Nuran Zincircioğlu

Nuran Zincircioğlu

BÖYLE SORUYA BÖYLE CEVAP

BÖYLE SORUYA  BÖYLE CEVAP

       Dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan’ın CEO’su James   Dimon’un, zengin koca avcısı bir kızın kendisine attığı bir elektronik postaya verdiği ilginç cevap. Zengin birisi ile evlenmek isteyen bir kızın J.P. Morgan’a yolladığı elektronik posta :

      Sayın Morgan, Sizinle dürüst olacağım. Bu yıl 25 yaşına giriyorum. Çok güzelim, iyi bir stilim var ve kaliteli şeyleri severim. Yıllık geliri en az 500 bin dolar veya daha fazla olan bir adamla evlenmek istiyorum. Aç gözlü olduğumu düşünebilirsiniz fakat New York’ta yıllık geliri 1 milyon dolar olan insanlar maalesef orta sınıf sayılıyor. Çok şey istemiyorum. Sizin sitenizde yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan biri var mı? Hepiniz evli misiniz? Bu konuları merak ediyor ve sormak istiyorum, sizin gibi zengin insanlarla evlenmek için ne yapmam gerek? Bugüne kadar çıktığım erkekler arasında en zengini yılda 250 bin dolar kazanıyordu. Central Park’ın batı yakasında, yüksek bütçeli rezidanslarda yaşamak isteyen biri için yıllık 250 bin dolar yeterli değil.      

          Size alçak gönüllülükle soruyorum:

       1) Zengin bekarlar nerede takılır? (Lütfen bar, restaurant, spor salonu, kulüp, vs. gibi mekanların isimlerini ve adreslerini yazar mısınız.)

       2) Hangi yaş kategorisine odaklanmalıyım?

      3) Çoğu zenginin eşleri neden ortalama güzellikte? Bir kaç kızla tanıştım; güzel veya ilgi çekici değiller ama zengin erkeklerle evlenebiliyorlar.

      4) Kimin karınız, kimin yalnızca sevgiliniz olabileceğine nasıl karar veriyorsunuz?   Benim hedefim evlenmek. Zengin bir adamla evlenebilmek için ne yapmalıyım ?             Saygılarımla Bayan Güzel James Dimon’un kıza yanıt olarak yolladığı elektronik posta :

        Sevgili Bayan Güzel, Yazınızı büyük bir ilgiyle okudum. Tahmin ediyorum ki sizin   gibi aynı soruları soran pek çok genç kız var. Lütfen profesyonel bir yatırımcı olarak   durumunuzu analiz etmeme izin verin. Benim yıllık gelirim 500 bin doların üzerinde,   sizin kriterlerinize uyuyor, bu sebeple zamanınızı boş yere çalmadığımı umut    ediyorum. Bir iş adamı gözünden bakarsak, sizinle evlenmek kötü bir fikir. Nedeni ise  çok basit, lütfen açıklamama izin verin. Detayları bir kenara bırakırsak, yapmaya  çalıştığınız şey “güzellik” ile “para” ikilisini takas etmek: A kişisi güzelliği sağlar, B  kişisi de bunun için ödeme yapar, gayet adil. Fakat burada ölümcül bir problem var;  sizin güzelliğiniz kaybolacak ama benim param iyi bir sebep olmadıkça  tükenmeyecek. Aslına bakarsanız, sizinbenim gelirim yıldan yıla artabilir, ancak siz  yıldan yıla güzelleşemezsiniz. Bu sebeple, ekonomik açıdan bakarsak, ben değer  kazanan bir varlıkken siz değer kaybeden bir varlıksınız. Hem de sıradan bir değer  kaybı değil, katlanarak artan bir değer kaybı. Eğer güzellik sizin tek varlığınızsa,  değeriniz 10 yıl sonra çok daha düşük olacak. Wall Street’te kullandığımız bir  terimden yola çıkarsak, sizin için “takas pozisyonu” diyebiliriz, “satın al ve bekle”  değil. Sizi satın almak iyi bir fikir değil, bu sebeple kiralamayı tercih ederim. Çünkü  alışveriş değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak hiç de akıllıca değildir.  Şüphesiz; aynı şey  istediğiniz evlilik için de geçerli. Bu yazdıklarım size zalimce  geliyorsa bir de şöyle düşünün; tüm paramı kaybetseydim, beni terk etmez miydiniz?          

             Aynı şekilde güzelliğinizi kaybettiğinizde, benim de çıkış yolunu bulmam gerekmez mi? Yıllık geliri 500 bin doların üstünde olan insanlar aptal değil; sizinle yalnızca çıkarız ama evlenmeyiz. Size, zengin bir adamla evlenme fikrini unutmanızı öneririm. Bu arada, yılda 500 bin dolar kazanan o zengin siz olabilirsiniz. Zira o kadar parayı kazanmak, zengin bir aptal bulabilme ihtimalinizden daha yüksek…

                                                                                                     CEO J.P. Morgan

                                                                                                                   

 

                                                                                                                       NURAN ZİNCİRCİOĞLU

                                                                                                                                       30 10 2016

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.