Gökten ÖZTÜRK

Gökten ÖZTÜRK

Ayrancı'da Birlik Beraberlik

Bu hafta çok yoğun geçti. Perşembe günü Isparta'da Uluslararası Arda Kanpolat Tiyatro Festivaline katıldık. Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde "Ben de Varım " ekibiyle Doktor Basri Köylü ve Çapan Altınsoy, Tansel Ada ve Isparta'lı şizofreni hastasının annesi Sevilay Yüncü hanımefendi söyleşi yaptılar. Şizofreni Gözüyle Dünya adlı söyleşide açış konuşmamın ardından harika bir söyleşi gerçekleşti. İstanbul Tiyatro Oyuncusu Engin Alkan'ında söyleşiye katılması ve sizin bu projede "Ben de Varım " demesi salonda duygulu dolu anları yaşattı.

Isparta'dan sonra Karaman'ın ilçesi Ayrancı'ya özel onur konuğu olarak 17. Ayrancı Hıdırellez Şenliğine davet edilmiştik. Ayrancı Kaymakamı Fatih Kaşıkçı 1 hafta önceden süprizlerle dolu bir Hıdırellez Şernliği yapacağız mutlaka gelmenizi  istiyorum deyince biz de "Ben de Varım " ekibi olarak Isparta'dan doğru Ayrancı ilçesine hareket ettik. Ayrancı ilçesi 2400 nüfuslu küçük bir yer. Sabah kahvaltısı şenlik alanına hazırlanmış Kaymakam Beyin makamından Ayrancı Barajının olduğu yere gittik. İlçe küçük olmasına rağmen Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı ve Kaymakamlık işbirliği ile muhteşem bir alana kıl çadırlar kurulmuş. Ayrancı Kaymakamlığı ve Ayrancı Belediyesinin çadırları haricinde STK derneklerinin ve çevre kasaba ve köylerin çadırlarıyla karşılaştık. Misafirperver bir yer hangi çadıra ziyarete gitsek hazırladıkları ürünleri ikram ediyorlar.

Karaman Valisi Mehmet Koca ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı'nın gelmesindern sonra tören alanına geçtik. Buraya sanki yıllar önce gelmişim gibi hiç yabancılık çekmedim. Basın mensubu arakadaşlarla sohbet ettik.  Ayrancının sevilen ve çalışkan Başkanı Yüksel Büyükkarcı tarafından Organize edilen bölgenin en ilgi gören Kültür etkinliğine, Yurdun dört bir yanından gurbette bulunan kişiler  ilgi gösterirken, Karaman ve Ereğli’de yaşamakta olan çok sayıda Ayrancılı katıldı. Protokol üyeleri de Bu güzelliğe tanıklık ederek büyük oranda katılım gösterdi.
Hıdırellez Şenliklerine, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı  Metin Kıratlı,  Karaman Valisi Murat Koca, Ak parti Karaman Milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, Emirgazi Kaymakamı Saadettin Doğan, Emirgazi Belediye Başkanı Nurişen Koçak, Halkapınar Kaymakamı Erdal Çetinbaş, Siyasi Partilerin temsilcileri, Oda başkanları, Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Daire amirleri ve çok sayıda Ayrancı’lı ve Ereğlili halkı  katıldı.
Yapılan protokol konuşmalarının ardından, Halk oyunları, Mehter takımı gösterileri, Ata sporumuz olan güreş müsabakaları ve sevilen sanatçılarımızdan olan, Sevcan Orhan konseriyle, Hıdırellez şenlikleri bir başka güzel oldu.

Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, Karaman Valisi Murat Koca, Ak parti Karaman Milletvekilli Recep Konuk ile tanışarak "Ben de Varım "projesi hakkında bilgi verdik. Projeye büyük ilgi ve alaka gösteren büyüklerimiz en kısa zamanda bunu TBMM'de gündeme getireceklerini ve Dünya'da ilk ve tek olarak şizofreni hastalarını tiyatro terapisiyle tedavisinin muhteşem olduğunu belirttiler.

Ayrancı ilçesinin Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı MHP li, olması ve Ayrancı ilçesinin küçük olmasına rağmen insanları çok büyük birlik ve beraberlik içinde Ayrancı'ya neler yapabiliriz düşüncesindeler. Aksaray'da yapılan çok önemli programlara keşke Cumhurbaşkanlığından misafirlerimiz olsa diye orada düşündüm.Ayrancı için birlik beraberlik olan Ak Partilisi MHP lisi CHP lisi 17. Ayrancı Hıdırellez şenliğinde gönlünü ortaya koymuş.

Programdan sonra Karaman Valisi Mehmet Koca, Ayrancı Kaymakamı Fatih Kaşıkçı,Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, ve protokol üyeleriyle yaklaşık 1 saat sohbet ettik ve Karaman'ın misafirperverliğinden büyük mutluk yaşadık

Kalın sağlıcakla

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.