Dinçer’le projeleri üzerine sohbet

Ak Parti Aksaray Belediye Başkan adayı Evren Dinçer’le Çarşamba günü Kanal 68 Televizyonunda projelerini anlatan bir programa çıktık. Program sonrası da sohbetimiz başka bir mekanda devam etti. Konu sadece projeleri ile ilgili idi. Zaman zaman da projeleri dışında çalışmaları ile ilgili sohbet etme imkanı buldum. Birde her ne kadar sessiz ve sakin bir duruş gösterse de çok zeki ve dirayetli düşüncelerini görme imkanı buldum.

Özel taraflarından birisi ise yapamayacağı bir konu ve isteği seçim esnası da olsa yalan söylemeden dobra dobra olması. Hatta kendisinin Aksaray konularına vakıf olmadığı şeklindeki konuları konuştuğumuzda hiçte Aksaray’a yabancı olmadığını gördüm.

Yaptığı projelerden de anlaşılacağı üzere dersine iyi çalışmış. Aksaray’ın hangi konulara ihtiyacı var ve neler yapabileceğini tek tek proje olarak bir kitapçıkta toplayarak kamuoyu ile paylaşmış. Zannedersem bu kitapçık seçim öncesi herkese ulaştırılacak.

Program esnasında Aksaray için eften püften olmayan hayati 20 projesini Aksaray’lı seçmene taktim etti. Ufak tefek işleri proje olarak takdim etmediğini gördüm. Hatta bir ara kendisine bu projeleri hayata geçirecek parayı ve kaynağı nereden bulacaksın dedim.

Projeleri hazırlarken neleri hayata geçirebiliriz, nasıl kaynak buluruz diyede çalışma yaptığını söyledi. Beş yıl içerisine bu projeleri nasıl sığdıracağını sorduğumda, eğer olağan bir durum olmazsa dört yıl seçim yok ekonomimizde düzelecektir. Kaynak bulmada sıkıntı çekeceğimi zannetmiyorum dedi.

Çevre ve şehircilik Bakanlığından gelme olması nedeni ile hangi projeleri hayata geçirip geçiremeyeceğinin hesabını iyi yapmış. Bazı projeler ise devlet destekli olacağını söyledi. Bizde bu projelerin takipçisi olacağımızı kendisine canlı yayında söyledik.

Kentsel dönüşüm projesi hayati önem taşıyan bir proje. Yine Belediyenin taşınarak yerine çok güzel bir proje ile otopark ve diğer amaçlı yerlerin olması önemli. Emekli ve dar gelirli ailelere Belediye’nin öncülüğünde TOKİ evleri yapılması evsizler için bir umut olacaktır.

Şehrin giriş çıkışları ile ilgili yeni düzenlemeler ile ilgili projesi hepimizin sızlandığı bir konu. Taziye çadırı yerine bir çok mahalleye taziye evleri düşüncesi çok güzel. Yeni Hastane bölgesine her ihtiyacı karşılayacak kültür merkezi şimdiden beğenilmiştir.

Kendisine hastane çevresindeki koku ve düzenlemeyi sorduğumda. Bu bölgedeki katı atık tesislerinin anlaşmasının bittiğini acilen kaldıracağını söyledi. Ardından bu bölgeden geçen DSİ ye ait kanalında ivedi bir şekilde DSİ ile görüşülerek kapatılacağı müjdesini verdi.

Fuar alanı ve kongre merkezi ile ilgili bir proje ise çok güzel bir proje. Burada sivil toplum kuruluşlarının yaptığı fuarlar Pazar Pazarı içinde yapılırken bu fuar alanı ile kendi yerinde yapılacağını söyledi.

Bedirmuhtar külliyesi ise Somuncu Baba külliyesine benzer bir tarzda yapılacak. Yine eskiden bir mobilyacılar sitesi yapılmıştı. Ama bu kooperatif şeklinde olduğu için amacına ulaşamamıştı. Evren Bey yeni bir Mobilyacılar sitesi yaparak bu meslek kuruluşlarının tamamını buraya taşıyacağını söyledi ve mobilyacılar ile görüş alışverişinde bulunmuş.

İmkanlar ölçüsünde öncelikle TOKİ bölgesinden başlayarak tüm Pazar yerlerinde kapalı semt pazarları yaparak semt pazarcılarını rahatlatmak istediğini söyledi. Şu engelsiz parkları ise benim çok hoşuma gitti. Engellilerimiz de artık parklarda vakit geçirsinler. Yine sıfır atık projesi Aksaray'a çevre bakanlığı kanalı ile yapılması öngörülüyor bu da çok önemli.

Evren Dinçer’i konulara vakıf, dirayetli ve dersine iyi çalışmış başkanlığa hazır gördüm. Daha bir çok projesini buraya alamadım. Dağıtacakları proje kitapçığında seçmenler ve kamuoyu görecektir. Tabi biz ne dersek diyelim projeleri inceleyen seçmen karar verecektir. Biz kendisine başarılar diliyoruz.

Not: Yazımı hazırladığımda Sayın Devlet Bahçeli gelmemişti, yarın Bahçelinin mitingini ele alacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.