BİR AKSARAY EFSANESİ


  Yeni bir haftayla yeni bir günle merhaba.Herkes bulunduğu yerde efsanevi bir kahraman olmak ister ama bu herkese nasip olmaz.Aksarayın sayılı efsanevilerden gerçek bir kahramandan bahsedeceğim size bu yazımda.


   Aksarayın çoğunluğu onu tanır çoğunluk  kendisine saygı gösterir sever  bazısı onun çalışmasını hazmedemez hazımsızlığı için maden suyu içer bazıları çalışmasını taktir eder helal olsun biz onun gibi yapamadık  der.

    Kimdir bu efsanevi kahraman.İçimizden biri cömertliğiyle yardımseverliğiyle Aksaray'a hizmetlerin gelmesinde elinden gelen herşeyi yapan bir kişi.Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'e övgüyle  bahsedilen ve cumhurbaşkanının jestine mazhar olmuş bir kişi Eczacı Dilek Terzioğlu...

       Gazeteciliğe başladığım 1988 yılında onunla bende tanışsam diye Rahmetli  Gazeteci Çapan Tekeli ve Gazeteci Ali Genç'e rica ettiğim kişi.1988  yılında Aksaray'a Hülya Koçyiğit geldiğinde Dilek Terzioğlu tarafından bende  akşam yemeğine davet edildim.Hem Hülya Koçyiğitle tanışırken hemde Dilek Terzioğlu ile tanışmanın mutluluğunu yaşadım.

   Siyasetle çok yakından ilgilenmese de kendisini bir anda siyaset sahnesinde bulan Dilek Terzioğlu Anap döneminde Semra Özal'ın kurmayları arasında PAPATYAolarak  yer alırken Anap dönemi sona erdikten sonra D.S.P de yer aldı kendisine D.S.P milletvekilliği sıralamasında 2.sıra verilince istifa etti uzun süre siyasete girmedi.

   Siyasette olmamasına rağmen en önemli faktörü 1989 yılında AKSARAY'IN VİLAYET  OLMASINDA büyük emeği geçmiştir.Hani derler ya  madolyanın arkasında görülmeyen isimlerdendir.Aksaray a hizmetlerin gelmesinde Dilek Terzioğlunun önemi inkar edilmeyen bir gerçektir.

   Aksaray'a hizmet gelmesinde nelere imza atmıştır.1-Aksaray'ın vilayetliği 2-Aksaray Polis Okulu 3-Aksaray Devlet Hastanesi 4-Aksaray'ın bazı ilçelerine ambulans getirilmesine kadar sayılacak çok şey fazla ama bazı siyasiler yaptıklarını inkar edip polemiğe gireceklerdir.Böyle birşeye girmek istemiyorum.

  Milliyet Haber Ajansında görev yaparken Dilek Abla benim haber kaynağımdı.Çünkü Aksaray Yardımsevenler Derneği Başkanı olarak birçok fakirin sıkntısına hastalığına o dertlerden kurtulmasına vesile olmuştur.

   Birçok kimse kaynanasını sevmezken Yılın Kayınvalidesi seçerek kişilerin 4 ataya saygısını dile getirmiştir.Aksarayın yurt içinde ve yurt dışında tanınmasına vesile olmuştur.Dünyada ve Türkiye'de yılın kayınvalidesi seçimini Aksaray'da 1981 yılında ilk olarak başlamış en son 2
1
yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu (KAGİK) Genel Başkanı Aynur Pektaş ulusal anlamda "Yılın Kayınvalidesi" seçilmiştir.Kayınvalideler komitesinde bana başkan yardımcısı görevi verilirken Aksaray'ı hem yurt içinde hemde yurt dışında haber olarak yapılmıştır.

   Doçent Doktor Kenan Arıbaş "BİR AKSARAY EFSANESİ" kitabıyla Dilek Terzioğlunun çalışmalarını anı makale ve hikayelerle yazmıştır.Türkiyede 3.baskısını  tüketen kitap 4.baskıya hazırlanıyor.Size soruyorum eğer Dilek Terzioğlu bu kadar sevilmese kitap 4.baskıya girermiydi

  Bugünlükte bu kadar selam ve saygıyla

                           Allah'a emanet olun

 

   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.