Gökten ÖZTÜRK

Gökten ÖZTÜRK

Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti

Tüm sevenlerime ve sevmeyenlerime merhaba,1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimlerine 20 gün gibi kısa bir süre kalırken size canım ciğerim sevgili dostum arkadaşım ağabeyim Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti'den bahsedeceğim.Kimdir bu Mustafa Serdengeçti, niçin Aksaray ve çevresindeki kişiler Mustafa Serdengeçtiyi  bu kadar çok seviyorlar.

Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti Aksaray'ın Kurtuluş Mahallesinde dünyyaya gelmiş.Gülağaç'ın Camiliören köyündendir.Çok küçük yaşta babasını kaybeden Serdengeçti'yi rahmetli annesi tüm yokluklara rağmen büyütmüş,baba sevgisini anne sevgisiyle hamurlaştırarak hem anne hem babası olmuş ilk orta,lise  ve üniversite sınavını kazanıp Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesine gidene kadar yanından ayırmamıştır. Çok başarılı bir derecede Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Nükleer Tıp Uzmanlık konusunda Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde kendisini yetiştirmiştir. Şunu kimse inkar edemez sağcısı solcusu muhafazakarı bir hastası olan çevresine şunu sormuş "Konya'ya hastamı götüreceğim tanıdığınız bir kişi var mı?"Cevap hemen hazır Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti. Çünkü Konya'da herkesin elinden tutan onlara yardımcı olan bir kişi.Yanına gelen kişiyi tanısın veya tanımasın Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde onlara tedavi konusunda yardımcı olmuştur. Ben Mustafa  Serdengeçti'yi 1993 yılında tanıdım. Manevi bir atmosfer alemindeydik.Öyle bir yerdeydik ki rahmet denizinden yansımalar vardı sohbete manevi dünyamızdan kimler gelmişti kimler. Manevi yönden de büyük zenginliğe sahip olan Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti'nin aklında kötülük geçmiyor. Beni tanıyan bilir esprili şakacı birisiyim Serdengeçti ile görüştüğümde zaman zaman şakada yapsam kızmaz o bana şaka yaptığında o kadar alçak gönüllü ki "Gökten kızmadın değil mi kızdıysan hakkını helal et "der.

Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V)'yi kendine örnek edinen hayatına onun yaşamını sokmaya çalışan biri Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti. Yani yetimlerin babası gariplerin dostu bir gönül adamı.Ak Parti Milletvekili Adayı Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti. Facebook twitterden beni takip edenler onu desteklediğimi bilir. Size soruyorum böyle bir insan desteklenmez mi? Necmettin Erbakan Üniversitesi Nükleer Tıp Uzmanı Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti oraya gelen her kişiye yardımcı oluyorsa Ankara'da TBMM'ye gönderdiğimizde Aksaray ve Aksaray sevdalısı oılduğu için yardımcı olmaz mı? Ben 1993 yılından beri kendisini tanımasam onu desteklemezdim hatta yanında bile gezmezdim. Ak Parti Aksaray Milletvekili Adayı Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti Allahın izniyle  ve sizlerin vereceği oyla Ankara'ya TBMM'ye gitmeli ve Aksaray'a gelecek hizmetlerde imzası olmalıdır. Ak Parti Aksaray Milletvekili Adayı Doçent Doktor Mustafa Serdengeçti'yi tanımıyorsanız tanıyın ve onu çok sevin ve destekleyin.

Ak Parti Aksaray Milletvekili Adayı Vali Cengiz Aydoğdu'yu Artvinlilerin gözünden daha iyi tanıyabiliriz.Artvinin sesi sitesi kendisi o kadar güzel anlatmış ki 

