Eskil de Bir fabrikada Çulfa’ya

Eskil de Bir fabrikada Çulfa’ya

Son yıllarda ayçiçeği tarımında Trakya ile yarışır hale gelen Eskil’de, Celil ve Eskil Merkez’den sonra Eskil’in Çulfa Yaylası’na yağ fabrikası kurmak için adım atılıyor.

Mevlüt KESKİN
Eskil’in önde gelen esnaflarından Tahir Esgi ve Ömer Örtücü ikilisi ayçiçeği tarımında önemli sorunlardan birisinin taşıma problemi olduğunu belirterek bölgeye kurulacak fabrika ile taşıma maliyetinin ortadan kalkması ile birlikte de çiftçinin ürününe 5
kuruşluk bir artış olacağını söylediler.
Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan Tahir Esgi, arkadaşı Ömer Örtücü ile birlikte yıllardır yağlık ayçiçeği ticareti yaptığını belirterek, ayçiçeğinin ekiminden satımına kadar çiftçiye her alanda destek verdiklerini kaydetti. Söz konusu fabrika için Çulfa bölgesinde her şeyin müsait olduğunu ifade eden Esgi, ‘Kurulacak fabrika ile 15 kişiye iş imkanı doğacak ayrıca çiftçi tali yoldan 5 km gibi bir mesafeye ürününü traktör ile taşıyabilecek” şeklinde konuştu.

Tersine akış olacak
Eskil çiftçisinin yıllardır hububatını Konya’ya sattığını belirten müteşebbislerden Tahir Esgi, “Yapılacak bu fabrika ile sadece bölgedeki Eskil’in yaylaları değil, Altınekin, Oğuzeli, Cihanbeyli, Obruk bölgesi çiftçisinin ürününü satabileceği en yakın fabrika olacak. Böylelikle hem Eskil’imize hem de Aksaray’ımıza önemli oranda KDV sağlayacağız” dedi.

Başkan Alçay’dan destek bekliyoruz

Fabrika yeri için kendilerinin önceliğinin Çulfa olduğunun altını çizen Esgi, “Eğer Çulfa olmazsa bizim için alternatif yer Altınekin’in Oğuzeli Kasabası ama bizim önceliğimiz memleketimiz Eskil’in bir parçası olan Çulfa’dır. Buradan öncelikle Sayın Belediye Başkanımız Niyazi Alçay olmak üzere bütün yetkililere bizim bu çabamıza destek olun çağrısı yapıyorum” şeklinde konuştu.

Teşekkürler

Fabrikayı kurma sürecinde Aksaray ve Eskil’in kanaat önderleri ile görüşmelerini sürdürdüklerini ifade eden Esgi, ‘Ak Parti İl yönetimine, Eskil İlçe Başkanı İbrahim Güdendede’ye, Eskil Ziraat Odası Başkanı Sayın Necati Belgemen’e, bize destek olan herkese çok teşekkür ederim.’ şeklinde sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum