Rıfkı Karabatak : Tarımda ÖTV ve KDV yi Kaldıracağız

Rıfkı Karabatak : Tarımda ÖTV ve KDV yi Kaldıracağız

MHP il başkanı Dr. Rıfkı Karabatak MHP iktidarında Tarımdaki ÖTV ve KDV’nin kaldırılacağını belirterek seçim politikasını şu şekilde açıkladı

MHP il başkanı Dr. Rıfkı Karabatak MHP iktidarında Tarımdaki ÖTV ve KDV’nin kaldırılacağını belirterek seçim politikasını şu şekilde açıkladı; ̶
;Ülkemiz 2
11 yılı Haziran ayında kader seçimlerinden birini yaşayacaktır. Seçimler yaklaşırken siyasi partilerin sözcüleri, somut programlar ve çözüm önerileriyle halkın teveccühünü kazanmak  yerine  yine  kavga  polemik  ve kaos ortamları yaratarak daha çok  bağıranın veya   yandaş medya tarafından daha çok pompalananın göz önünde olduğu bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte MHP somut önerilerini ve yapacağı icraatların kaynağını açıklama cesaretini göstermiş tek partidir. Aksaray’ımızın da ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşan yoğun bir nüfusa sahip olması hasebiyle seçim beyannamemiz de yer alan çiftçilerimize ve hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimize yönelik yapacaklarımız şunlardır:


•Tarımsal destekler kademeli olarak gayri safi yurt içi hâsılanın yüzde 1,5’u düzeyine çıkartılacaktır.


•Halen yüzde
.5 olan toplam destek miktarı ilk etapta iki kat arttırılarak yüzde 1’e çıkarılacak ve yaklaşık 12,5 milyar lira tarımsal destek yapılacaktır.


•Besi hayvancılığının desteklenmesi amacıyla bütçeden yapılan destek ödemeleri yüzde 5
oranında arttırılacaktır. Hayvancılık desteği, bugünkü 1 milyar 25
milyon lira düzeyinden 2 milyar lira’ya yükseltilecektir.


•Küçük çiftçilerin desteklenmesi amacıyla mazot, gübre, ilaç, tohum ve fide gibi tarımsal girdiler üzerindeki ÖTV ve KDV kaldırılacaktır.


•Orta ve büyük ölçekte üretim yapan çiftçilerin kullandığı bu girdilerin üzerindeki ÖTV ve KDV kademeli olarak yüzde 5
oranında düşürülecektir.


•Buğday, mısır, pamuk, soya, ayçiçeği, çeltik, fındık, üzüm, kayısı, zeytin ve yerfıstığı gibi ürünler için özel destekleme programları geliştirilecek ve bu ürünlere fiyat garantisi verilecektir.


•Sulamada ve tarım işletmelerinde kullanılan elektrik tarifesi farklılaştırılarak çiftçilerimize daha ucuz elektrik temin edilecektir.


•Mayınlı araziler mayından arındırılarak tarımsal amaçlı kullanılmak üzere yoksul çiftçilere dağıtılacaktır.


•Tarımsal ihracata sağlanan destekler arttırılacaktır. Özellikle arz fazlası ürünlere ihracat ve pazarlama desteği sağlanacaktır.


•Et ve Balık Kurumu et piyasasını düzenleyecek etkin bir müdahale kurumu olarak yeniden yapılandırılacaktır. Et ve sütte garanti fiyat uygulamasına geçilecektir.


•Hazine arazilerinde tarımsal üretimde bulunanların tarımsal desteklerden yararlanması sağlanacaktır. Hazine ile olan uyuşmazlıklar giderilecek ve araziler kullanıcılarına uzun vadeli olarak kiralanacaktır. Bu projelerle tarımla uğraşan vatandaşlarımızın üretim maliyetleri azalıp karlılıkları artacak ve desteklemelerle, fiyat garantileriyle çiftçimiz gönül rahatlığıyla üretimini artırmanın yollarını arayacaktır.


Artık vatandaşlarımızın çocuklarının geleceğini doğrudan etkileyecek böyle bir seçimde boş vaatlere değil somut öneriler bakarak karar vereceğine güvenimiz tamdır” dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.