Artvin’de 2006-2009 yılları arasında Valilik yapan ve valilik yaptığı dönemde sürekli ülke basının gündeminde yer alan Cengiz Aydoğdu, yenilenecek olan 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Aksaray ilinden Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili ikinci sıra adayı oldu. Cengiz Aydoğdu’nun milletvekili olma ihtimali çok yüksek gözükürken, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Aksaray ilinin 3 olan milletvekili sayısının 2’sini Adalet ve Kalkınma Partisi çıkarmıştı. 
Artvin’in eski Valisi Cengiz Aydoğdu’nun adı bir süredir siyaset ile anılıyor olmuştu. 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne müracaat eden Aydoğdu, partisi tarafından ikinci sıradan milletvekili adayı olarak gösterildi. Artvin’de valilik yaptığı dönemde gerek yaptığı icraatlar gerekse de söylemleri ile sürekli ülke gündeminde yer alan Aydoğdu, Artvin’den gittikten sonra Kırklareli Valiliği sırasında Bolu ilinde katıldığı bir panelde yaptığı konuşma ile de günlerce ülke gündeminde yer almıştı. Aydoğdu, Bolu’da katıldığı mitingde CHP’nin kapatılarak müzeye konulması gerektiğini savunmuştu. Aydoğdu’nun bu sözleri başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok CHP’liden yoğun tepki almıştı. 
“Göğe Komşu Topraklar” sözünün babası olan Vali Milletvekili oluyor
Aynı zamanda yazar olan Artvin’in eski Valisi Cengiz Aydoğdu, Artvin ile ilgili yazdığı yazılar ve ürettiği cümleler ile tanınıyordu. Artvin’de Valilik yaptığı dönemlerde verdiği röportajlarda “Ben Artvin’i tarif edemem zira Artvin tarif edilemez ancak yaşanınca anlaşılır. Her il birbirine benzer Artvin ise sadece kendine benzer. Artvin denilince akla bir tek şey gelir. O da Artvin Göğe Komşu Topraklardır” şeklindeki sözleri ile ilimizin tanıtımına ciddi katkılar sağlayan başarılı Vali Aydoğdu, turizm alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çekmişti. Vali Aydoğdu, katıldığı turizm toplantılarında Artvin’in turizmde alternatifsiz olduğunu savunurken, bu alanda ise ürettiği “Alternatif Turizm’de Alternatifsiz il Artvin” sloganını çıkarmıştı. 
“Yayla turizmi Karadeniz'deki son Müslüman - Türk kültürünü bozar” sözü ile günlerce tartışılmıştı
Eski Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'nun turizm yaklaşımı şaşırtmıştı. Vali, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Artvin’deki odalar toplantısında Karadeniz yaylalarının turizme açılması önerisine karşı çıkarken, "Yaylalar Müslüman - Türk kültürünün yaşadığı son yerler, oraları da mı turizme açalım?" diyerek günlerce ülke gündeminde yer almıştı. İşte Vali Aydoğdu’nun 2006 yılında çok gündem olan olayı: 
“Artvin Valisi Aydoğdu, işadamlarının 'yayla turizminin canlandırılması' isteğine karşı çıktı: TOBB'un geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleşen toplantısında önce, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel bir konuşma yaptı. Özel, Artvin arazisinin sadece binde 2'sinin düzlük olduğunu, tarım açısından elverişsiz Artvin coğrafyasının önemli bir turizm potansiyeli taşıdığını belirtti.
Özel'den sonra konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Artvin için turizmin önemli bir gelir kaynağı olabileceğini anlattı. Hisarcıklıoğlu, "Bu coğrafyanın kıymetini bilmek lazım. Türkiye'nin güney komşularında yerin altı zengin, bizde yerin üstü. Bir vali Erzurum'un çehresini değiştirdi. Oteller, kayak merkezleriyle ili turizme açtı. Artvin'in her tarafı cevher. Coğrafyayı bozdurmayalım. Kış ve yaz turizmine açmamız lazım. Sarp Kapısı için 35 milyon YTL yatırım yapacağız. Gürcistan hükümeti ile anlaştık. Batum Havaalanı'nı Türkiye'nin bir iç havaalanı gibi kullanabileceğiz. Turistin Artvin'e gelmesi 90 dakikaya inecek" dedi. Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'ya göre, eğer Karadeniz yaylaları turizme açılırsa, "Müslüman - Türk kültürünün yaşadığı son yerler" de elden gidecek. 
Vali Aydoğdu, bu görüşünü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Artvin'de düzenlediği toplantıda dile getirdi. Gerek il işadamlarının, gerekse TOBB Başkanı'nın Artvin'in turizm potansiyeli ile ilgili bu açıklamalarından sonra söz alan Vali Cengiz Aydoğdu'nun değerlendirmesi salondakileri şaşırttı. "Bugün Karadeniz ile ilgili çok yanlış bir şey konuşuluyor" diyen Vali Aydoğdu, sözlerine şöyle devam etti: "Yayla turizmi!.. Müslüman Türk kültürünün yaşandığı bir tek yaylalar var, oraları da mı turizme açalım? Yaylaları kaybedersek şayet, turizmden kazandığımız kaybettiğimize kıyaslarsak, kaybettiğimiz çok fazladır." Dinleyenleri şaşırttı Vali Aydoğdu'nun turizmle ilgili genel değerlendirmesi de oldukça dikkat çekici bulundu. Önemli bir turizm geliri sağlayan Asya ülkeleri için 'onlarınki farklı turizm' ifadesini kullanan Aydoğdu şöyle dedi:"Dünyada turizmle kalkınmış ülke yok. Turizm kalkınmış ülkelerin harcıdır. Uzakdoğu ülkelerini saymıyorum, onlarınki çok farklı bir turizmdir. Turizm, ülkelerin açtığı imkânlara göre gelir. Öbür türlü çok fantezi turizmi yapılabilir. İşte dağ turizmi, yayla turizmi gibi. Ama bunlar kesinlikle kalkınmada bir kalem teşkil etmez."Valinin sözleri, toplantıda buz gibi bir havanın esmesine neden oldu. Bazı katılımcılar 'hayret'lerini dile getirdi. Valinin, Artvin'den ayrılan TOBB heyetinin konusu olan sözlerini not kâğıtlarına yazan işadamları, aralarında değerlendirmeler yaptı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bir değerlendirmede bulunmadı. 'Asya'nın turizmi farklı' Artvin'de barajların bitimi sonrasına hazırlık yapmak gerektiğine dikkat çeken Vali Cengiz Aydoğdu, "Sakın turizm heyecanına da kapılmayın" diyerek uyardığı Artvinlilere şöyle seslendi:"Artvin Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda en şanslı vilayeti olacak. Bu arada biz birbirimize sabır tavsiye etmeliyiz, Artvin için yanlış birşey yapmamalıyız. Benim korkum yanlış birşey yapmaktır. Artvin'deki coğrafya, Türkiye'nin en çok görülmek, yaşanmak istenen bölgesi olacak. Artvin, Doğu Anadolu değildir, Karadeniz de değildir. Kafkasya'nın başlangıcıdır. Farklı bir kültürel ve etnik yapıdır.Barajların hayata geçişinde Artvin'in 20, 100 yılını hazırlamalıyız. Yoksa şu anda Artvin'de şunu yapalım, bunu yapalım... Hiç merak etmeyin ama hayalci de olmayın. Kısa vadede Artvin'de bir şey olmaz. Bir düşünün, Akdeniz sahillerinde turizmden kazandığımızı düşünün. Uzun vadede bir de kaybettiğimizi düşünün. İnanın değmez." 'Kaybettiğimize değmez”
Dönemin Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu’nun yaptığı bu konuşma ile ülke gündeminde günlerce yer almıştı. Vali Cengiz Aydoğdu ayrıca Artvin’de yaptığı bazı çalışmalar ve davranışlarla da gündemdeki yerini korumuştu. 
Eski Vali Aydoğdu, Bolu’da katıldığı panelde ise “CHP Kapatılmalı, İnönü Tarihteki Huzurlu Yere Gönderilmeliydi” sözleri ile gündem yaratmıştı
İçişleri Bakanlığı, CHP'nin tepkisine neden olan Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu'nun Abant Platformu'nda yaptığı konuşma başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok CHP’liden tepki görmüştü. İşte Cengiz Aydoğdu’nun yaptığı o konuşma: 
“Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Bolu Abant’ta Abant Platformu Panelinde konuşma yaptı. Aydoğdu: “Merkeziyetçilik aracı olarak idari vesayet” başlıklı konuşmasında, harf devrimini de işaret ederek, “Türkiye 1920’li yıllarda hafızasını kaybetti. 1684’de kilise bir bildiri yayınlamış. Biz İngiltere’ye gittiğimizde bu bildiriyi okuduğumuzda anladık. Ama Merzifonlu Karamustafa Paşa’nın Viyana’dan merkeze gönderdiği arizayı (dilekçe, rapor) aramızda kaç kişi okuyabilir, okuyabilse kaç kişi anlayabilir” dedi. Aydoğdu, “Eyüp Sultan’dan yayın yapan bir yorumcunun da Eyüp Sultan’ın mezar taşını okuyabilmesi gerekir” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu’ndan “ Tarihi sorgulamak Vali'nin işi değil tepkisi”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu'ya tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu, şöyle konuşmuştu: ''Bürokratik kadrolar siyasallaştıkça bu tür demeçleri almak şaşırtmıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin valileri, kaymakamları ve devletin diğer birimleri siyasallaştırması maalesef bu tür söylemlerin medyaya yansımasına da yol açıyor. Vali, valiğini yapmalı. Vali, hükümetin ve devletin temsilcisi. Tarihi sorgulamak valinin işi değil."
AK Parti’nin önemli vekillerinden olacak
Artvin’in eski valisi Cengiz Aydoğdu, sadece bu konuşmalar ile gündem olmamıştı. Yaptığı başarılı çalışmalar ve ortaya koyduğu projeler ile de gündem oluşturmuş bir kişilikti. Türkiye’de T.C. Kimlik Numarası Projesi’nin mimarı olan Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürü olarak bilinen Aydoğdu, herkese vatandaşlık numarası ve bütün işlemlerin bir tek numara altında gerçekleştirilebilmesinin önünü açan projenin de uygulayıcısı olarak biliniyordu. Cengiz Aydoğdu, şimdi milletvekilliği yolunda. 7 Haziran Genel Seçimlerinde 3 milletvekilliği bulunan Aksaray’da 2 milletvekilliğini Adalet ve Kalkınma Partisi kazanmıştı. 7 Haziran seçimleri öncesinde AK Parti’den Milletvekili aday adaylığı için başvurmuş ancak partisi tarafından aday listesine yazılmamıştı. Yenilenen 1 Kasım seçimlerinde ise Adalet ve Kalkınma Partisi Cengiz Aydoğdu’nun ismini YSK’ya bildirdi. Kazanma kesin gibi görünen Aydoğdu’nun TBMM’nin en çok konuşulacak milletvekilleri arasında olacağı söyleniyor. 
Cengiz Aydoğdu kimdir?
Cengiz Aydoğdu, 1958 yılında Aksaray'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni 1985 yılında bitirdi. 
1986-1989 yıllarında Ağrı Valiliği'nde kaymakam adayı, 1989-1991'de Çorum Mecitözü Kaymakamlığı, 1991-1993'de Malatya Doğanyol Kaymakamlığı, 1993-1996'da Sivas Vali Yardımcılığı, 1996-1997'de Antalya Gazipaşa Kaymakamlığı, 1997-1998'de İçişleri Bakanlığı APK Kurulu Daire Başkanlığı, 1998-2000'de Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, 2000-2003'de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, 2003 yılında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü olarak görev yaptı.2007 yılında İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile Artvin Valiliği görevine atandı. Yaklaşık 3 yıl Artvin Valiliği yapan Aydoğdu, 11 Haziran 2009 Tarih ve 2009/15064 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Kırklareli Valiliği'ne atandı. 

