Kadın Hakları Komisyonundan Başkan Nevzat Palta ya Ziyaret

Kadın Hakları Komisyonundan Başkan Nevzat Palta ya Ziyaret

Aksaray Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Hale Özdal ile yönetim kurulu üyeleri Nilgün Tosun, Yasemin Tuğran, Ayşe Deniz Arıbaş, Kübra Karatay, Meral Koşar ve Fulya Yavuz Türk Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta yı makamında ziyaret ettiler.

Aksaray Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Hale Özdal ile yönetim kurulu üyeleri Nilgün Tosun, Yasemin Tuğran, Ayşe Deniz Arıbaş, Kübra Karatay, Meral Koşar ve Fulya Yavuz Türk Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’yı makamında ziyaret ettiler.


Komisyon Başkanı Av. Hale Özdal yaptığı açıklamada şunları söyledi ̶
;Komisyon olarak yeni göreve başladık. Yaklaşık bir ay kadar oldu. Bu konuda ciddi bir çalışma içine girmeyi düşünüyoruz Yaklaşık bir yıl sürecek bir projemiz var. Bunun da özelliği aile içi şiddete yönelik. Nasıl şiddeti önleyebiliriz? bu konuda ne gibi çalışmalar yapabiliriz? diye bir takım çalışmalara başladık. Biz bu çalışmaları yaparken amacımız toplumda aile içi şiddete duyarlılığı artırmak. İnsanları bilinçlendirmek. İnsanların bilgi sahibi olabilmesi için baro adına bir takım çalışmalar yapacağız. Bu çalışmaları yaparken de bir ekip halinde çalışırsak iyi olacak. Aksaray sonuçta bizim. O nedenle de bizim öncelikli olarak ekip ruhunu oluşturmamız gerekiyor diye düşündük ve Belediye Başkanımızı bu nedenle ziyarete geldik.”


 


Belediye Başkanı Nevzat Palta, toplumda ailenin çok önemli bir yeri  olduğunu belirterek şu görüşlere yer verdi ̶
;Biz her zaman şunu söylüyoruz. Başta şahsım olmak üzere belediyemiz şehrimizde hizmet veren Aksaray’ın insanları olmak üzere şehrimizle ilgili ülkemizle ilgili her türlü güzel hizmetlerde hayırlı hizmetlerde birlik beraberlik içerisinde olmamız gerektiğini her ortamda söylüyorum. Çünkü bu şehir bizim. Bu ülke bizim. Bir başka Aksaray da yok bir başka Türkiye de yok. Dolayısıyla bizim şehrimiz ne kadar iyiye doğru giderse hepimiz mutlu oluruz. Ne kadar kötüye giderse hepimiz üzülürüz.


Sonuçta şehrimizin içinde yaşayan insanların mutlu olması hepimizin mutluluğudur, huzurudur. Biz bunları düşündüğümüz için el birliği içerisinde, hakikaten yedi yıldır belediye başkanıyım. Hiçbir ön yargımız olmadan bütün kurumlarla, sivil toplum örgütleriyle odalarla bu ilişkilerimizi götürdük. Çok mükemmel mi, diyemem. Değiliz ama iyi niyet içerisinde bunları belirli bir noktaya getirdiğimiz kanaatindeyim. Şimdi tabiî ki sizin önceliğiniz bir bayan olarak kadın haklarıyla ilgili böyle bir komisyon kurmuşunuz. Ben öncelikle hayırlı olsun diyorum.


Bizim çalışmalarımızı takip ederseniz belediyenin hizmetlerini faaliyetlerini özellikle son üç yıl kısmen dört yıl diyebiliriz ama sosyal ve kültürel belediyecilik anlamında çok güzel çalışmalar yaptığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunu da şu anlamda söylüyorum. Sadece belediyecilik klasik anlamda bir takım hizmetleri yapmak değil. Onu da yapacağız o bizim aslı görevimiz ama şu şehri diyoruz istersen en harika şehir yapalım en modern şehir yapalım. Her şeyi mükemmel olsun bir Avrupa şehri olsun. İçinde yaşayan insanları huzurlu etmedikten sonra mutlu etmedikten sonra bir anlamı var mı? hiçbir anlamı yok. Ondan dolayı biz bu hizmetleri paralel götürme düşüncesindeyiz. Bunu da yapıyoruz. Gerçekten aileye yönelik olsun, sosyal ve kültürel anlamda olsun, insanların bilinçlendirilmesi anlamında ciddi faaliyetler yapıyoruz. Mesela son iki üç aydır billboardlarda görmüşsünüzdür.  Mutlu aile mutlu evlilik. Bunlar çok önemli. Belki sizin çoğunuzun haberi yok. Bilmiyorsunuz ama biz bunları yaşıyoruz. İnsanlarımız çok kırılgan olmaya başladı. Mutsuz evlilikler olmaya başladı. Boşanma oranları ciddi anlamda artmaya başladı. Bir problemin olduğu ortada. O zaman ne yapmamız lazım, işte toplumun bilinçlendirilmesi lazım? , işte toplumun bilinçlendirilmesi lazım. Sadece erkek ya da sadece bayan değil. Şu anda 9
-1

civarında mezun verdik. Bir okul gibi iki hafta sürdürüyoruz. Sonunda da diploma veriyoruz. Bunun sonuçta neye katkısı oluyor. Bir insanlar öz eleştiriye açık olmak zorunda. Oraya katıldıktan sonra bizim öz eleştiri yapmamız gerektiğini yani erkek diyor ki  ‘ben niye böyle yaptım keşke yapmasaydım’. Bayan diyor ki ‘ben bunu yapmasaydım’. Öz eleştiriler ortak olduktan sonra sonuçta ortaya güzel çıkıyor. Bu sadece bizimle olmaz. Belediyesiyle valilikle sivil toplum kuruluşları ile diyanetiyle okuluyla milli eğitimi ile herkese bunu anlatmamız lazım.


Mutlu olmayan aileler mutsuz bir şehir mutsuz bir Türkiye’yi oluştururlar. Ne kadar aileleri mutlu edersek. Mutlu bir ülke mutlu bir şehir ortaya çıkar. Buda bizim ortak amacımız. Bunları inşallah sağlayacağız. Bunun içerisinde tabii ki kadın hakları var. Tabii ki kadınların problemleri de var. Yani bunu ortak noktaya koyduktan sonra ben inşallah çözüme ulaşılır diye düşünüyorum”.


 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.