Dr. Ünzile Girişgin

Dr. Ünzile Girişgin

Kadın istekli değilse evlilik cinselliği tüketir!

Müminler için nikah dışı birliktelik seçeneği yoktur ve nikahlı olduğunuz kişi de sizin imtihanınızdır. Yani eşiniz, eşinizin ailesi ve o kişi ile olan evlilik sürecinde meydana gelen çocuklar sizin dünya hayatınıza yön veren en önemli kişilerdir.

Evlilik sürecinde bazen bolluk bazen darlık, bazen sağlık bazen hastalık, bazen harika iletişim bazen de tartışmalı süreçler vardır.

Mümin bireyler aşkı ve seksi dolu dolu yaşamak adına evlenmezler. Nikahlanırken böyle düşünen gençlerimiz varsa büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Cinsel hayat müminlerin hayatının önemli ama küçük bir bölümüdür. Müminin dünya hayatı haz dolu narsist, hedonist, egoist bir hayat tarzı değildir. Evlenelim her gece mumlar yakıp, yemek yiyelim, baş başa kalalım, gezip eğlenelim tarzında bir hayat değildir.

Cinsel haz için nikah şart ama…

İslam dini nikah dışı cinsel yaşamı yasakladığı için bireyler dünyevi cinsel hazzı yaşamak istiyorlarsa nikahlanmak zorundadırlar. Lakin evlilik haz yanında rızık temini, hamilelik, doğum, çocuk eğitimi, yaşlı ebeveynlerin bakımı gibi mesuliyetleri de beraberinde getirir. Bu mesuliyetlerin ağırlığı bireylerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyebilir. Dünya hayatının imtihan olduğuna ve asıl haz ve mutluluğun bu dünya hayatında temin edilemeyeceğine, ayağa batan dikenin bile bir güzellik kazandıracağına taa başında kabullenmiş olan bireyler daima hallerine şükreder, ellerindeki ile yetinir ve nikahlı eşinin hakkına riayet eder. Dinimizin esası hak ve hukuka dayanır. Yaşadığımız acıların çoğu da buna riayet etmemekten kaynaklanır. Bazılarımız haksızlıklara sabrederek imtihan olurken bazılarımızda üzerine başkalarının haklarını yüklenerek imtihan olmaktadır.

Aşk, sevda güzel duygular…. İnsan sevmeden, sevilmeden zor yaşar, mutsuz olur. Karıkoca ilk günlerdeki gibi birbirini sevmeyi, saymayı, hakkını korumayı başarabilirse en azından gayret gösterirse evlilik hayatı cinselliği de tüketmez aşkı da…. Adet dönemi, lohusalık döneminde cinsel perhiz rahatsızlık vermez.

Cinsel hayatın monotonlaşmaması kadına bağlı

Cinsel hayatın monotonlaşmaması, basit bir işe dönüşmemesi çoğunlukla kadınlara bağlıdır. Kadının neşesi, sıcaklığı, konuşkanlığı, esprili olması, yaşı her ne olursa olsun çocuksu, masum tavrını koruyabilmesi, zorluklar karşısındaki tahammülü, mütebessim olması, bakımlı ve estetik olması, iletişim kurmadaki becerisi evlilikteki seks hayatının heyecanını ve erkeğin evine bağlılığını arttıran asıl unsurdur diye düşünüyorum.

Kadın istekli değilse evlilik cinselliği tüketir

Allah'tan korkan bir erkek, helal kazanmak için çabalayan bir koca, cinsel sağlığı da yerinde ise evlilik için kafi gelirken kadının çok daha fazla donanımlı olması gerekiyor. Kadınlar istekli olmadıkça evlilik cinselliği tüketir. Kadınların dünya hayatından ne beklediğini, ne istediklerini, ahiret için de hangi hazırlıkları yaptıklarını belirlemeleri gerekiyor. Mücadelemiz ve muhasebemiz önce kendimizle olmalıdır. 20 yıllık meslek hayatım ayda en az 500 kadınla muhatap olmam, konuşmam, dinlemem demektir. Hekim olarak çok konuşan bir kadınım. 24 saatin 20 saatini aralıksız konuşabilirim. Konuşmada esas aldığım husus Peygamberimiz ’in (SAV) “Ya hayır söyle ya da sus!” düsturudur. Benim konuşmam bir hastanın bilgilenmesi, bir dertlinin derdini gidermeye yönelikse ben kazananlardanım lakin ben dilimle çevremi kırıp geçiyorsam, insanlara acı veriyorsam, ümitsizlik, hasetlik aşılıyorsam ben üzerime hesabını zor vereceğim bireysel haklar yüklenmişim demektir.

Kadın dudağı öpmek için yaratılmıştır

Kadınlar Allah’ın bahşettiği konuşma yeteneği ve güzel dillerini hayırda kullanmalıdırlar. Mütebessim kadın dudağı öpmek için yaratılmıştır. Kocasını, bebeklerini, çocuklarını, yaşlıları hatta kuzuları, civcivleri… Öpmek, sevmek ve güzel kelimeler söylemek. Kadınlarımız “ Doktor Hanım sen her daim bunu başarabilir misin?” Diye sorarlarsa “ Ne mümkün. Benim de acılarım, gözümde yaşlar,  kalbimde hüzün var. Benim de iş yerimde densiz insanlar var. Benim de akrabalarımda merhametsiz, dedikoducu, haset insanlar var. Ama Yüce Yaradan’ımın bana nasip ettiği mümin bir eşim ve said ruhlu evlatlarım da var. Onların bu dünya hayatının zorlu yolunda bana ihtiyaçları var. O zaman ben zamanı iyi kullanmak, boş işlerle vakit geçirmemek zorundayım. Çok güzel bir eğitim toplantısı vardır ama eşim yoldan gelmişse ya da bana ihtiyaç duyduğu bir günse ben eşimi öncelerim. Uykumu, gezmemi, arkadaşlık ilişkilerimi eşime ve çocuklarıma göre dizayn ederim.

Kadınlar gayret etmeli

Erkekler monotonlaşan ve hiç gayret etmeyen kadınlarına karşı sadece ve sadece cinsel haz yaşamak adına bile olsa ek seçeneklere sahip iken; kadınların hiç gayret etmeksizin ‘ben tek eş olarak kalmalıyım, ben her şeye sahip olmalıyım, eşim harama bakmasın, eşim zina yapmasın, eşim ikinci kadınla nikahlanmasın!’ demesi bencilliktir, kocalarının haklarının gaspıdır. Hastalıklar dışında kadının istedikten sonra başaramayacağı hiçbir iş yoktur. Yeter ki lüzumsuz işlerden, malayaniden uzak dursun ve kendisine ilmi donanımı yüksek, ferasetli, akıllı kadın dostlar bulsun. Arasın ve bulsun. Ben de arıyorum. Sürekli arıyorum. İlmi benden az olabilir ama benden daha imanlı daha ihlaslı kadını arıyorum. Bulunca bir saat, iki saat sohbet etmek istiyorum. Mümin müminin aynasıdır. Bakınca eksiklerini kusurlarını görüp düzeltmelidir. Yıllar hepimizi harcar; kendimizi yenilemez isek, ruhumuzu, kalbimizi beslemez isek sıradan basit insanlar haline geliriz.  Güzel vasıflarımız silinir, karakterimiz bozulur ve eşlerimizin, çocuklarımızın kul haklarını da üzerimize yüklenip ömrümüzü tamamlarız. Karı koca hiçbirimiz dünya hayatımızı bu şekilde tamamlamak istemeyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.