İşte böyle bir başarılı insan Aksaray Ak Parti Milletvekili Adayı.Aksaray ve Aksaray halkı biliyor ve inanıyor bu 1 kasım seçimlerinde mührü Ak Partiye basacak.

Ak Parti Milletvekili  adayımız Ak Parti Grup Başkan Vekili İlknur İnceöz 3 dönem başarılı  çalışmalarıyla TBMM'de kendisinden söz ettirmiştir.

16 Ekim 1973 Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aksaray’da serbest avukat olarak çalıştı.

Aksaray Barosu kadın ve çocuk hakları komisyonu kuruluş çalışmalarına katkı sağladı. Belediye ve kurum avukatlığı yaptı. Sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevlerinde bulundu. AK Parti’nin kurulduğu andan itibaren üye olarak partinin çalışmalarında yer aldı. Ayrıca 2003 yılında Aksaray AK Parti il yönetim kurulu üyesi, seçim işleri başkanı, 2005 yılından itibaren Aksaray kadın kolları başkanı olarak görev yaptı. 2007 yılında AK Parti Aksaray milletvekili seçildi. Adalet komisyonu üyeliği ve kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu üyeliği ile TBMM çevre araştırma komisyonu üyeliği ve kayıp çocukları araştırma komisyonu çalışmalarında bulundu.

2011 yılında AK Parti Aksaray milletvekili seçildi. Adalet komisyonu üyeliği kadın erkek fırsat eşitliği komisyon üyeliği yaptı. Sağlık çalışanlarına şiddet araştırma komisyonunda çalışmalarda bulundu. 05.05.2014 tarihinde kurulan 9/8 esas nolu meclis soruşturma komisyonu üyesi olarak görev yaptı. Niğde koordinatör milletvekili. Kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu başkanlığı yaptıktan sonra Ak Parti Grup Başkanvekili seçilmiştir.

Aksaray şimdi Allah nasip ederse 1 Kasım'da 3-0 olsun diyoruz. Haydi hayırlısı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.