ASKERLİK DEĞİŞİYOR

ASKERLİK DEĞİŞİYOR

Sözleşmeli er düzenlemesi Meclis'e taşınıyor. Gurbetçiler 10 bin euroya 21 gün askerlik yapacak. 43 yaşını geçen gurbetçi ise 15 bin euroya kışlaya uğramadan tezkere alacak.

MECLİS Milli Savunma Komisyonu'nun dünkü toplantısından üç önemli karar çıktı. Yurtdışında yaşamasına rağmen dövizli askerlikten yararlanamayanlara 'telafi' fırsatı getirildi. Görevi sırasında yaralanan er, erbaş ve yedek subaylara da sağlık yardımı imkanı tanındı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er modeline ilişkin tasarının ilk Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra Meclis gündemine taşınacağını açıkladı.


DÖVİZLİDE 'TELAFİ' FIRSATI


Komisyonda kabul edilen düzenlemeye göre, yurt dışında yaşayıp, dövizle askerlik kapsamından çıkartılanlar veya bu hizmetten yararlanma şartlarını kaybedenler, 1
bin euro ödemeleri ve 21 günlük temel askerlik eğitimini yapmaları halinde, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.


43 YAŞA EĞİTİM YOK


Düzenlemenin yasalaştığı tarihte 43 yaş ve üzerinde olanlara da önemli bir imkan tanındı. Buna göre, yurtdışında yaşayan 43 yaş ve üzeri kişiler 15 bin Euro öderlerse, temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan ve kışlaya uğramadan askerlik hizmetini yapmış olacak.


SAĞLIK YARDIMI


Komisyonda kabul edilen 'Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Teklif', yaralanan veya kazaya uğrayan askerlere de sağlık yardımı yapılmasını öngörüyor. Buna göre, görev sırasında veya görevlerinden dolayı saldırıya ya da kazaya uğrayan erbaş ve erlerden tedavileri sağlık kurumlarında sürdürülenlere yardım yapılacak. Yedek subaylar da aynı haktan faydalanacak. Terhisi takip eden aybaşından itibaren verilecek sağlık yardımı, görevdeki uzman çavuşun aldığı net maaşın üçte ikisi olarak uygulanacak.


SÖZLEŞMELİ ER DÜZENLEMESİ GELİYOR


Komisyonda konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 'dövizli askerlikle ilgili maddenin bir af olmadığını ve bir telafi amacı taşıdığını vurguladı. Gönül, 'sözleşmeli er'likle ilgili düzenleme konusunda gazetecilerin sorularına ise şu yanıtı verdi: 'Sözleşmeli er istihdamı konusunun sosyal güvenlikle ilgili yönünü çalıştık. Müspet yönde, lehlerine getirdik zannediyorum. İkramiye ile ilgili çalışma da tamamlandı. Eğitim tazminatı konusunu da makul şekilde düzenledik. Yarın (bugün) akşam metni dökülecek. İlk Bakanlar Kurulu toplantısına da gelecek.'

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.