Eğitimcilerden öğrencilere: LYS'ye motive olun

Eğitimcilerden öğrencilere: LYS'ye motive olun

Eğitimciler, üniversiteye hazırlık sürecinin ilk sınavı olan YGS'deki şifre iddialarının en çok adaylara zarar verdiğine dikkat çekiyor.

Konunun yargıya intikal ettiğini vurgulayan Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü, "Kısa süre sonra YGS açıklanacak. 2 ay sonra da LYS var. Beklentimiz, yargının süreci bir an önce tamamlaması." diyor. FEM Dershanesi Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç da, üniversiteye girişte etkili sınavın, Lisans Yükseköğretim Sınavı olduğunu hatırlatıyor. Adaylara, "Siz LYS'ye motive olun." uyarısında bulunuyor.

YGS'deki şifreli kopya iddiaları en çok sınava giren adayları etkiledi. Bazı adaylar sınavın iptal edileceği düşüncesiyle bunalıma girerken, birçoğu da önlerindeki Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) motive olamıyor. Öğrencilere üniversitenin kapılarını açacak olan LYS, 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerinde yapılacak. Başvuruları ise 25-29 Nisan'da alınacak.

YGS'deki şifre iddialarını inceleyen dershanelerden gençleri rahatlatacak bir açıklama geldi. Kitapçıklarda şifre bulamadıklarını belirten uzmanlar, adaylardan seçim öncesi oluşturulan polemiklere kulak asmamalarını istedi. FEM Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç da adayların kamuoyunu meşgul eden ve kendilerine de faydası olmayan şifre tartışmalarını bir kenara bırakarak LYS çalışmalarına hız vermesini önerdi. Üniversiteyi hedefleyen adaylar için YGS'nin iyi veya kötü geçmesinin çok fazla bir anlam ifade etmediğine dikkat çeken Ardıç, adayların önümüzdeki iki aylık zamanı iyi değerlendirerek hedeflerine yoğunlaşması gerektiğini vurguladı. Faruk Ardıç, "Sınav sistemi 2 aşamalı. YGS'nin LYS'ye etkisi maksimum yüzde 4
. Geriye net yapma oranına göre başarıyı değiştirebilecek yüzde 65-7
'lik bir dilim var. Sınav profesyonellik isteyen bir süreç. Yaşanan YGS tartışmaları, beklenilenin altında YGS sonucunun gelme endişesi, havaların ısınması, LYS konularının bilgiye dayanması öğrencileri hedefinden saptırmamalı." uyarısında bulundu.

ZamanHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.