Has Parti  İl Divan Toplantısını Gerçekleştirdi

Has Parti İl Divan Toplantısını Gerçekleştirdi

Has Parti Aksaray İl Teşkilatının 1. Aylık İl Divan Toplantısı İl Merkezinde yoğun katılımla gerçekleştirildi. Eski Kırıkkale Milletvekili Has Parti Kurucular Kurulu üyesi Kemal ALBAYRAK, Kenan NUHUT katıldı.

Has Parti Aksaray İl Teşkilatının 1. Aylık İl Divan Toplantısı İl Merkezinde yoğun katılımla gerçekleştirildi. Eski Kırıkkale Milletvekili Has Parti Kurucular Kurulu üyesi Kemal ALBAYRAK, Kenan NUHUT katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan İl Başkanı Nurettin AKTAN Aksaray gündemiyle ilgili olarak şunları söyledi:


Daha önce basın toplantısında, Kırşehir’in Ortaköy ile Sarıyahşi ilçelerimizin istemesiyle ilgili 3 konu söylemiştik. 1- Acilen Kent Konseyi olacak şekilde toplantı yapılması. 2- Aksaray’da yaşayan Ortaköy ve Sarıyahşi dernekleriyle toplantı yapılarak sorunların tespiti, 3- Aksaray idarecilerinin, gerekirse Valide giderek Ortaköy ve Sarıyahşi ziyaret edilerek, sorunların yerinde tespit edilmesidir.


Biz bir kıvılcım ortaya atalım, Aksaray birlik bütünlük içerisinde bu sorunu aşsın, Kırşehir başta olmak üzere hiçbir il bir karış toprak dahi alma cesaretini kendinde bulamasın istedik. Ancak bir tane sivil toplum kuruluşu MÜSİAD bir açıklama yaptı, diğerleri hala bir açıklama yapmadı. Bu sessizlikten istifade ederek Ağaçören ilçesini de istemeye başladılar. Bu Aksaray’ın sahipsizliği demek, zamanında bu sahipsizlik Aksaray’ı ilçeye dönüştürmüştür. Deniliyor ki bu işler kolay mı? Kolay değildi de Aksaray Vilayet iken ilçe olmadı mı? Bu işe ciddi şekilde sahip çıkmamız lazım.
Bu ilçeler neden Aksaray’dan kopma noktasına gelmiştir. Küreselleşen dünyada 8
km uzak sayılmaz. Ülkeler arası sınırlar açılıyor. Mesele cazip ve ihtiyaçları karşılayan güzel bir şehir olunması değil mi? Hemşerilerimizin bazıları alışveriş için Ankara ya Konya ya gitmiyorlar mı? Mesele herkesin Aksaray da işini rahat bir şekilde işlerini bitirip ilçelerine mutlu bir şekilde dönmesidir.


Aksaray’ın ticaret sahipleri Ortaköy, Ağaçören ve Sarıyahşi’de yatırım yapıyor mu? Valimiz başta olmak üzere idarecilerimiz, siyasetçilerimiz oradaki sorunları, yatırım tekliflerini değerlendirip, sonuçlandırabilmişler mi? Aksaray işte bu muhasebeyi yapmalıdır.

2. olarak imar planı konusunu paylaşmak istiyorum.
İmar planı revizyonu askıya çıkmıştır. Vatandaşlarımız kendi yerleri ile ilgili imarın uygun olup olmadığını kontrol edebilirler. Mahkemelerde uğraşmak yerine şimdi gerekli incelemelerini yapıp itirazda bulunabilirler.


Sayın Belediye Başkanı 2-3 gün önce yaptığı açıklama da “Aksaray’ın en büyük handikabı İmar Planının eski olmasıdır.” demektedir. Belediye Başkanı daha yeni seçilmiş bir başkan değildir. 7 yıldır bu görevdedir. Diyeceğimiz şudur Üsküdar’da sabah oldu!


2

9 seçimlerinde adaylığımız süresinde Aksaray’ın imar planının ilçe planı olduğu, bunun değişmemesi halinde büyük köy haline geleceğini, başka bir gelişmenin olmayacağını söylemiştik. O zamanki söylemlerimiz bugüne yansımış ve Sayın Başkan bugün söylemeye başlamıştır.


Aksaray’ın şehir merkezi yoktur. Şehir Merkezi ticaret ile idare merkezinin bir arada olduğu yerdir.


Şuan ki ticaret merkezinde 4
küsur tarihi eser bulunmaktadır. Medeniyet yeridir. Ulucami, kütüphane, çifte medrese, hamam ve Kültür Müdürlüğünün olduğu bina vs gibi. Daha önce verdiğimiz Trabzon örneği gibi restorasyon çalışması ile Turizme açıldığı zaman Aksaray’a büyük katkı sağlar. İmar planı revizyonu yapılırken bu yapıların etrafı açılarak buram buram tarih kokan ticaret ve turizm merkezi haline dönüştürülmelidir. Aksaray esnafına bu alanı modern, otopark, trafik sıkıntısı olmayacak şekilde planlamalıyız. Çünkü esnafımız her türlü güzelliğe ve hizmete layıktır.


Şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak, imar planıyla mümkündür. Emniyet, Defterdarlık, PTT ve Telekom’un bulunduğu Sanayi girişine Hükümet konağı da yapılmış ve Valilik bazı birimleri de taşınmıştır. Ama Bayındırlık, İl Özel İdaresi, SGK, Belediye şehrin başka köşelerinde yer almaktadır. Hükümet Konağının hizmete açılması ile birlikte Sanayi girişinde İdari Merkez toparlanmaya başlamıştır. Sayın Belediye Başkanına kardeşçe tavsiye ediyorum: Bu bölgeyi çizilen revizyon imar planında ileride Aksaray’a layık bir şehir merkezi olacak şekilde planlarsanız Aksaray’a en büyük yatırımı ve hizmeti yapmış olursunuz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.