Çocuğunuza her çizgi filmi izletmeyin

Çocuğunuza her çizgi filmi izletmeyin

''Ne olacak sadece bir çizgi film" deyip geçmeyin... Bazı çizgi filmler yüzünden çocuğunuz uyku problemleri yaşayabilir; Gece yalnız kalmak istemeyip karanlıktan korkabilir. Bu yüzden çocuğunuza izlettiklerinize dikkat edin.

Büyüme sürecindeki çocuklarda taklit etme davranışları oldukça fazladır. 2 yaşla birlikte başlayan bu davranışlar, ilerleyen yaşlara kadar devam eder. Çocuğunuz kendisine bir model seçer.


Model; siz, eşiniz, bir arkadaşı, öğretmeni, televizyonda izlediği bir kahraman veya onların davranışları olabilir. Peki, model aldığı kişiyle nasıl özdeşleşir?

Çocuğunuz; model aldığı kişi gibi davranmak için büyük çaba gösterir. Ama bu "kahraman" iyi özelliklere sahipse çocuğun gelişimini destekler. Olumsuz özelliklere sahipse çocuğun psikolojisini
ve gelişimini olumsuz etkiler. Bu süreç onun için aslında bir oyun olsa da daha ciddiye alınmalı.

Ayrıntıları Psikolog Eda Gökduman anlatıyor:

KÂBUS GÖREBİLİR
Okul öncesi dönemdeki bir çocuğun hayal dünyası çok geniştir. Gerçek olmasa da izlediklerini gerçekmiş gibi algılayıp oyunlarında uygulamaya geçirebilir. Bazı programlar sadece bir çizgi film gibi görünse de içeriğinde kötü kelimeler, olumsuz davranış biçimleri, şiddet ve korku yaratabilecek görüntüler barmdırabilir. Bu programlarla karşı karşıya kalan çocuklarda karanlıktan korkma, gündüz veya gece yalnız kalmak istememe, uykuya dalmada güçlük, korkulu rüyalar sıklıkla gözlemlenen durumlar. Bu nedenle çocuğunuzun izlediği çizgi filmleri seçerken dikkatli olmanızda yarar var.

KULAĞI HEP SİZDE!
Sizin de çocuğunuzun yanında izlediğiniz programlara dikkat etmeniz gerekir. Siz dizinizi ya da haberleri izlerken çocuğunuzun bir kulağının da sizde olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun gelişimini destekleyen programları içiniz rahat bir şekilde çocuğunuza izletebilirsiniz. Elbette 3 yaşından sonra...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.