Özel Güvenlik’te Sağlık Raporu Şartı

Özel Güvenlik’te Sağlık Raporu Şartı

İçişleri Bakanlığı, özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte Sağlık raporu ile ilgili değişiklik yaptı.

İçişleri Bakanlığı, özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte Sağlık raporu ile ilgili değişiklik yaptı. Bu kapsamda daha önceden özel güvenlik kurslarında eğitim öncesinde istenilen belgeler arasında yer almayan sağlık raporu artık zorunlu hale geldi.Konuyla ilgili açıklamaya yapan Aksaray koruma güvenlik ve eğitim hizmetleri ltd.şti. (AKG ) Yöneticisi Bahattin YÜCEL, Özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle, Özel güvenlik eğitimi öncesinde kursiyerlerin “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporunun getirmek zorunda olduğunu belirtti.Bugüne kadar sağlık raporunun özel güvenlik eğitiminden sonra istenildiğini vurgulayan AKG Yöneticisi YÜCEL, açıklamasında, “Özel güvenlik eğitimi öncesinde istenilen belgeler arasında yer almayan sağlık raporu, özel güvenlik sertifikasını aldıktan sonra kimlik kartı çıkartma aşamasında isteniliyordu. Bu uygulama, özel güvenlik eğitimini tamamlayan ancak kimlik kartını çıkartmak istediğinde sağlık raporunda sorun çıkan kursiyerleri mağdur ediyordu. Sağlık sorunu çıkan kursiyerin almış olduğu özel güvenlik sertifikası her hangi bir yerde çalışması için yeterli olmuyordu. Bundan dolayı yönetmelikte sağlık raporu ile ilgili Bakanlığın yapmış olduğu değişiklik hem özel güvenlik elemanı olmak isteyenler için hem de özel güvenlik eğitim kurumları için faydalı olmuştur. “dedi.AKG Yöneticisi YÜCEL, Özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan sağlık şartlarını şu şekilde sıraladı:


1-) Psikiyatri: Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (Psikopati); alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak.


2-) Nöroloji: Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak.


3-) Göz: Körlük, gece körlüğü veya renk körlüğü olmamak.


4-) Kulak Burun Boğaz (KBB): Özel güvenlik hizmetini yapmasını engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak.


5) Ortopedi: Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlığı olmamakSilahlı özel güvenlik elemanları tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Silahsız özel güvenlik elemanları ise tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından veya devlet hastanelerinden alabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.