İlknur İnceöz:  Sevgili Çocuklar; Bu Bayram Cumhuriyetin Sizlere Olan İnancının İfadesidir

İlknur İnceöz: Sevgili Çocuklar; Bu Bayram Cumhuriyetin Sizlere Olan İnancının İfadesidir

Milli Mücadelenin en yoğun yaşandığı süreçte demokrasiye inanan Yüce Türk Milleti hem cephelerde düşman ile savaşmış ve hem de tam bağımsızlığın gereği olan Büyük Millet Meclisini açmışlardır.

TBMM açılışının 91. Yıldönümü vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında TBMM’nin ilk milletvekillerini ve bugüne dek Yüce Meclisin çatısı altında milleti temsil etmiş gelmiş geçmiş tüm Milletvekillerimizi şükranla ve saygıyla anıyorum. 

Zafere ve bağımsızlığa inanan Türk Milletini, I. Dünya Savaşındaki yenilgi asla umutsuzluğu düşürmemiştir.  Halkımız, Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlık yolunda inançla ilerlemiştir. Anadolu’nun her yerinden seçilerek Ankara’ya gelen milletvekilleri, 23 Nisan 192
’de TBMM’ini açmış ve tüm Dünyaya bağımsızlığımızı ilan etmiştir. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşında ifadeleri, en veciz hali ile bağımsızlığa olan inancımızı anlatmaktadır.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Bugün ayrıca Gazi Mustafa Kemal'in bu büyük eserini korumaları ve geleceğe taşımaları için armağan ettiği sevgili çocuklarımızın bayramını da kutluyoruz. Hepimiz biliyoruz ki, yarınların güçlü ve müreffeh Türkiye’sinin genç mimarları, aydınlık yüzleri ve tertemiz gönülleriyle bugünümüzün sevgili çocuklarıdır.

Sevgili çocuklar, Bugünün bir bayram olarak sizlere armağan edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin sizlere olan inancının ifadesidir. Çünkü biliyoruz ki ülkemizin geleceği sizlersiniz. Bu anlamda, bugünün büyükleri olan bizlerin en büyük amacı özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler yetiştirebilmektir.  Bunu başarabildiğimiz takdirde bugünün çocukları, yarının gençleri olarak sizler ülkemizin gelişim ve değişim potansiyelinin kaynağı olacaksınız. Türkiye’miz, gelecekteki güçlü ve müreffeh konumuna sizlerin omzunda yükselerek ulaşacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle;  büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birinci Meclisin tüm üyelerini rahmetle anıyor;  geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum