Libya hükümetinden ateşkes kararı

Libya hükümetinden ateşkes kararı

Libya, sivillerin korunması için tüm askeri operasyonları askıya almayı kararlaştırdı.

Libya, sivillerin korunması için tüm askeri operasyonları askıya almayı kararlaştırdı.

 
Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, Trablus'ta yaptığı açıklamada BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı uçuşa yasak bölge kararıyla uyum içinde bu kararın alındığını duyurdu.


Kussa, "Tüm askeri operasyonları derhal durdurma ve derhal ateşkes kararı aldık" diye konuştu.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton Libya'dan gelen ateşkes çağrısının hemen ardından bir gazetecilere açıklama yaparak müdahale etmek için gerekli şartların oluştuğunu ve şu anda anons edilen ateşkesin detaylarının incelendiğini ifade etti. Gerek NATO gerek AB tarafından gerekli planlamaların yapılmaya devam ettiğini belirten Ashton yarın Paris'e giderek burada başta Birleşmiş Milletler genel Sekreteri Ban ki Moon, Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Musa ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile olmak üzere önemli temaslar gerçekleştireceğini açıkladı. Fransa ve Almanya gibi ülkelerin çok farklı hareket ettiklerini ve bu noktada AB'nin dışpolitkasında birliğin nasıl sağlanacağı sorulan Ashton şöyle yanıt verdi:

"AB üye ülkeleri bireysel hareket ederken kendi eylemleri konusunda sorumluluk almaktadırlar. Ancak biz de AB olarak gerek insani gerek ekonomikalandaki yardım ve yaptırım konularında şimdiye kadar hayata geçirdiklerimizden memnuniyet duyabiliriz. AB ortak politkaları işlemekte ve faydaları görülmektedir."

Muammer Kaddafi ateşkes ilan etmiş olsa dahi evrensel görüşün Kaddafi'nin gitmesi ve rejiminin sona ermesi olduğunu ileri süren Ashton, Kaddafi'nin yerinde kalması durumunda AB'nin muhalefet ile aracı rolü üstlenip üstlenmeyeceği sorusuna ise net bir cevap vermekten kaçınarak "-eğer olursa- bu tartışılır" dedi.  


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.