HAS PARTİ Ortaköy Ve Sarıyahşi’ye Tarihle Sahip Çıkıyor

HAS PARTİ Ortaköy Ve Sarıyahşi’ye Tarihle Sahip Çıkıyor

Halkın Sesi Partisi Aksaray İl Başkanı Nurettin AKTAN, Aksaray’a bağlı Ortaköy ve Sarıyahşi ilçelerinin Kırşehir tarafından istenmesi üzerine tarihi gerçekleri gözler önüne sermek için bir basın toplantısı düzenledi.

Halkın Sesi Partisi Aksaray İl Başkanı Nurettin AKTAN, Aksaray’a bağlı Ortaköy ve Sarıyahşi ilçelerinin Kırşehir tarafından istenmesi üzerine tarihi gerçekleri gözler önüne sermek için bir basın toplantısı düzenledi.Has Parti İl Başkanı Aktan “Kırşehir’in son zamanlar da belki de seçimi fırsat bilerek ortaya attığı bazı iddialar milletin aklını bulandırıyor. Kırşehir, yaptığı basın toplantısıyla Ortaköy ve Sarıyahşi ilçelerinin kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.


Şehrimiz kamuoyunun üzerine ölü toprak serpilmiş gibi hiç kimseden bir ses çıkmıyor.


Önceden olduğu gibi şimdi yine bu konu da Has Partinin sorumlu parti, sorumlu siyaset anlayışı çerçevesinde üzerine düşmektedir.” dedi.
Aksaray’ın ilçelikten vilayet oluşu ile ilgili olarak Aktan; “1861 yılında Aksaray’ın ilçe olması ile başlayan süreç 1921 yılında il olması ile devam ediyor. Daha sonra değişik sebeplerden dolayı 1933 yılında tekrar ilçe yapılan Aksaray 1989’da tekrar il yapılıyor. Ancak bu süreçlerin hiç birinde Ortaköy ve Sarıyahşi ilçelerimiz Kırşehir’e verilmiyor. Aksine Şereflikoçhisar ve Gülşehir Aksaray’a ilçe olarak bağlanıyor.


Aksaray’ın il olması için Atatürk’le bizzat görüşerek ikna eden Vehbi ÇORAKÇI bey efendidir. Halide Edip ADIVAR ve Adnan ADIVAR ile olan samimiyetini kullanarak Atatürk’e ulaşmış ve kendisi için bir şeyler istemek yerine Aksaray’ın il olmasını talep etmiştir. Daha sonra il olması için hazırlanan kanun metni bizzat Atatürk tarafından meclis de okunmuş ve oy çokluğu ile kabul edilmiştir.” dedi.Aktan, Aksaray kamuoyuna seslenerek;


1-Konunun ciddiye alınarak acilen toplantı yapılmasını, gerekli çalışmaların planlanmasını ve geçmişe dönük belgelerin temin edilmesini,


2- Aksaray’da bulunan Ortaköy ve Koçhisar derneklerinin acilen göreve çağrılmasını,


3- Ortaköy ve Sarıyahşi ilçelerinin temsilcileri ile toplantı yapılarak bilgiler alınmasını, talep etti.Ayrıca Aktan “Bu iki ilçe buraya nasıl geldi? Kırşehir bu cesareti nerden alıyor? Kendimize bakıp muhasebe etmeliyiz. Şehrimiz il olduktan sonra gelişmeye başlamıştır. Bunun kıymetini bilmeli ve bir karış toprak dahi verilmemelidir.” diyerek yetkililere seslendi.Halkın Sesi Partisi Aksaray İl Başkanı Nurettin Aktan, Aksaray tarihini yazan Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere Halide Edip ADIVAR, Adnan ADIVAR, Vehbi ÇORAKÇI, Turgut ÖZAL, Mehmet ALTINSOY, Raşit DALDAL, Abdulkadir AKSU, Çapan TEKELİ, Ali GENÇ ve diğer emeği geçenlerin ahirete intikal edenlerini rahmet, hayatta olanlarını da saygı ile andığını söyleyerek teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.