Ersen Aydın;Kadına karşı uygulanan şiddetin ekonomik, sosyal, coğrafi sınırı bulunmamakta

Ersen Aydın;Kadına karşı uygulanan şiddetin ekonomik, sosyal, coğrafi sınırı bulunmamakta

Ersen Aydın aile içi ve kadına yönelik şiddet ile ilgili başlatılan kampanyalara desteklerini açıkladı

AK Parti Aksaray Milletvekili aday adayı Ersen Aydın ̶
;Toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine ulaşmada en önemli engellerden biri kadına yönelik şiddettir.” Diyerek sözlerine şöyle devam etti; ̶
;Günümüzde tüm uluslararası belgelerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının insan haklarının teminat altına alınması devletlerin sorumluluğunda kabul edilmektedir. Bu kapsamda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gerek ulusal düzeyde alınan tedbirler, gerekse uluslararası yükümlülüklere rağmen, kadına yönelik şiddet toplumsal bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir.”dedi


Kadınlarımıza karşı uygulanan şiddetin sınırının olmadığını dile getiren Aydın; ̶
;Kadına karşı uygulanan şiddetin ekonomik, sosyal, coğrafi sınırı bulunmamakta, şiddet toplumsal cinsiyet eşitsizliğini hem yansıtmakta hem de desteklemektedir.


Kadına karşı şiddet ile mücadele edilmesini sağlayacak toplumsal bilincin oluşması ve kurumsal yapıların nitelik ve sayısal olarak yeterliliği için gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde çabalarımızı arttırmamız gerekmektedir.


Toplumun farklı alanlarından destekçiler, kadınlara yönelik her türlü şiddeti önlemek için bir araya gelmişler, toplumsal duyarlılığı arttırmak, farkındalık yaratmak amaçlı değişik çalışmalar gerçekleştirmişlerdir.


Ülkemizde kadın erkek eşitliğinin sağlanması amacıyla ulusal mevzuatımızda reform niteliğindeki düzenlemeleri gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda da gösterdiği duyarlılık ve hassasiyetle 2

5 yılında ̶
;Töre ve Namus Cinayetleri ile Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi” amacıyla Araştırma Komisyonu kurmuştur.


Raporu takiben ̶
;Çocuk ve Kadınlara Yönelik Şiddet Hareketleriyle Töre ve Namus Cinayetlerinin Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirler” konulu Başbakanlık Genelgesi yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Genelge, ciddi bir toplumsal sorun olan şiddetle mücadelenin, kadınların ve ülkenin refahı ve esenliği açısından önemini vurgulamakla birlikte kadın erkek eşitliğinin Devlet politikası olarak kabulünün de bir göstergesidir. Bizde oluşturulan bu komisyonların ve  konu için kampanyalar başlatan stk ların yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.