Anlamlarımız anılarımız kadardır

100 Deutsche Mark .. 100 Mark . 100 Mark’ın bende çok farklı, özel hatırası var, çocukluğum vardır, babam vardır.

Babam her izin dönüşü vedalaşırken, bu bazen küçük bir otobüs terminalinde bazen de Esenboğa havalimanın da her yıl yaşadığım acı, hüzün hatta gözyaşı ile (tabii ağladığımı babamım görmemesi şartı ile yoksa sıkıysa ağla ) beni babamdan ayıran benim içimi acıtan paradır 100 Mark Babamla tam vedalaşacağımız anda babam bana sarılmamak için mi ya da beni öpmemek için mi ya elime ya da cebime 100 Mark sıkıştırmakla meşguldü ..

 

Bense içimden hep bana o 100 Mark ı vereceğine bana şöyle güzelce uzun uzun bir sarılsın diyerek içimden geçerdi .Sanki 100 Mark bizim sarılmamıza engeldi .. evet evet engeldi çünkü babam 100 Mark’ı bana vermekle ya da cebime koymakla meşgul olmasaydı belki de bana sarılacak beni öpecekti .. sanki cebime 100 Mark bırakılmaz yüreğim yerinden sökülürdü.

 

İçim acırdı suçlusu 100 Marktı .babanım yüzlerce binlerce 100 Mark’ı olsaydı belki de gitmeyecek ti.. 100 Mark benim için öyle bir şeydi .. babamı benden alan içimi acıtan bir paraydı 100 Mark .... babam otobüse ya da uçağa biner giderdi ..Çocukluk değil mi? Bir kaç saat sonra içimde ne burukluk ne de üzüntü kalırdı. Oysa daha bir kaç saat önce küfür ettiğim 100 Markı tatlı tatlı harcıyordum ... ve gelecek yılı babamı beklemeye başlardım .

 

100 Mark böyle bir şeydi benim için ...... 100 Mark gurbetçi çocuğu olmak demekti ,babasız olmak demekti ,babasız büyümek demekti 100 MARK 100 DEUTSCHEMARK ÇOCUKLARIN HEP BABASI ve HEP 100 MARKI OLMASI dileğiyle .. !!!

 

Şairin dediği gibi çocuklar güzel anılar gibi hüzünlü ...

 

hüzünlü şarkılar gibi güzeldir .... sevgiler saygılar ..!!!!!!!!!

 

HALUK KARATEPE


Bu Haftaki Yazım Dayımdan

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.