Yrd.Doç.Dr. İbrahim BAYKAN

Yrd.Doç.Dr. İbrahim BAYKAN

Kahpe petrol savaşları

İnsanlar; toprak ve doğal kaynaklar kazanmak için tarih boyunca sayısız savaşlar yapılmıştır.

Günümüzde toprak için olmasa da azalan enerji kaygılarıyla savaşlar yapılmaktadır. Hatta bir rivayete göre doğada az bulunduğundan dolayı; tuz için bile savaşlar çıkmıştır. Şimdi ise dünyanın gözü; sadece Kerkük’te piyasa değeri Dört trilyon dolar olan petrolde.

Asıl amaç gizlenerek; güya oralara demokrasi getirme safsatası kullanılmaktadır. Eskiden savaşan taraflar arasında şartlar eşitken bugün maalesef bu dengeyi göremiyoruz. Nükleer silah icat oldu mertlik bozuldu. Bir tarafın elinde av tüfeği varken; diğerinde nükleer silahlar var.

Güçlü ve zalim devletler hedef aldığı ülkeye top tüfek yerine ekonomik ve biyolojik yıkımla; gizli ve sinsi savaşlar da yaratabiliyor. Dünyanın yarış içerisinde olduğu bu tür kahpe savaşlara karşı milletçe çok uyanık ve hazırlıklı olmalıyız. Eskisi gibi cephede mertçe göğüs göğse savaşlar kalmadı. Bunun için teknoloji ve strateji geliştirmeliyiz. Sağlam bir ekonomiye sahip olmalıyız. Öncelikle komşu ülkelerimizle iyi geçinmeli ve iyi anlaşmalıyız. Ortadoğu’nun hali ortada; yine milyonlarca insan evlerinden, yurtlarından ayrı sersefil yollara döküldü.

Süper devletlerin kendi çıkarları için bizleri kullanmalarına izin verilmemelidir. Bu günlerde süper güç Amerika; kendi çıkarları doğrultusunda ülkeleri içten yıkarak kendi çıkarlarına; değer üzerine değer katmaktadır. Rusya deseniz işine geldiği gibi rakip olduğu Amerika ile ortak çıkarlarda kuzu sarması. Avrupa ülkeleri ise fırsat kollamaktadır.

Günümüzde nerede bir bomba patlasa Müslüman’ın ensesinde patlıyor. Müslümanlar da Allah’ın verdiği akıl ve fikri kullanmak yerine; maalesef birbirlerini boğazlamakla meşguller. Ölen de öldüren de Allah bir deyip can almaktadırlar.

Umarım; Allah böyle gaflete düşmüş Müslümanları ya ıslah eyler ya da helak eyler. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.