ASÜ'DEN KURS

ASÜ'DEN KURS

Aksaray Üniversitesi (asü) Eğitim Fakültesi'nde Tübitak Destekli, 'Öğretmenlere Yönelik Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim' Konulu Bilim Danışmanlığı Kursu Başladığı Bildirildi.

cellPadding=
width="1

%" border=
>cellPadding=
width="1

%" border=
>


>
>
3

87>Aksaray
Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi'nde TÜBİTAK destekli, 'Öğretmenlere Yönelik Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim' konulu bilim danışmanlığı kursu başladığı bildirildi.

3

87>Aksaray
Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. 3

87>Necdet Sağlam
, ASÜ Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda, 3

87>Aksaray
Üniversitesi'nin genç bir üniversite olarak yaptığı çalışmalarla önemli başarılar elde ettiğini söyledi.

Üniversitelerin topluma hizmet etme gibi önemli görevlerinin olduğunu ifade eden Sağlam, 'Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim Konulu Bilim Danışmanlığı Kursunun' da öğretmenlere yönelik bir kurs olduğunu dile getirdi.

TÜBİTAK destekli projeye Türkiye'nin çeşitli illerinden 3
öğretmenin katıldığını açıklayan Sağlam, 'Sürdürülebilir kalkınma eğitimin ana hedefi, yeni bir ahlak anlayışını ve tüketim bilincini topluma kazandırmak, ihtiyacı kadar tüketen, gelecek nesillere karşı sorumluluk hisseden, çevre sorunlarına karşı duyarlı ve bilinçli bir insan modeli yetiştirmektir' dedi.

Proje yürütücüsü 3

87>Aksaray
Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Sibel Özsoy ise sürdürülebilir kalkınma için eğitimin okullarda verilebilmesi için öğretmenlere büyük sorumluluklar düştüğünü vurguladı.

Öğrencilerin çevrelerine karşı duyarlı bireyler olarak yetişmeleri için öğretmenlerin, çevre sorunları, çevre sorunlarının çözülmesi ve engellenmesi konusunda bilgili olması gerektiğini dile getiren Özsoy, şunları kaydetti:

'Öğrencilerin çevre konularındaki alternatif kavramlarının farkında olmaları, öğretim sürecini bu alternatif kavramları gidermek üzerine oluşturmalı, okullarını sürdürülebilir bir hale nasıl getirebileceklerini bilmeleri, davranışlarıyla öğrencilere örnek olmaları gerekmektedir.' Kursa katılan öğretmenler adına bir konuşma yapan Leman Özay'da eğitimcilerin üniversitelerin kendilerinden kopuk olduğunu düşündüklerini ancak 3

87>Aksaray
Üniversitesi'nin hazırladığı projelerle özellikle öğretmenlere yönelik olarak ve TÜBİTAK gibi bir kurumun da desteğini alarak bu projeleri yapmalarından ve bu projelerde yer almaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Özay, öğretmenlerin bu tür projelerle kendilerini daha da geliştireceklerine inandığını, Türkiye'nin genç bilim adamlarına ihtiyacı olduğunu bütün öğretmenlerin özellikle öğrencilerin fikirlerine önem göstermesi gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.