(Düzeltme) Türkiye’nin su alanındaki başarılı yapıları Irak’tan gelen heyete anlatıldı

(Düzeltme) Türkiye’nin su alanındaki başarılı yapıları Irak’tan gelen heyete anlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen bilgilendirme ve inceleme programları kapsamında Irak'tan...

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen bilgilendirme ve inceleme programları kapsamında Irak'tan gelen heyete, Türkiye'nin su alanındaki başarılı yapıları anlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen bilgilendirme ve inceleme programları kapsamında Irak'tan gelen Teknik Müsteşar Jamal Mohsen Ali başkanlığındaki su ve barajlar konusunda uzman Irak heyetinde, Barajlar ve Rezervuarlar Genel Müdürü Kazım Sahar, Ulusal Su Kaynakları Yönetim Merkezi Genel Müdürü Hatem Hamid Hussein, Kuzey Bölgesi Araştırmaları Merkezi Genel Müdürü Bakr Rahim Farag ve beraberlerindeki teknik grup yer aldı.

Programlar kapsamında Iraklı heyet, İstanbul'daki tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti. İstanbul'a ziyaret gerçekleştiren Irak heyetine, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, İşletme ve Bakım Dairesi Başkanı Mehmet Uğur Yıldırım, DSİ Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Müşaviri Tuncer Dinçergök eşlik etti.

Irak heyeti, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ile birlikte Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES projesi alanını gezdi. Heyet daha sonra İstanbul DSİ 14. Bölge Müdürlüğünde yapılan teknik toplantıya katıldı.

DSİ İstanbul 14. Bölge Müdürlüğünde yapılan teknik toplantıya DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, İşletme ve Bakım Dairesi Başkanı Mehmet Uğur Yıldırım, Dış İlişkiler Müşaviri Tuncer Dinçergök, Proje İnşaat Dairesi Başkan Yardımcısı Hayrettin Erşan, DSİ 14. Bölge Müdürü Celaleddin Ensar Şengül, DSİ 16. Ilısu Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı ve ilgililer katıldı.

"Bu olumsuz durumun üstesinden nasıl gelebileceğimizi birlikte ele alacağız"

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Iraklı heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Her iki dost ve kardeş ülke arasında su alanındaki iş birliğini masaya yatıracağız. Malumunuz olduğu üzere ülkelerimizin yer aldığı yarı kurak coğrafyada son yıllarda daha da sıklaşan ve şiddeti artan ciddi kuraklık problemleri ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu durumun diğer havzalarımızda olduğu kadar ortak paydamız olan Fırat Dicle Havzası üzerindeki olumsuz etkilerini de teknik açıdan birlikte değerlendireceğiz. Bu kapsamda, tecrübe paylaşımı ve istişare yoluyla, Eylem Planı kapsamında geliştirebileceğimiz projeler vasıtasıyla bu olumsuz durumun üstesinden nasıl gelebileceğimizi birlikte ele alacağız" ifadelerini kullandı.

"Bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmaya, çalışmalarımızı sizlere anlatmaya her zaman hazırız"

Toplantıya video konferansla katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kapımızın Iraklı kardeşlerimize her zaman açık olduğunu, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmaya, çalışmalarımızı sizlere anlatmaya her zaman hazır olduğumuzu tekrar vurgulamak isterim. Bu ziyaret ve toplantı da su alanında birlikte ortak teknik çalışmalar yapma konusundaki istek ve kararlılığımızın bir işaretidir" diye konuştu.

"Kayda değer bir aşama kat edeceğimizi ümit ediyoruz"

Daha önce yapılan anlaşmaları hatırlatan Bakan Yardımcısı Özkaldı, "Eylem Planı'nda yer alan ortak teknik projeler üzerinde çalışılması konusunda istediğimiz aşamaya gelinebilmiş değil. Bundan dolayı iki tarafın da mutabakatıyla ortak projeler üzerinde bir an önce beraberce çalışılmaya başlanmasını arzu etmekteyiz. Bu gayeyle bugün, iki ülkenin saygıdeğer teknik uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilecek olan bu ikili teknik toplantıda Eylem Planı çerçevesinde iş birliğine dair teknik meseleleri ele alacağız. Eylem Planı kapsamında teklif etmiş olduğumuz ortak barajlar, sulama, ağaçlandırma, tecrübe paylaşımı projelerini tekrar birlikte ele almak üzere dikkatinize sunmayı ve bulunduğumuz aşamayı birlikte değerlendirmeyi istemekteyiz. Bu toplantı siz değerli Irak Heyeti üyelerinin de değerlendirmeleri ve tavsiyeleri ile gerçekleştirilecek ortak projelerin önceliklendirilmesi, projeler hakkında detayların paylaşılması ve teknik ihtiyaçların belirlenmesi neticesinde, iş birliği konusunda kayda değer bir aşama kat edeceğimizi ümit ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

"Merkezin kurulmasına dair Mutabakat Zaptı'nı hazırlamış bulunuyoruz"

Bağdat'ta kurulması planlanan Irak-Türkiye Su Kaynakları Araştırma Merkezi hakkında konuşan Özkaldı, "Merkezin kurulmasına dair Mutabakat Zaptı'nı hazırlamış bulunuyoruz. Bu metinde, özellikle Irak'ta görevlendirilecek Türk personele dair iç mevzuatımızı ilgilendiren maddeler üzerinde son çalışmalarımızı yapmaktayız. Bu son düzenlemelerin ardından metni tamamlayarak resmi kanallardan sizlere ileteceğimiz bilgisini sizlerle paylaşmak isterim. Türkiye Cumhuriyeti olarak bu merkezin kurulması ve bu merkezde ortak teknik araştırma projelerinin gerçekleştirilmesi hususunda elimizden gelen tüm desteği sağlamaya hazırız" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından "Türkiye'nin Su Yapıları" hakkında yapılan sunum, karşılıklı değerlendirme ve istişarelerle toplantı son buldu.

(Düzeltme) Türkiye’nin su alanındaki başarılı yapıları Irak’tan gelen heyete anlatıldı

(Düzeltme) Türkiye’nin su alanındaki başarılı yapıları Irak’tan gelen heyete anlatıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.