DİSİPLİN KURULU CEZA YAĞDIRDI

DİSİPLİN KURULU CEZA YAĞDIRDI

Futbol İl Disiplin Kurulu verilen cezaları ise maddeler halinde açıkladı

Disiplin Kurulu Başkanı Avukat Özkan Doygun; Futbol İl Disiplin Kurulu olarak futbolda şiddet ve saha olaylarına sebebiyet olan yönetici ve futbolculara asla taviz veremeyeceğimizi ilk gün göreve geldiğimizde belirtmiştim. Her kez hak ettiği cezayı hakkı ile alacaktır. Kimse kendini kanunlardan üstün görmesin. Verilen kararlar ve cezalara saygı duysunlar. Futbol oyunu futbol talimatları çerçevesinde oynanır ve kural dışına çıkan ve kendi çapında mafyacılık oynamaya çalışan insanlara da geçit vermeyeceğimizi bütün kamuoyu ve futbol camiasını bilmesini istiyorum.”dedi.

ASÜ Topakkaya Spor Kulübü ile Aksaray Eğitim ve Gençlik Spor Kulübü arasında 26-12-2
1
tarihinde Atatürk stadında oynanan mücadele ve Özel İdarespor ile Eskilgücüspor ile Dağılgan 1’nolu sahada oynanan müsabakada çıkan saha olayları nedeni ile Futbol İl Disiplin Kurulu başkanı Özkan Doygun disiplin kuruluna sevk edilen ASÜ Topakkayaspor yöneticisi Zafer Akça’ya 6
gün hak mahrumiyeti, ASÜ Topakkayaspor futbolcusu Ali Rıza Demir’e 1
maç müsabakalardan men cezası, Eskilgücüspor futbolcuları Rıfat Uz’a 1 Sene Altı Ay, Nazmi Meral’e 1 yıl, Halil İbrahim Kırlı’ya 1 YIL müsabakalardan men cezası verdi. Futbol İl Disiplin Kurulu ayrıca Eskilspor’a 5 maç saha kapatma cezası verdi..

Futbol İl Disiplin Kurulu verilen cezaları ise maddeler halinde açıkladı. 26.12.2
1
ASÜ Topakkaya Spor Kulübü ile Aksaray Eğitim ve Gençlik Spor Kulübü arasında Dağılgan 1 nolu çim sahada oynanan amatör futbol müsabakasının 28. dakikasında ASÜ Topakkaya Spor Kulübü yöneticisi Zafer Akça Sahaya inerek rakip takım yöneticisine hakaret etmiş , bu durum müsabaka gözlemcisi tarafından düzenlenen disiplin raporuyla sabit olmuştur.Yukarıda adı geçen yöneticinin daha önceden de benzer eylemleri nedeniyle Disiplin Kurulumuzca 1 yıl hak mahumiyeti cezasına çarptırıldığı fakat cezalı olduğu halde maçı protokol tribününden izlediği ve sahaya indiği yine müsabaka gözlemci raporuyla subuta ermiş ve bu nedenlerle verilecek cezada tekerrür hükümlerinin uygulanmasına karar verildi.Futbol Disiplin Talimatının, C bendinde düzenlenen disiplin ihlalleri bölümünün 31.maddesinde yer alan Hakaretler maddesinde düzenlenen eylemi nedeniyle ASÜ Topakkaya Spor Kulübü yöneticisi Zafer Akça’ya KIRKBEŞ GÜN, Hak Mahrumiyeti cezası verilmiş olup tekerrür nedeni ile verilen cezada 1/3 oranında artırım yapılarak neticeten sevk edilen yöneticinin ALTMIŞ GÜN (6
) HAK MAHRUMİYETİ cezası ile cezalandırılmasına

Yine adı geçen yöneticinin cezalı olmasına rağmen protokol tribününden maçı takip etmesi ve sahaya inmesi eylemleri nedeniylede TFF’ye rapor edilmesine karar verildiği açıklandı.

Futbol İl Disiplin Kurulu ayrıca aynı müsabakada 28 .dakikada kırmızı kart gören ASÜ Topakkayaspor’lu futbolcu Ali Rıza Demir’e 1
maç futboldan men cezası verdi. Futbol İl Disiplin Kurulu Ali Rıza Demir’in rakip takımın oyuncusuna omuz attığı ve bu oyuncunun sakatlanmasına sebebiyet verdiği gerekçesiyle oyundan ihraç edilmiş olup, bu durum maçın orta hakemi Osman Faruk Bakan tarafından düzenlenen disiplin raporuyla sabit olmuştur. Aynı maçla ilgili saha komiserinin tutmuş olduğu raporda ise futbolcunun omuz değil kasıtlı olarak rakibine tekme attığı ve sakatlandığı beyan edilmiştir.Yukarıda bahsi geçen maçta hakem, gözlemci ve saha komiserinin raporları arasında çelişki bulunması sebebiyle, Sevk edilen futbolcunun kastının yoğunluğunun belirlenmesi için emniyet kamera kayıtları incelenmiş olup yapılan inceleme neticesinde:

ASÜ Topakkaya Spor Kulübü futbolcusu Ali Rıza Demir top oyun alanının dışında olduğu halde rakibine arkadan şiddetli şekilde tekme attığı ve aynı anda da hızlı bir şekilde rakibine omuz attığı ve bu hareketler neticesinde pozisyona arkası dönük olan rakip futbolcunun dengesiz ve şiddetli bir şekilde yüz ve başının üzerine düştüğü, düşme sırasında darbeye hazırlıksız yakalandığı için baş ve yüzünü korumak için ellerin dahi açamadığı, uzun süre yerde kaldığı,konuşamadığı, gelen 112 acil ekiplerince hastaneye kaldırıldığı görülmüş, hastanede ilk müdahaleyi yapan doktorla yapılan görüşmede futbolcunun hayati tehlike geçirdiği belirtilmiştir..

