Bugün günlerden memleketim !


Bugün günlerden memleketim !
Dağlarına yaz gelmiştir şimdi havası serin ,suları serin.
İçimden Hoşgeldim!Hoşgeldim! Hoşgeldim diye bağıran sessiz çığlıklarım var. Yazdığım her kelime yüzümde tebessüme sebep olurken beni biraz daha sana yaklaştırıyor adeta.Elimi uzatsam erişecek gibiyim . Meğer gönüllerdeymiş çoğu zaman gurbet diyorum.
Peki gurbet nedir ,insan neden gurbette kalır ,gurbet neden hep hüzünlüdür acı verir ve en çok yürekleri etkiler Bir dostum da gurbet acıdır çünkü içinde hasret biriktirir dedi.Her gün geçtiğin sokakları özlersin ,her gün ekmek aldığın fırını ,her gün baktığın o bembeyaz bulutlar ürkütmez seni alışkınsın .Aynı olaylara aynı tepkiler verilir ,aynı sesler hep kulağında insanın ,aynı yüzleri görünce aynı güveni hep içinde taşırsın.
‘Bir kez de gurbet yolcu ,ben ise hancı olsam
‘İltica edeceğim gidecek sıla bulsam der şair
Sözlük anlamında kısa bir tanımla doğup yaşanılmış olan yerden uzak yer yazıyor . Aslında garipliktir gurbet . Farklıdır her şey ,zamanla alışmaya çalışır ve yine her şeyi zamana bırakırsın.
Bir baba evi vardır insanın vitrininde kolalı dantelleri olan . Gitmesen de hiç orda olduğunu ve hep var olacağını bilirsin. Ne zaman rota değiştirecek olsan dümenin hep oraya baksın istersin ,geliş gidiş mesafesini hesaplarsın ve bunu bilmek seni mutlu eder .Kimse senin gibi konuşmazken sen şiveni dile getirme ihtiyacı duyarsın . Sanki başka şeyler söylüyormuş ta kimse seni anlamayacak gibi düşünürsün . Her anlamda değişen ağız tadın yavanlık katar yüreğine .Tanıdık bir dil ,tanıdık söylemler ararsın Özgün olmayı becerebildiysen işte ne mutlu sana ! Ne mutlu seni sen yapan uzak diyarlara.
Bugün günlerden memleketim ! Ah Aksaray .İnsanın memleketi cennetiymiş sanırım kendinizi asıl evinizde hissettiğiniz tek yer.Sevdalara konu olmuş adını sevdasından alan memleketim
Bir zamanlar Selçuklu sultanlarından birinin çok sevdiği kızı hastaIanır. Ülkenin tüm hekimleri saraya çağırılır, ama hastalığın sebebi anlaşılamaz. Kızın “Ah Saray” iniltileri odalarda yankılanmaktadır. O sırada saraya derviş kılıklı bir adam gelir. Sultandan izin alıp hastayı görür, konuşturur, nabzını dinler. Sevda kelimeleri geçtikçe kızın nabzının hızlandığını görür. Kızın kime sevdalı olduğunu, onun nerede yaşadığını öğrenir. Kız saraydan kurtulup sevdiğine kavuşamayacağını düşündükçe “Ah Saray” diye inlemektedir. Derviş, sultanın huzuruna çıkar. Sultana:
- Sultanım gözdenizin kurtulmasını ister misiniz? diye sorar. Sultan;
- "Evet, onun yaşaması, benim yaşamamdır," der. Derviş öğrendiklerini Sultana anlatır, hastalığın dermanının iki sevdalının evlendirilmesi olduğunu söyler.
Rivayetlere göre delikanlıyı buldurup, getirtir. Düğün, dernek kurulur. Bundan sonra “Ah Saray” iniltileri

AKSARAY’a dönüşür.

Kendime Hoşgeldim diyerek başladığım yazıma Hoş geldin On bir ayın sultanı diyerek son veriyorum Hoş Geldin On Bir Ayın Sultanı. Ve memleketimin güzel insanları tahinli ekmek yemeyi ,pide kuyruğunda beklemeyi ve bize has olan değerleri sakın unutmayın .Bir gün istesenizde o tat olmuyor çünkü.Unutmayın gurbet insanın içinde ve tüm hasret olduklarınıza kavuşmanız dileğiyle

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.