Polatlı’da ilk hasat buğday satıldı

Polatlı’da ilk hasat buğday satıldı

Yılın ilk hasat buğdayı bugün Polatlı Ticaret Borsası'nda yapılan müzayede ile satışa sunuldu.

Yılın ilk hasat buğdayı bugün Polatlı Ticaret Borsası'nda yapılan müzayede ile satışa sunuldu. İlk olarak sembolik fiyattan satılan 100 kilogram ürün kilosu 100 TL'den, geri kalanı ise 2 bin 500 TL fiyatla satıldı.

Yılın ilk buğdayı Yeniköseler Mahallesi'nde hasat edildi. 30 bin metrekare kıraç araziden 7 ton ürün alındı. Ortalama rekolte 200 kilogram oldu. Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, 2021 yılı hasat döneminin tüm üreticilere hayırlı ve bereketli olmasını dileyerek müzayedeyi başlattı. Yeniköseler Mahallesi'nden çiftçi Hüsnü Yılmaz'a ait ilk ürün buğday 100 kilosu 100 TL'den, geriye kalan miktar ise 2 bin 500 TL fiyatla Yasettin Ünal tarafından satın alındı.

Toplu, müzayede sonrası yaptığı açıklamada rekolte düşüklüğüne dikkat çekerek, "Gelen hububatta rekolte 200 kilogram. Zaten bu sene Türkiye'de rekoltenin düşük olduğunu hepimiz biliyoruz. Kıraç araziler 100-200 kilogram arasında ürün veriyor. Bu düşük bir rekoltedir. Bildiğiniz gibi kuraklık oldu. Bu konuda maalesef kimsenin yapabileceği bir şey yok. En azından fiyatlar bu kaybı telefi eder şekilde artarak 2 bin 500-2 bin 700'e satılabiliyor. Müdahale fiyatı olarak geçen seneye göre yüzde 30'luk bir artış var. Yüzde 40-50 oranında ürün rekoltesinin düşüklüğünden dolayı bu yüksek fiyatların bir nebze olsun üreticimizin zararını telafi edebileceğini düşünüyorum. Tabii bu dönemde devletimizin de üreticimize gerekli olan desteği vereceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanımız 100 TL kuraklık yardımı yapacağını ifade etmişti. Tüm üreticilerimize, üretmeye devam etmelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Hasadın hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Polatlı’da ilk hasat buğday satıldı

Polatlı’da ilk hasat buğday satıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.