bir siyasi girişim yaptım. O günden sonrada sürekli olarak siyasetin içerisinde oldum. 1 yıl Ankara’da T.B.M.M de şu anki vekilimiz Sayın Ruhi AÇIKGÖZ Bey’in danışmanı olarak görev yaptım, 5 yıl belediyede özel kalemde görev aldım ve son iki yıldır da yine belediyede hukuk işlerinde görev aldım. Belediyede görev aldığım süre içerisinde bayağı bir birikime sahip oldum. Bu birikim ve tecrübemizi milletin teveccüh gösterdiği AK Partide siyasi yaşantımı devam ettirmek istiyorum. Partimize katkılar sağlarken sayın başbakanımıza yardımcı olmak istiyorum. Bunun için vekilliğe aday adayı oldum diyebilirim.


   


>Kürt açılımından dolayı muhalif kesimde>n çok büyük tepki alan AK Parti bu açılım ile istediği sonuca ulaşabildi mi ve bu proje sizce olması gereken bir projemiydi?


   Ak Partinin Kürt açılımından dolayı doğru bir işe imza attığını düşünüyorum. Mutlaka bu konuya neşter atılması gerekiyordu. Fakat muhalefet küçük düşünerek her seferinde ülkeyi düşündüğünü söylerken bu konuda samimi yaklaşmadıklarını gördük. Süreci sabote ettiler. Hâlbuki bu konu AK Partinin değil Türk milletinin ulusal bir meselesidir. Ülkemiz bir çimento gibi bir bütünlük içerisinde varlığını devam ettirmesi gerekir. Çanakkale savaşını birçok etnik kökenden oluşan insanlar ile beraber kazandık. Türk, Kürt, Çerkez demeksizin bu ülke insanı düşmanı topraklarımızdan attılar. Fakat şimdi dış mihraklar tarafından bir Kürt meselesi olmadığı halde varmış gibi gösterilmeye çalışıldı. Yıllarca bu meseleden dolayı iki kardeş milletin kanı akıtıldı. Gerçekte Kürt meselesi diye bir sorun yoktur, bu ülkemizi bölmeye yönelik dış mihrakların çalışmasıdır. Muhalefetimizde maalesef bu duruma olumsuz yönde katkı sağladı. Bu projeyi sabote ettiklerini düşünüyorum. Bu konu kısa sürede değil zamanla halledilebilecek bir konu. Ülke meselelerini düşünerek dar yaklaşmamak gerekir ve pozitif anlamda büyük düşünmek lazım. Bu projeye tüm partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve tüm toplumun gerçekten çok hassas ve duyarlı yaklaşması lazım, Türkiye dünya üzerinde devlet geleneğine sahip sınırlı ülkelerden biridir. Bu işin üzerine cesaretle gitmek gerektiğine inanıyorum, bu akan kanın kesinlikle durdurulması gerektiğine inanıyorum ve durdurulacağına inancımda tamdır.


  


>Haziran seçimlerinde Türkiye genelindeki partilerin başarı oranını değerlendirirken, Aksaray için ne düşünüyorsunuz? Son seçimlerde> 4. vekilliği MHP’nin çok az bir farkla alması gibi bu seçimlerde de yine MHP bir vekil çıkarabilir mi?


   Tüm Türkiye’de de olduğu gibi Aksaray’ımızda da AK Partiye büyük bir teveccüh var. İlk dönemde 4-
almıştık, ikinci dönemde çok az bir oy farkı ile bir vekilliği MHP aldı. Şehrimizin nüfusundan dolayı vekil sayısı üçe düştüğü için bir vekile düşen oy oranının büyümesinden dolayı MHP’nin bir milletvekili çıkarabilecek oranı Aksaray’ımızda yakalayabilmesini ben düşük bir ihtimal olarak görüyorum ama bu bir siyaset belli olmaz, AK Parti doğru adaylar ile seçime gittiği takdirde 3 vekilliği de ben rahatlıkla alabileceğimizi düşünüyorum. Son referandumda da yüksek oranda AK Partinin almış olduğu destek bunun bir göstergesidir.

>   


>Sizce CHP’li>seçmen MHP’yi destekler mi?


   Siyasette her şey ihtimal dâhilinde, bunu zor bir ihtimal olarak görüyorum. Birbirlerini destekleyeceklerini sanmıyorum.


  


ff> cc>


>İlk üçe giremediğiniz takdirde bir hayal kırıklığı yaşarsanız manevi duygularınızı nasıl bastıracaksınız
?


   Ben bu işe girerken milletvekili olacağım diye bir hırsım olmadı. Eğer süreci takip ettiyseniz çok pozitif kendileri ile barışık çok rahat bir milletvekilliği süreci götürdüğümü düşünüyorum, hizmette çok hırslıyım ama vekil olma yolunda bir koltuk sevdam asla olmadı tek bir gayem var yaşamış olduğum memleketime, vatanıma hizmet etmek istiyorum benim amacım bu. İlk üçe giremediğim takdirde kendi açımdan değişen bir şey olmayacak kaldığım yerden normal hayatıma devam edeceğim.

>   


ff>


>Sizi tanıyan insanlar her zaman mütevazı kişiliğinizden bahsediyorlar. Kişiliğinizi,>geçmişten günümüze gelen yapınızı ve kısaca kendinizi tanıtırmısınız?


   Ben çok şartlarda yetiştim bu nedenle şu anki konumumu çok kolay bulmadım bize altın tepsi içinde sunulmadı adeta tırnağımla kazıyarak bu noktalara geldim dolayısıyla insan kıymetini biliyorum bu nedenle insanlarla doğal bir şekilde irtibat kurabilme yeteneğim var kendimi kasmadan siyaset yaptığıma inanıyorum, Aksaray’ın kenar bir mahallesinde doğmuş birisiyim. Askerlik dönüşü serbest bir avukat olarak çalışırken 2

2 yılında AK Partide siyasete başladım, o günden bugüne de her zaman siyasetin içinde oldum. Şartlar bizi öyle bir güne getirdi ki şehrimize ve vatanımıza hizmet etmek için vekilliğe soyundum. Rabbim kısmet ederde vekil seçilirsem Aksaraylı hemşerilerim ile her zaman sıcak bir etkileşim olacağını buradan çok rahatlıkla söyleyebilir. Bu birikimi taşıdığıma inanıyorum.

>   Kararsız seçmenlerin AK Partiye oy vermeleri için neler söylemek istersiniz?


   Kararsız seçmenleri kararsız hale getiren durum nedir açıkçası ben anlamakta zorlanıyorum. Kararsız kalmak gerçekten zor, siyasete ilgi duymadıklarını düşünüyorum. Siyasete ilgi duyan seçmenlerin AK Parti yönünde oy kullanacaklarını düşünüyorum. Ak Parti iki dönemdir iktidarda ve her geçen gün oy oranını yükselterek yoluna devam ediyor. Ak Partinin hedefi 2
23. Başbakanımız ne dediyse hepsini gerçekleştirdi. Seçim meydanlarında söz verdiği her şeyi yaptı. Kararsız görünen seçmenlerin sandığa gittiği zaman vicdanlarının sesini dinleyeceğini ve büyük oranda AK Partiye destek vereceklerini düşünüyorum.


   Kaos ortamlarında kararsız seçmen sayısı yüksek orantıda olur. Son 2 yıldır çok istikrarlı bir ortam var. Kararsız kalmak gibi bir durum söz konusu olmamalı.

>


>   >Son olarak eklemek istediğiniz>düşüncelerinizi alabalirmiyim
?


   Ben vekil seçileyim seçilmeyim bu fark etmeksizin AK Partiye destek versinler bu durum çocuklarımızı geleceği için çok önemli, ülkemizdeki yaşanan gelişmelere sekte vurulmasın istiyoruz. Önümüzdeki dönem Türkiye çok büyük gelişmelere gebe, çok büyük bir anayasa değişikliği bekliyor. Bu nedenle ak partiye destek gerekiyor. Aksaraylı hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

>  

>Sayın Ahmet KANAT’a röportajından dolayı bir kes daha teşekkürlerimi sunarken,>memleketini düşünerek yola çıkmasından ötürü başarılarının devamını diliyorum.

>   >Röportaj̷
;>


>Fatih COŞKUN.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.