Nimet Çubukçu:Açıklamalar çok vahim

Nimet Çubukçu:Açıklamalar çok vahim

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'dan açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın açıklamalarının vahim olduğunu belirterek, "Kendi döneminde yaşanan skandalın cevabını vermeden, bu açıklamaları yapması doğru değil." dedi. 

Bakan Çubukçu, Meclis Kulisi'nde, basın mensuplarının, YGS'de şifre iddialarıyla ilgili soruları cevapladı. Çubukçu, sınavlar konusunda gençlere fırsat eşitliği sağlama konusunda özen gösterdiklerine işaret ederek, birilerinin kayrılmasına müsaade etmeyeceklerini ifade etti. 

"SİYASİ BİR SONUÇ ÇIKARMAK İNSAFLA BAĞDAŞMIYOR"

Çubukçu, ÖSYM Başkanı Ali Demir'in, konuya ilişkin bütün iddiaları açık yüreklilikle cevapladığına işaret ederek, "Bundan siyasi bir sonuç çıkarmak, siyasi çıkar elde etmeye çalışmak insafla bağdaşmıyor. 2 milyona yakın gencin kafasını karıştırmak, güveni sarsmak ve bu olumsuzluklardan siyasetçileri sorumlu tutmak insafsızlıktır." diye konuştu. Çubukçu, başkanın taraflı davrandığını iddia etmenin insafsızlık olduğunu düşündüğünü ifade etti. 
Hiç kimse için böyle bir sınavın güvenliğini, adaletini, objektif kuralların ihlal edilmesine asla müsaade etmeyeceklerine dikkat çeken Çubukçu, iddiaların kısa süre içinde açıklığa kavuşacağına inandığını vurguladı. Çubukçu, ÖSYM Başkanının açıklamasının, kendisi açısından tatmin edici olduğunu belirterek, bugüne kadar son yaşanan ÖSYM ile de aynı tutum içinde olduklarını hatırlattı. 

"YARIMAĞAN'IN AÇIKLAMALARININ HİÇBİR GERÇEKLİK PAYI YOK" 

Çubukçu, ÖSYM eski Başkanı Ünal Yarımağan'ın açıklamalarının, son derece insafsız suçlama olduğunu ve hiçbir gerçeklik payının bulunmadığını vurguladı. Çubukçu, Yarımağan'ın on yıllarca bu kurumun başında kaldığına işaret ederek, bakanlığı döneminde kendisiyle telefon görüşmesi dahi gerçekleştirmediğini söyledi. Çubukçu, KPS'da 35
kişinin eşleriyle birlikte tam puan aldığını hatırlatarak, ne yapılması gerekiyorsa yapılmasını istediğini anlattı. Çubukçu, Yarımağan'ın kendisini iki gün sonra arayarak sınavdaki iddiaların doğru olmadığını, öğretmen atamalarının yapılabileceğini söylediğini belirterek, "Ama ortaya çıktı ki KPS'de sorular sızdırılmış. Soruşturma açıldığında, cumhuriyet savcılığı olaya el koyduğunda gördük ki ÖSYM'de sınav güvenliğini sağlayacak tedbirler alınmamış." dedi. İkinci görüşmesinde aynı hususları dile getirdiğini anlatan Çubukçu, AK Parti iktidarı döneminde ÖSYM başkanına tavsiye ve telkinlerinin olmadığını vurguladı. 

Bakan Çubukçu, ÖSYM eski Başkanı Ünal Yarımağan'ın "Korkuyordum, şimdi açıklama yapıyorum." yönündeki sözlerini eleştirerek, "On yıllarca başında bulunduğu kurumun saygınlığını korumak her şeyden önce kurumda başkanlık yapmış kişilere aittir." diye konuştu. 

"MAHCUP OLACAKLARI BİR SONUÇLA KARŞILAŞABİLİRLER"

YGS ile ilgili açıklama yapanların çok dikkatli olmalarını isteyen Çubukçu, gelecekte mahcup olacakları bir sonuçla karşılaşabileceklerini söyledi. Çubukçu, sınavların yapımı konusunda büyük bir özen gösterdiklerini, siyasi sonuç elde etmeyi düşünmediklerini, siyasi sonuç elde etmeye çalışanlarla da birlikte hareket etmediklerini kaydetti. 

Çubukçu, ÖSYM eski başkanının açıklamalarını çok vahim bulduğunu belirterek, "Çok yakın bir tarihte, kendi başkanlığı döneminde ciddi bir skandal yaşandı Türkiye'de. Bunların cevabını vermeden, açıklama yapması doğru değildir." şeklinde konuştu.

Samanyoluhaber


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.