Dr. Hüseyin Sarıkaya Turizmle İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Dr. Hüseyin Sarıkaya Turizmle İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Ak Parti Aksaray Milletvekili Dr. Hüseyin Sarıkaya Turizmle İlgili Açıklamalarda Bulundu.

       Ak Parti Aksaray Milletvekili Dr. Hüseyin Sarıkaya Turizmle İlgili Açıklamalarda Bulundu. Dr. Hüseyin Sarıkaya yaptığı açıklamada;  ̶
;Aksaray kültürel varlıkları, tabii güzellikleri ve ticari bir merkez olması nedeniyle tarihi öneme sahiptir. Orta Anadolu Bölgesi’nde, tarihi İpek Yolu’nun önemli merkezlerinden birisi olan Aksaray ana bağlantı yollarının kavşağında yer almaktadır. 1142 yılında Selçuklu egemenliğine giren, 1923 yılında il olan Aksaray, 1933 yılında Niğde iline bağlı ilçe, 1989 yılında ise tekrar il olmuştur.
          Aksaray, kültürel varlıkları yanında doğal zenginlikleri ile de önemlidir. Kapadokya’ya açılan bir pencere gibidir. Güzelyurt, Ihlara Vadisi, Sultan Hanı, Eğri Minaresi, kış sporları için turizm merkezi ilan edilen Hasan Dağı ve Ziga Kaplıcaları ile Anadolu’nun ortasında çekici bir merkez konumuna gelmiştir. İlçelerinin her biri ayrı bir tarihi zenginliğe sahiptir. Acemhöyük, Aşıklıhöyük, Belisırma, Ihlara, Manastır vadisi bunlardan başlıcalarıdır. Güzelyurt ve Gülağaç, Ihlara vadisi, mevcut kiliseleri ve yeraltı şehirleri ile turistlerin uğrak yeridir. Bölgede yatırımların artması ve cazibe merkezi haline gelmesi için çevre düzenlemesi yapılmalı, gelen turistlerin konaklayacağı, yemek yiyebileceği nezih yerlerin açılması için teşvik edilmelidir. Ulu camisi, Somuncu baba türbesi, Zinciriye medresesi, kilise ve hanları, köprüleri termal turizmin gözbebeği Ziga kaplıcaları ile yerli ve yabancı dağcı grupların rağbet ettiği Hasan Dağı ilimize zenginlik katan en önemli unsurlardır. Bunları anlatmak, ülkemiz vatandaşlarını yöremize çekmek ve kültür turizmini yaymak için adımlar atılmalıdır. 


          Geleneksel Türk el sanatları içerisinde halı dokumacılığının ayrı bir yeri vardır. Anadolu’da halen devam ettirildiği pek çok noktadan birisi de Aksaray Taşpınar’dır. Taşpınar halılarının günümüze değin koruduğu özelliklerden bir tanesi atkı, çözgü ve düğüm iplerinin tamamen yün olmasıdır. İplerin renklendirilmesinde ise doğal boya kullanılmaktadır. Aksaray yöresi halıları ilimizde Armutlu, Yenikent, Eskil, Eşme­kaya, Kutlu Köyü, Sultanhanı, Yeşilova, Altınkaya, Ulukışla, Yeşiltepe, Elmacık, Koçpınar, İncesu, Karataş, Gözlü­kuyu, Taşpınar Kasabalarında dokunmaktadır. Bu bölgelerde halı atölyeleri açılarak hem kadınlarımıza, gençlerimize iş imkânı yaratılmalı, hem de kültürel ve tarihi zenginliğimiz olan halıcılığımızı tüm dünyaya tanıtıcı projeler bir an önce hayata geçirilmelidir.”dedi.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.