Mercedes 200 milyon dolarlık yatırım yapacak

Mercedes 200 milyon dolarlık yatırım yapacak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray ve İstanbul Hoşdere’deki fabrikalarına 2-3 yıl içerisinde 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını açıkladı.


anayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray ve İstanbul Hoşdere’deki fabrikalarına 2-3 yıl içerisinde 2

milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını açıkladı.


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz’u ve Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün’ü makamında kabul ederek, görüştü.


Ergün, Mercedes’i 44 yıldır Türkiye’de yaptığı yatırım, üretim, ihracat ve yarattığı istihdam için kutladı.


Bakan Ergün, "Biz Mercedes’i yabancı yatırımcı olarak görmüyoruz. Bir Türk şirketi olarak benimsiyoruz. Kendimizden biri olarak görüyoruz" dedi.


Krizden ticari araç sektörünün oldukça etkilendiğini, bunların yatırım malı olduğunu ve tüketim malı olan otomobil gibi az bir para ve kredi ile alınamadığını dile getiren Ergün, Türkiye’de ekonomik krizden etkilenen sektörlerin başında otomotiv sektörünün geldiğini, ancak gelinen noktada yeniden kamyon ve otobüs üretiminde artış olduğunun memnuniyetle gördüklerini kaydetti.


Ergün, "Türkiye bu yatırımlarla birlikte kamyon ve otobüs üretimi açısından bölgedeki en önemli ülke haline gelmiştir. Türkiye’deki güven ortamı ile siyasi istikrar ve makroekonomik dengelerin kurulmuş olmasının bunda çok büyük katkısı olmuştur" diye konuştu.


Avrupa Birliği, Rusya, Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkeleri ile olan ekonomik ilişkilerin geliştiğine işaret eden Ergün, yeni yatırım planlarının bunu doğrular nitelikte olduğunu söyledi.


Ergün, "Mercedes;ten ticari araç yatırımları dışında otomobil üretimine başlamalarını da bekliyoruz. Sadece kamyon, otobüs gibi ticari araç üretmeyin, bunun yanında binek otomobilleri de üretin. Aynı şeyi Almanya’da Ford firmasına da söyledik ve onlar bu konuya sıcak baktı" dedi.


Bakan Ergün, Türkiye’nin hem otomotiv hem de sanayi alanında AB standartlarında üretim yaptığını ve bunun değişmeyeceğini dile getirerek, Türkiye’nin otomotivdeki üretiminin büyük bölümünü özellikle AB’ye ihraç ettiğini belirtti.


Ergün, Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray ve İstanbul Hoşdere’deki fabrikalarına 2-3 yıl içerisinde 2

milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını bildirdi.


-2-3 YIL İÇERİSİNDE 2

MİLYON DOLARLIK YATIRIM...- Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz ise Türkiye’nin yatırım ve iş ortamı için son derece uygun bir ülke olduğunu, Türkiye’yi sadece yerel bir pazar olarak değil aynı zamanda dışarıya açılmak için bir kapı olarak gördüklerini söyledi.


44 yıldır Türkiye’de olduklarını ve uzun vadeli, güvenilir bir ortak olarak görülebileceklerini belirten Kurz, "Bu 44 yıl boyunca Türkiye’de olmaktan ve yatırım yapmaktan dolayı hiç pişmanlık duymadık" dedi.


Türkiye’nin özellikle kamyon üretimi açısından baş döndürücü bir hızla ilerlediğini, hali hazırda 4 bin 5

çalışanıyla Türkiye’de bulunmaktan onur duyduklarını vurgulayan Kurz, yeni yatırım projelerini anlatmak ve görüş alışverişinde bulunmak üzere ziyareti gerçekleştirdiklerini kaydetti.


Kurz, şu ana kadar Türkiye’de 9

milyon dolar civarında yatırım yaptıklarını, global ekonomik krizin üstesinden bir tarafta üreticilerin diğer tarafta politikacıların ve sektör kuruluşlarının el ele vermesiyle rahatlıkla gelindiğini söyledi.


Kamyon üretiminde yüzde 8
, otobüste ise yüzde 2
-25’lik küçülmeye gidilen dönemde hükümetin aldığı önlemler sayesinde işçi çıkartmadan yollarına devam edebildiklerini belirten Kurz, gelinen noktada işlerin iyiye gittiğini ve satışlarda eski seviyeyi yakaladıklarını bildirdi.


Kurz, bu çerçeve Aksaray’da ve İstanbul Hoşdere’deki fabrikalarda 2-3 yıl içerisinde 2

milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.


"Türkiye bizim için sadece üretim üssü değil aynı zamanda Ar-Ge üssü haline geldi" diyen Kurz, burada harekete geçirecekleri yeni nesil kamyon programı ile aynı zamanda çevresel yatırımların da gerçekleşeceğini, Türkiye’deki kamyon portföylerini yenilemek istediklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.