Kaçak Akaryakıt Çetesi Çökertildi

Kaçak Akaryakıt Çetesi Çökertildi

Kaçak akaryakıt satışına akıllara durgunluk veren yöntemlerle devam ediliyor. Enerji Piyasası ve Düzenleme Kurumu'nun denetimlerinden kurtulmak için çetenin 'açıl susam açıl' mekanizması geliştirdiği tespit edildi.


 Kaçak akaryakıt satışına akıllara durgunluk veren yöntemlerle devam ediliyor. Enerji Piyasası ve Düzenleme Kurumu'nun denetimlerinden kurtulmak için çetenin 'açıl susam açıl' mekanizması geliştirdiği tespit edildi.Çetenin düzenekleri hem uzaktan kumanda hem de manüel ile kontrol ettikleri öğrenildi. Şebekenin bu yolla motorin yerine yüzlerce litre hileli yakıt piyasaya sürdüğü saptandı. Örgütün hileli akaryakıt üretimi için akıllara durgunluk veren depolar dizayn ettiği görüldü. Bazı yerlerde duvar görünümlü kapıların arkasından imalathaneler çıktı.            Hileli akaryakıt imal ettiği ve sattığı iddia edilen şebeke 6 aylık takibin ardından Ankara polisinin operasyonuyla çökertilmişti. Liderliğini İbrahim U. ile Durdu E.'nin yaptığı şebekeye Ankara, İstanbul, Bolu, Çorum, Kırıkkale, Erzurum, Kastamonu, Aksaray ve Çankırı'da eş zamanlı operasyon yapılmıştı. Operasyonun detayları ortaya çıktı. Gözaltına alınan 45 istasyon ve iş yeri sahibinden 26'sı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Operasyonlarda 358 bin 36
litre hileli akaryakıt, 22 bin 944 litre madeni yağ, 2 bin 188 litre sentetik tiner, 13 bin 49
litre white spirit ile 11 bin 84
litre mazot ele geçirdi. Hileli akaryakıtın solvent türevleri whtie sprit, hexan, toluen, ksilen ile şanzıman, iplik makineleri, diferansiyel, motor katkı ve biçki yağları ile birleştirerek oluşturulduğu belirlendi.


         Emniyet güçleri soruşturmaya ilişkin ilginç detaylara ulaştı. Soruşturmada hileli akaryakıt imal etmek için Ankara ile birlikte 3 ayrı ilde onlarca gizli depo kurulduğu anlaşıldı. Polis, baskınlarda örgütün duvar görünümünde açılır kapanan mekanizmaya sahip bölmeler yaptığını belirledi. Bu bölmelerde tonlarca hileli akaryakıt, solvent ve türevleri ile madeni yağlar ele geçirildi. Örgütün sevkıyatta kullandıkları tankerlerin içine de hileli akaryakıtı elde etmek için elektronik düzenekler kurduğu anlaşıldı. EPDK ve kolluk kuvvetlerinin denetiminden örgütün bu şekilde kurtulmaya çalıştığı belirtildi.


               İSTASYONDA DÜZENEKLİ POMPA


        Akaryakıt şebekesinin imal ettiği hileli akaryakıtı da yine akıllara durgunluk veren yöntemle satışa çıkardığı belirlendi. İddialara göre şebeke üyelerinden bazıları, istasyonların pompalarına uzaktan kumanda veya manüel olarak değiştirilen gizli düzenek kurdu. Gizli düzeneklerin depoların içine yapıldığı bir kısmına hileli akaryakıt, diğer kısmına ise normal motorin konuluyordu. Şüpheliler, araç yanaştığında bu mekanizmaları devreye sokarak motorin yerine ucuza mal ettikleri hileli akaryakıtı veriyordu. Örgütün bu yöntemi denetimlerden kurtulmak için yaptığı, bu yöntemle yüz binlerce liralık haksız kazanç ve vergi kaybına neden olduğu belirtildi. Denetim sırasında ise yetkililere yakıt örneğinin yasal depodan verildiği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.