Yukarıda izah edilen sebepler, hakem,gözlemci ve saha komiseri raporları ve kamera kayıtlarının incelenmesi neticesinde: Sevk edilen futbolcunun eyleminin sadece Futbol Disiplin Talimatının 32. Maddesinde düzenlenen Kural dışı hareketlerden olamayacağı, eylemin yoğunluğu ve futbolcunun kastı değerlendirildiğinde bu hareketin direkt olarak rakibi sakatlamaya yönelik olduğu ve sportmenlikle bağdaşmadığı değerlendirilmiş olup verilen cezada alt sınırdan uzaklaşılması gerektiği vicdan ve kanaatine varılmış ve aşağıdaki şekilde hüküm kurulması yoluna gidilmiştir.
Futbol Disiplin Talimatının, C bendinde düzenlenen disiplin ihlalleri bölümünün 32.maddesinde yer alan Kural Dışı Hakaretler ve 29. Maddesinde düzenlenen sportmenliğe aykırı hareketler maddesinde düzenlenen eylemi nedeniyle ASÜ Topakkaya Spor Kulübünden 9 forma nolu, 147979 lisans numaralı Ali Rıza DEMİR’e ON (1
) maç müsabakalardan men cezası verildiği açıklandı.
Aksaray 1 .amatör Kümede B grubunda Eskil Gücü Spor Kulübü ile İl Özel İdare Spor Kulübü arasında Aksaray Dağılgan 1 nolu çim sahada oynanan amatör futbol müsabakasında çıkan saha olayları nedeni ile Futbol İl Disiplin Kurulu Eskilspor’dan olaylara sebebiyet veren 3 futbolcuya ağır cezalar kesti.
Futbol İl Disiplin Kurulu ;Eskil Gücü Spor Kulübü ile İl Özel İdare Spor Kulübü arasında Aksaray Dağılgan 1 nolu çim sahada oynanan amatör futbol müsabakasının 35. dakikasında Eskil Gücü Spor Kulübünden 11 forma nolu Rıfat UZ, rakip takım oyuncusuna kafa attığı gerekçesiyle oyundan ihraç edilmiş, ihraç sonrası maçın orta hakemine ve seyircilerin kışkırtmasıyla da yan hakeme saldırarak darp etmiş; yine aynı kulübün 1
forma nolu oyuncusu Halil İbrahim KIRLI, yardımcı hakeme kafa vurmuş ve tehdit etmiş; bu esnada 3 forma nolu Nazmi MERAL yardımcı hakeme koşarak arkadan suratına yumruk atmış ve hakemin kısa süreli görme kaybı yaşamasına sebebiyet vermiştir.Yaşanan bu olaylar neticesinde karşılaşma hakem tarafından tatil edilmiş olup bu durum gözlemci Şükrü Okur ve hakem Yunus Sürücü’nün raporu ve kamera kayıtları ile sabittir.
Futbol disiplin talimatının C maddesindeki başlıkta düzenlenen disiplin hallerinin 31 maddesinde hakaret fiilini düzenleyen hükmü, 33. Maddede karşılığını bulan Saldırı fiili ve 29. Maddede karşılığını bulan sportmenliğe aykırı hareket eylemleri nedeniyle Eskil Gücü Spor Kulübünden :11 forma nolu 1224621 lisans numaralı Rıfat UZ’a 1 Sene Altı Ay müsabakalardan men,1
forma nolu 715832 lisans nolu Halil İbrahim Kırlı’ya 1 YIL müsabakalardan men, 3 forma nolu 1223197 lisans nolu Nazmi Meral’e 1 Yıl müsabakalardan men cezası verildi. Futbol İl Disiplin Kurulu ayrıca; Seyircisi ve futbolcuları ile olayların çıkmasına sebebiyet veren Eskil gücü Spor Kulübüne BEŞ (5) maç saha kapatma cezaları verilmesine karar verdi.
Aksaray’da bu sezon Futbol İl Disiplin Kurulu başkanlığı görevine gelen avukat Özkan Doygun futbol müsabakalarında yaşanan olumsuz olaylara asla taviz vermeyeceğini ve karalığını devam ettirdi. Doygun bu hafta verilen cezaların ardından ise kulüplere önemli mesajlar verdi. Futbol İl Disiplin Kurulu Başkanı Avukat Özkan Doygun; Futbol İl Disiplin Kurulu olarak futbolda şiddet ve saha olaylarına sebebiyet olan yönetici ve futbolculara asla taviz veremeyeceğimizi ilk gün göreve geldiğimizde belirtmiştim. Her kes hak ettiği cezayı hakkı ile alacaktır. Kimse kendini kanunlardan üstün görmesin. Verilen kararlar ve cezalara saygı duysunlar. Futbol oyunu futbol talimatları çerçevesinde oynanır ve kural dışına çıkan ve kendi çapında mafyacılık oynamaya çalışan insanlara da geçit vermeyeceğimizi bütün kamuoyu ve futbol camiasını bilmesini istiyorum. Aksaray futbolunda bu tür insanların silinmesi içinde mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Verilen cezaları Futbol Disiplin Talimatı kitapçığına göre veriliyor. Bundan kimsenin şüphesi olmasın ve vicdanımızda rahat” dedi.
HABER – FOTO : HAMİT MAVİLİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum