Prof. Dr. Mümtazer Türköne ve Faruk Mercan Sivil Anayasa ve Demokratikleşme Konulu Konferans Verdi

Prof. Dr. Mümtazer Türköne ve Faruk Mercan Sivil Anayasa ve Demokratikleşme Konulu Konferans Verdi

Prof. Dr. Mümtazer Türköne ve Gazeteci-Yazar Faruk Mercan, Aksaray‘da ‘Toplumda Sivil Anayasa Talepleri ve Demokratikleşme’ konulu konferans verdi.

  Prof. Dr. Mümtazer Türköne ve Gazeteci-Yazar Faruk Mercan, Aksaray‘da ‘Toplumda Sivil Anayasa Talepleri ve Demokratikleşme’ konulu konferans verdi. Bugün Aksaray Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Konferansa Aksaray protokolünün yanı sıra çok sayıda davetlide kaıldı. Mümtazer Türköne, "Askerin yaptığı anayasa ile 5
yıldır yönetiliyoruz. Sivil anayasa bizi en az 25
-3

yıl idare eder." diye konuştu. Türköne, "Bizim anayasamız devleti vatandaşına karşı korumak üzere dizayn edilmiştir. Oysa batılı ülkelerde bu tam tersidir. Devlet vatandaşına karşı kendini aşırı koruma refleksine bürünmüştür." dedi. 
             Gazeteci-Yazar Faruk Mercan ise Türkiye’nin içerisinden geçtiği zorlu sürece değinerek Ergenekon yapılanması başta olmak üzere demokrasiyi sekteye uğratmak için yapılan çalışmalara değindi. Mercan, "Türkiye yıllarca demokrasi dışı yapılarla mücadele etti. Biran önce sivil anayasa çıkartılmalı ve vatandaşların temel hak ve özgürlükleri güvence altına alınmalıdır. Bu çalışmaları engellemek için çeşitli yapılar tarafından suni gündemler üretiliyor." ifadelerini kullandı
             Aksaray Genç Sanayici Ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Reha Güven de "Toplumun temelleri olan anayasanın daha sivil, daha demokratik olmasını arzu ediyoruz. Sığ düşüncelerden kurtulmuş, özgürlüklerin birilerinin inisiyatifinde ve tekelinde olmadığı anayasa istiyoruz. Sadece kendimiz için değil, gözleri bizim üzerimizde olan diğer ülkeleri de düşünerek, onların demokratik yapısına da örnek olacak, lider Türkiye‘ye yakışır bir anayasa diliyoruz. Bizler sivil toplum örgütü olarak en demokratik hakkımız olan bu konudaki düşüncelerimizi yeri geldiği zaman açıklamaya ve taleplerimizi iletmeye devam edeceğiz. konferansımızın da bu yönde çok faydalı olacağına inanıyoruz." değerlendirmesini yaptı. Bu arada, Aksaray Üniversitesi‘nden bir grup öğrenci panel öncesi Türköne ve Mercan‘a çiçek takdim etti. 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum