Gökten ÖZTÜRK

Gökten ÖZTÜRK

MENZİL KÖYÜ 3


                      İncecikten bir kar yağar


                     Tozar elif elif diye


                     Deli gönül abdal olmuş


                     Gezer elif elif diye


 


      Sevgili Aksaray  medyacılar  öncelikle Menzil konusunu işlediğim için gönderilen mesajlara ve telefonlara teşekkür ederim.İnsanlarımızın büyük manevi bir boşlukta olması insanları değişik yönlere sevkediyor.Ya tam zıddına nefsani şeytani arzularının peşinde koşuyor veya ruhun zevk aldığı manevi alanlara yöneliyor.Nefsani ve şeytani alanlara değilde ruhun kendisini bulduğu maneviyattan bahsedeceğim.


   Bazı dini sohbetler eğer kıvamında olmazsa insanı dini yöne yaklaştıracağı yerde Allah muhafaza uzaklaştırabilir.O yüzden Allah dostları kimi zaman sohbetle kimi zaman manevi nazarla o kişiyi eğitir.


Ben diğer cemaatleri fazla tanımadağım için onlardan bahsedemiyeceğim ama onları da Allah rızası için severim.Cenabı Mevlam dostlarını bu dünyadan eksik etmesin.Biz gönlümüzü Menzil'de bulduk,muradımızı orda aradık.


    Oraya gittik gördük ki tek Türkiye'den değil dünyanın dört bir yanından Menzil'e ziyarete geliyorlar.Hafta sonları beş bin on bin kişinin buluştuğu yer.Eğer Rabbim bir insanı sevdi mi meleklerine o kişiyi müjdeliyor ben şu kulumu sevdim sizde sevin diyor.Meleklerde severse kendini bilen insanlarda onu seviyor.


   Bu yazımda Gavsul Azam Seyyid Abdülbaki Hazretlerinin yanına gelen kişilerin soruları ve aldıkları cevaplar var buyrun beraber gönlümüzü ilahi rahmete açalım:Seyda Hazretleri(k.s) yanındaki sofiye bir gün şöyle demiş:


Bana istediğini sor, bugün senin sorularına cevap vereceğim. Adam da sormuş durmuş. Sorularından bir tanesi de,


Kurban, size herkes gelip mürid olabilir mi??


demiş.


Seyda Hazretleri(k.s) cevap vermiş:


Hayır, herkes bize mürid olamaz. Üç kimse vardır, sadece onlar bizim müridimiz olur.


Birinin ceddinde bir şehit vardır.ALLAH cc. o şehidin hatrına neslini bağışlamak ister, bize gönderir.


Birinin ceddinde evliya vardır, o evliya nesline dua etmiştir, Allah cc. o duadan sebep onu bize gönderir.


Ya da kişinin Allah cc.hoşuna giden ahlakı vardır. Cömerttir, ikram sahibidir. (c.c) bu güzel huyundan dolayı onu affetmek ister ve bize gönderir


                                     *****                *********


    


Gavs-i Sani (k.s) Buraya( Menzile) gelen üç türlü insan vardır.


1-Menzilde bir dostu varmış gidip görelim nasıl birisi, orada ne yapıyor diye gelenler, bunlar gelir giderler.


2-Hastaları olanlar vardır, bunlarda şifa için gelirler ve bir daha gelmezler.


3-Bir grup vardırki sürekli gidip gelirler işte siz bu gidip gelenlerden olun.


Gavs-i Sani (k.s) da "Daha bizim için buraya gelen olmadı. Kimisinin derdi var ondan geliyor. Kimisi arkadaşının zoruyla geliyor, kimi bakalım nasıl birşeymiş diye geliyor. Hepsi bir sebeple geliyor. Zararı yok, bu çemberin içine girsinler de nasıl girerlerse girsinler" buyurdu.


