İçişleri Bakanlığından, Bakan Soylu’nun SBK uçağı ile uçtuğu haberlerine ilişkin açıklama

İçişleri Bakanlığından, Bakan Soylu’nun SBK uçağı ile uçtuğu haberlerine ilişkin açıklama

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, bir gazetede çıkan "SBK Uçağı Kimleri Uçurdu?", "Soylu, SBK Uçağı ile Kaç Kez Uçtu?"...

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, bir gazetede çıkan "SBK Uçağı Kimleri Uçurdu?", "Soylu, SBK Uçağı ile Kaç Kez Uçtu?" başlıklı haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, gazetelerde yer alan haberlerin herhangi bir belge veya somut olay bilgisi içermediği vurgulanırken, uçak kiralama hadisesinin 2017 yılında Ankara'daki bir sivil havacılık şirketinden ücreti mukabilinde yapılmış bir uçak kiralama işlemi olduğu belirtilerek, belgesi de yayınlandı. Uçak veya araç kiralama şirketlerinin o an müsait uçağı olmaması durumunda başka bir şirketten ikincil kiralama yaparak müşterilerin talebini karşıladığı, bunun sivil havacılıkta sıklıkla rastlanılan ve bilinen bir durum olduğu belirtilen açıklamada, Söğüt Havacılık firmasının o an müsait uçağı olmadığı için Borajet adlı firmadan da uçak temin ederek müşteri talebini karşılama yoluna gittiği bildirildi. Yapılan uçuş hizmetinin Süleyman Soylu'nun sahibi bulunduğu iş yeri adına kesilerek, fatura bedelinin yine kendi firmasından ödenerek sürecin tamamlandığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Cumhuriyet Gazetesi'nde bugün yer alan "SBK Uçağı Kimleri Uçurdu?', "Soylu, SBK Uçağı ile Kaç Kez Uçtu?" başlıklı herhangi bir belge veya somut olay bilgisi içermeyen ve yeni bir iftirayı barındıran iddialarla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılma zarureti doğmuştur. Söz konusu haberde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun halen kaçak olan SBK Holding'in sahibinin "kendi özel uçağını özellikle seçim döneminde neredeyse özel taksisi gibi kullandığı iddiası ortaya atılmış', bu suretle kamuoyu nezdinde olumsuz bir algı oluşturulması gayreti içine girilmiştir. Faturası ekte paylaşılan uçak kiralama hadisesi 2017 yılında Ankara'daki bir sivil havacılık şirketinden ücreti mukabilinde yapılmış bir uçak kiralama işlemidir. Seçim yasakları sebebiyle 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu çalışmaları sırasında son bir haftada esasen İçişleri Bakanlığına ait uçak ve helikopterler olmasına rağmen siyasi etik gereği bu araçlar kullanılmamış, seçim çalışmalarında daha önce de zaman zaman yapıldığı gibi bedeli bizzat İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından karşılanmak suretiyle en uygun fiyatı veren Söğüt Havacılık A.Ş. adlı ticari işletmeden uçak kiralama yoluna gidilmiştir. Uçak veya araç kiralama şirketlerinin o an müsait uçağı olmaması durumunda başka bir şirketten ikincil kiralama yaparak müşterilerinin talebini karşıladığı sivil havacılıkta sıklıkla rastlanılan ve bilinen bir durumdur. Anlaşıldığı kadarıyla Söğüt Havacılık firması, o an müsait uçağı olmadığı için Borajet adlı firmadan da uçak temin ederek müşteri talebini karşılama yoluna gitmiştir. Toplam 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleşmiştir. Seçim çalışmaları tamamlandıktan sonra Söğüt Havacılık A.Ş. tarafından söz konusu hizmete ait fatura düzenlenmiş, Sayın Süleyman Soylu'nun sahibi bulunduğu iş yeri adına kesilen faturanın bedeli yine kendi firmasından ödenerek süreç tamamlanmıştır. 2017 yılındaki seçim çalışmaları sırasında gerçekleşen bu hadisede gerek uçak talebi, gerekse hizmetin karşılığı olan ödemenin yapılması sırasında temas edilen tek kurum Söğüt Havacılık A.Ş.'dir. Bu durumu teyit eden fatura da ekte olup, kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Daha önce Sözcü Gazetesi tarafından dile getirilen ve şimdi de benzer şekilde Cumhuriyet Gazetesi tarafından hangi amaca yönelik olduğu belli olan iftira kampanyasının bir bölümü olarak planlanan bu haberlere karşı hukuki hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.