"Girişimcilik Kursu" Sertifıka Töreni Düzenlendi

"Girişimcilik Kursu" Sertifıka Töreni Düzenlendi

(KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, KOBİ projelerine 150 bin liraya kadar geri ödemesiz destek verdiklerini söyledi.

Kaplan, Eras Otel'de düzenlenen sertifika töreninde, KOSGEB'in, işletmelerin kendi hedeflerine varma konusunda sunacakları projelere özel destekler verdiğini belirtti.


Rekabetin sadece bireysel olmadığını, bölge ve havza mantığıyla hep birlikte toptan kalkınma yaklaşımlarının sergilenmesi gerektiğini ifade eden Kaplan, "Küçük olsun benim olsun, başka yerde şubemiz yoktur anlayışı bitti. Yapacağımız işleri bir noktaya taşımak noktasında birlikte hareket etmek, yarınlarda bir dünya markası olmak mümkün" dedi.


KOSGEB olarak özellikle inovasyon projelerine daha nitelikli destek olduklarını ifade eden Kaplan, şunları kaydetti:


"KOBİ projelerine bireysel olarak 15
bin liraya kadar geri ödemesiz destek veriyoruz. İşletmelere, proje denildiğinde makine, taşınmaz, fabrika, arsa gibi somut şeyler algılamamalarını, bu tip projelerden daha ziyade, 'Ben işletmememi nasıl daha iyi yönetebilirim?', 'Yeni pazarlara nasıl ulaşırım?', 'Otomasyona nasıl geçebilirim?' gibi kendi yönetim becerilerini geliştirme konusunda gayret göstermelerini öneriyoruz. Proje yaparken de yönetim kabiliyetlerimizi, işletmelerimizdeki analiz yeteneklerimizi ve eksik yanlarımızı iyi okuyabilmeliyiz. KOSGEB olarak KOBİ'lerin bu tür projelere odaklanmasını istiyoruz."


İnovasyon açılımıyla, ticarileşebilen yenilikleri destekleyebilecek bir mevzuat altyapısı getirdiklerini hatırlatan Kaplan, Ar-Ge ve inovasyon sahibi işletmelere 1 milyon liraya kadar destek verebildiklerini vurguladı.


Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu da eğitim programlarının önemine dikkat çekerek, "Aksaray'ı bilmeyen, dünyayı bilmeyen, ticareti iyi yapamaz. Eğitim programları güzel şeylerdir. Bu konuda öğrenen ve öğretenlere ihtiyaç vardır" diye konuştu.


Konuşmaların ardından Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından açılan "Girişimcilik Kursu"nu başarıyla tamamlayan 12
kursiyere sertifikaları verildi.


Törene, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Selim Biçen, ATSO Başkanı Ali Öztürk ve kursiyerler katıldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.