                       *****           *******


SÖZÜN ÖZÜ;


"Tarikat ve tasavvuf; bir telkin ve tavsiye işi degildir, bir nasip işidir"


ŞEYH SEYYİD ABDULBAKİ  GAVSİ SANİ (K.S.)  bir sohbetinde şöyle buyurdu:


''


...BUNLAR BİR SÜRÜDÜR BU SÜRÜNÜN SAHİBİ PEYGAMBERİMİZDİR. BİZDE ACİZANE BU SÜRÜNÜN ÇOBANIYIZ. SÜRÜNÜN HİÇ BİRİNİN ZAYİ OLMAMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ. YORULURSA SIRTIMIZDA TAŞIRIZ HASTA OLURSAİLAÇ VERİRİZ İYİLEŞTİRİRİZ İLLA ÖLÜCEKSE MUNDAR GİTMESİN DİYE KESERİZ ÇOK ŞÜKÜR BU POSTA OTURDUGUMUZDAN BERİ HİÇ BİRİNİ KURDA KAPTIRMADIK İMANSIZ GÖNDERMEDİK...."


ELHAMDULİLLAH ,"


 


 Bir konuyu daha sizlerle paylasmak istedik âcizâne muhabbetimiz olur insaAllahû Teâla.Haydi Bismillah....... Sofinin biri bir rüya görmüstür.Bu rüya öyle bir rüyadir ki Sultanimiza anlatmak ister ve Menzile gitmeye karar verir.Sofiyi SEYDA Hazretlerinin huzuruna getirirler.Sultanimiz buyurur:"Basina bir beyaz örtü örtün rüyayi öyle anlatsin" der.Ve sofi rüyayi anlatmaya baslar: Rüyasinda mahser kurulmustur.Efendimiz s,a,v ümmetinin basindadir.Saginda dört büyük halifeve solunda Abdulbâki HAZRETLERI yer almaktadir.Bütün sofiler bir aradadir.Ve Iki Cihan Serveri s.a.v. Abdulbâki hazretlerine dönerek: "Ya Abdulbâki ümmetmden cömert olanlari topla Hz. Ebûbekre teslim et"der.Sultanimiz kalabaligin arasindan sofileri teker teker secerek bu görevi yerine getirir veHz. Ebûbekr Efendimize teslim eder.Efendimiz s.a.v buyurur: "Ya Abdulbâki ümmetimden cihadi sevenleri topla Hz. Aliye teslim et"der.Sultanimz sofilerin arasina girerek tek tek secer ve Hz. Aliye teslim eder.Efendimiz s.a.v yine buyurur: "Ya Abdulbâki ümmetimden adâletli olanlari topla Hz. Ömere teslim et"der.Yine SEYDA Hazretleri secerek sofileri Hz. Ömere teslim eder.Efendimiz s.a.v tekrar buyurur: "Ya Abdulbâki ümmetimden Kuran-i Kerim'i cok okumayi sevenleri topla Hz. Osmana teslim et"der.Ve Sultanimiz secerek sofileri Hz.Osmana teslim eder. Abdulbâki Hazretleri aglamaktadir.Bir geriye kalan kalabaliga bakar,bir de halifelere teslim ettigi sofilere....Geriye kalan teslim edilenden KAT KAT fazladir. Sultanimiz edebinden iki büklüm olur Efendimiz Aleyhisselâtüvesselam'a gelerek: "Ya RasulAllah geriye hep cürük carik sofiler kaldi bunlari ne yapayim" der.Merhamet timsâli Efendimiz s.a.v. kollarini acarak: "YA ABDULBÂKI TOPLA HEPSINI BANA GETIR"der. Rüyayi dinleyen sultanimizin gözleri dolar cünkü sofi aglamaktan rüyayi zar zor anlatabilmistir ve orda bulunan bütün sofiler de aglamaya baslar. Sonra SULTÂNIMIZ söyle der: "Bu rüyayi duyan sofi duymayan sofilere anlatsin"der.


Büyüklerin sözü böyle Aksaray medyacılar Rabbim nasipse sizinde oraya gidip O Allah dostunu görmenizi çorbasını içmenizi nasip etsin.


   Selam ve dua ile  Allah'a emanet olun  


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.